Ekonomi
Giriş Tarihi : 18-05-2021 16:45   Güncelleme : 18-05-2021 16:45

Altın Fiyatları Yükseliyor

Gram altın fiyatları, ons tarafından esen rüzgârın etkisiyle 503 lira ile 2021 yılının zirvesine yükseldi. Yatırımcıların güvenli limanı Altında yükselişin ne kadar süreceği ise merak konusu.

Altın Fiyatları Yükseliyor

Malatya Kuyumcular Odası Başkanı Murat Özhüsrev, yükselen altın fiyatlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Altının gramının şuanda 500 lira civarında seyrettiğini kaydeden Özhüsrev, yakın zamanda altının gramının bu rakamların daha da üstüne çıkabileceğini söyledi.

“Vatandaşların yakından takip ettiği altın fiyatlarında yükseliş devam ediyor. Düğün sezonunun yaklaşmasından daha çok küresel piyasalardaki volatilite de altını destekleyen faktörlerin başında geliyor.” sözlerini kullanan Başkan Özhüsrev,”ABD’de beklentilerin üzerinde artan enflasyon sonrası, riskten korunma aracı olarak öne çıkan ons altın fiyatları ise, özellikle Asya’da bazı bölgelerde yaşanan Covid-19 mutasyonları ve vaka sayılarının etkisiyle yükselişini sürdürüyor. Gram altın 503 lira seviyesine kadar yükseldi. Ons altında ise 97 günün zirvesi olan 1854 dolar seviyesi görüldü.” dedi.

Altın yatırımcılarının yüzde 27 ye kadar kar yaptığını kaydeden Özhüsrev, “ Gram altın şubat ayının ortalarından bu yana istikrarlı bir şekilde yükselişine devam ediyor. 18 Şubat’ta 397 liraya kadar gerileyen gram altın bugün 503 lirayı aştı. Yaklaşık 3 aylık dönemde gram altın yüzde 27 oranında yükseliş yaşamış oldu. Gram altın fiyatları 2021 yılına 454 liradan giriş yaparken, 19 Şubat tarihinde 394 lirayı görerek dip yaptı. Dip seviyesine göre, gram altın yatırımcısı yüzde 27 kazanç sağlarken, yıl başından maliyetli olan yatırımcı ise yüzde 10'un üzerinde kazanç sağladı.” ifadelerine yer verdi.

Sanal Parada yaşanan güvensizlik ve Jeopolitik sorunların da altın fiyatında etkili olduğunu aktaran Özhüsrev,” Kripto paralara olan ilginin azalmasıyla beraber altın fiyatlarında yükseliş yaşanmaya başladı. Hızlı yükseliş ve düşüşlerle kripto para piyasasında risk almak istemeyen yatırımcılar, güvenli liman olarak görülen altınla tasarruflarını değerlendiriyor. Jeopolitik sorunların yaşanması ons altın fiyatlarını da etkiliyor. Geçtiğimiz yıl 2 bin 75 dolar seviyesine kadar yükselen ons altın bugün bin 855 doları gördü. Tarihi zirvesinden yüzde 10 geride olan ons altın devamlı bir şekilde yükseliş sergiliyor.” değerlendirmesinde bulundu.

 

Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER