Ekonomi
Giriş Tarihi : 26-08-2021 17:04   Güncelleme : 26-08-2021 17:04

Altın Güvenilir Liman mı?

Son bir ay içerisinde gram altında hızlı bir düşüş yaşanması “altın hâlâ güvenli liman mı?” sorusunu da beraberinde getirdi.

Altın Güvenilir Liman mı?

Kasım ayında 540 lirayı görüp tarihi rekor seviyelerine ulaşan gram altın, hızlı bir düşüş eğilimine geçti. Bu keskin hareketin nedenlerini uzmanlar yorumladı. Uzmanlar söz konusu düşüşte kur hareketlerinin de etkili olduğunun altını çiziyor.

Altında düşüş evresinin hemen ardından tekrar serp bir yükselişin beklendiğini kaydeden Malatya Kuyumcular Odası Başkanı Murat Özhüsrev,”Altın bu sıralar biraz düşüş halinde. Ons ve Dolar da düşüş halindeydi. Fakat fiyatlar böyle kalacak diye bir şey yok, bir yükselme eğilimi var. Altının şu anda gram satış fiyatı 471 TL. 24 ayar dediğimiz has altın ise 485 TL. Bundan bir ay önce altın 520 ila 530 bandına kadar çıktı. Düşüş ve çıkışlar devam ediyor. Şuan düşüş evresinde. Tekrar bir yükseliş bekliyoruz. Şuanda düğün sezonu olduğu için altının yükselmesi biz Kuyumcuları mutlu etmez. Fiyatların bu civarda olması Kuyumcu esnafına yarar. Şu sıralar hareketlilik var. “ dedi.

Altının yatırımcılar için her daim güvenilir liman olduğunu söyleyen Özhüsrev,”Yılların vermiş olduğu tecrübeye dayanarak şunu söyleyebiliriz ki; altın her zaman güvenilir limandır. Kâğıt paradan kesinlikle ama kesinlikle hiçbir şey beklemeyin. Binlerce yıldır altın sürekli değer kazanmıştır. Yatırımcılar başta olmak üzere herkesin altına güvenmesini ve bu fırsatı kaçırmamalarını tavsiye ediyorum. 540’lardan 485’lere geriledi. Bunu fırsat bilen müşteriler, altın alımına yöneliyorlar. 2001’de altının gram fiyatı 5 TL idi, şimdi ise 500 TL. Yani bu artışı ne döviz, ne gayrimenkul ne de başka bir yatırım aracı getirdi. Altın her zaman kısa vadede değilse bile uzun vadede kazandırmıştır. Her dönemde güvenilir bir liman olmuştur.” ifadelerine yer verdi.

Dolar/TL kurunda yaşanan düşüşün gram altın üzerindeki fiyat etkisinden bahseden Özhüsrev,” Gram altın fiyatı TL üzerinden hesaplanmakta. Ancak uluslararası işlemlerde altın, herhangi iki ülke arasındaki ticarette çok özel bir durum olmadıkça dolar ile el değiştiriyor. 6,95 seviyesine inen Dolar/TL için yerli ve yabancı kurumlar 2021 yılı için 6,25 TL’den 6,50 TL’ye uzanan bir skalada hedef fiyat verdi. TL'de halihazırda devam eden hareketin devam etmesi muhtemel, bu hareketle birlikte gram altın fiyatlarında da aşağı baskı sürecektir. “ sözlerini kullandı.

Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER