Ekonomi
Giriş Tarihi : 02-04-2021 16:20   Güncelleme : 02-04-2021 16:20

Alternatif Gruba En Büyük Aday Kuru Dut

2020 yılında Malatya'da Kuru dut ihracatından 5 milyon dolar gelir sağlandı. Çevre illerden Şire Pazarına getirilen dutlar iç piyasada da önemli bir yere sahip.

Alternatif Gruba En Büyük Aday Kuru Dut

Malatya'da çiftçi için alternatif meyve ağaçlarından olan Dut, kent genelinde hem pekmez üretiminde hem de kuru meyve grubunda işlem görüyor.

Kuru Dut'un Şire Pazarında ticaret potansiyeli artınca haliyle çevre şehirlerden de kuru dut gelmeye başladı. İç ticaret hacminin yaklaşık 90 milyon TL olduğu düşünülen Kuru Dut, Malatya, Diyarbakır, Elazığ, Adıyaman ve Tunceli’ deki çiftçiler için alternatif gelir kaynağı konumunda.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, geçen yıl 44 ülkeye 1325 ton 594 kilogram kuru dut ihracatı yapılarak ülkeye 5 milyon 197 bin dolar döviz girdisi sağlandı.

Kuru dut ihracatında 257 ton 445 kilogramla ilk sırada bulunan Hollanda'yı, 226 ton 759 kilogramla ABD ve 138 ton 669 kilogramla Almanya izledi.

Dut meyvesinin çiftçi için can suyu olacağını söyleyen Tüccarlar," Kayısı'dan önce hasat dönemine giren Dut meyvesi, Malatya genelinde bahçe ve arazi sınırlarını belirlemek için ekiliyordu. Meyvenin pekmezde kullanımı ve pestilinin yapılması ve daha sonra kurutulmuş halinin pazarda tutulması ile bu ürün artık yabani yöntemlerle değil de alternatif olarak değerlendiriliyor. İnşallah bu meyve çiftçilerimiz için ek gelir kaynağı olacak." ifadelerine yer verdi.

Ebubekir Atilla- Özel Haber