Malatya
Giriş Tarihi : 18-09-2017 17:47   Güncelleme : 18-09-2017 17:47

Alt Yapi Sorunu Ortadan Kalkacak

Çarmuzu Mahallesi, Villakent, Inönü Üniversitesi ve Tip Merkezi, Firinci Mahallesi, Bulgurlu Mahallesi, Bagtepe Mahallesi, Haci Yusuflar Mahallesi ve Orduzu Mahallelerini kapsayacak birinci etabi 17,4 milyona mal olacak Dogu Kollektör Hatti çalismalarina baslandi. Projenin önemine deginen Büyüksehir Belediye Baskani Ahmet Çakir, “Dogu bölgemizin alt yapi sorununu tamamen ortadan kaldiracak bir projenin yapim ihalesine baslamis olduk.” dedi

Alt Yapi Sorunu Ortadan Kalkacak

Hanife Sari

Dogu Kollektörü 1. ve 2. etap çalismalari baslamasindan dolayi MASKI Genel Müdürlügünde bir tanitim toplantisi düzenlendi. Toplantiya Büyüksehir Belediye Baskani Ahmet Çakir, MASKI Müdürü Dr. Özgür Özdemir,  Daire Baskani Ufuk Sekmen, Genel Müdür Yardimcilari ve Dogu Kollektörünün geçecegi Çamurlu Mahallesi, Firinci Mahallesi, Bulgurlu Mahallesi, Bagtepe Mahallesi, Haci Yusuflar Mahallesi ve Orduzu Mahallesi Muhtarlari katildi. Dogu Kollektörü Proje hatti hakkinda konusan Büyüksehir Belediye Baskani Ahmet Çakir sunlari dile getirdi: “Dogu kollektörü Malatya için çok önemli bir yatirim. Dogu bölgemizde çok ciddi bir gelisme saglandi. Daha önce belki sadece üniversitemiz de vardi ama su anda üniversitemizin nüfusu 40 bini asan bir üniversitemiz var. 27 bin kisilik bir sehir stadyumunun oraya girmesi o bölgenin gelismesi, Çamurlu Mahallemiz, Firinci Mahallemiz, Villakent, Bulgurlu Mahallemiz olsun, Haci Yusuflar Mahallemiz olsun Bagtepe Mahallesi ve Orduzu’nun bir kismini içerisine alan ve 3 km uzunlugunda 300’lük ve bin 200’lük hattan olusan bir ana kollektör hatti. Dogu bölgemizin alt yapi sorununu tamamen ortadan kaldiracak bir projenin yapim ihalesine baslamis olduk.”

“IÇME SUYUNDA 2071 HEFEFLERIMIZI ORTAYA KOYDU”

 Baskan Çakir: “MASKI su konusunda da, alt yapi konusunda da son yillarda çok önemli planlamalara, projelere imza atti. Ilimizin gelecegine yönelik uzun vadeli bir bakis açisi ile sehrimizin gelisim alanini gösteren nüfus projeksiyonu da dâhil olmak üzere her türlü gelisimini gösteren hem içme suyundaki 2071 hedeflerini 65 yillik bir su planlamasini Malatya merkez basta olmak üzere bir ana plan üzerinde çalisip ortaya koydu.  Diger ilçelerimizin hem alt yapilarini hem içme suyu ve kanalizasyon, ayni zamanda yagmur sularinin drene etme çalismalarini, bunun yani sira da bütün ilçelerimizde kurulacak aritma tesislerinin de projelendirilmesini, yerlerinin hazirlanmasi, kamulastirilmasi gibi çalismalarda büyük oranda tamamlandi. Su anda hem ilçelerimizin alt yapisi, tamamlanan insaatlar var, devam eden insaatlar var. 3 yüz 50 milyonluk bir yatirimi büyük çogunlugu bitirilmek üzere 5-6 ay içerisinde tamamen gerçeklestirmis olacagiz. Bir yandan da yeni projeleri devreye sokmus oluyoruz. Bunlardan bir tanesi de ilimizin dogu bölgesini kapsayan kanalizasyon hatlariydi.  Bu hatlarimizi mevcut aritma tesisimizin oldugu yere insallah baslamis olacagiz. O bölgenin birinci etabi olan 33 km’lik ana hattin ihalesi su an yapildi. Yaklasik 17 milyon 400 bin bir rakama. Ikinci etabinda da ayni sekilde orada çalismalar devam edecek. 95 km’lik diger hatlarin baglanmasi kilcal hatlar da dâhil olmak üzere çok önemli bir yatirimi burada gerçeklestirmis olacagiz. Ben bu yatirimimizin da hayirli olmasini diliyorum.” dedi.

“YAPMIS OLDUGUMUZ ÇALISMALAR MALIYETI YÜKSEK ÇALISMALAR”

Baskan Çakir sözlerini su sekilde sürdürdü: “Belki o bölgede de kismi manada hem ulasim noktasinda hem de çalismalar esnasinda mutlaka bir rahatsizlik veriyoruz. Alt yapi çok zor bir yatirim. Yapmis oldugunuz çalismalar tamamen yerin altina yapmis oldugunuz bir çalisma hem maliyeti yüksek bir çalisma hem zaman açisindan bakildigi zaman uzun süren çalismalar. Ama bütün ekiplerimiz alt yapida daha hizli nasil mesafe alabiliriz nasil daha hizli isi planlaya biliriz ekiplerle beraber bunun da gayreti içerisindeler. Ama buna ragmen alt yapidan dolayi da vatandaslarimiza zaman zaman rahatsizlik veriyoruz bunun bilincindeyiz. Ama anlayis gösteren bütün hemserilerimize çok tesekkür ediyoruz. O bölgede de çok hizli planli bir çalisma ile bu alt yapinin vermis oldugu rahatsizligi en az bir sekilde hemserilerimizin isteyecegi bir hizla yapmaya gayret edecegiz. Su an Malatya’mizin yüzlerce sokaginda ve caddesinde alt yapi çalismalari var. Ama emin olun bu yapilan çalismalar tamamen bir genel proje kapsaminda yürütülen bir çalisma. Ve bu çalismalarimiz bittikten sonra Malatya’nin en az 50 yil gidebilecek bir su hatlarini dösemis olacagiz. Malatya’miz buna kavusmus olacak. Birinci etabin is bitim süresi 850 gün. Su anda is basladi. Önümüzdeki hafta içerisinde büyük ihtimalle temel atmasini yapacagiz.”

“MALATYA MERKEZDE KANALIZASYONA BAGLILIK ORANI YÜZDE 94”

Burada konusan MASKI Müdürü Dr. Özgür Özdemir ise sunlari dile getirdi: “Su an için Malatya merkezde kanalizasyona baglilik oranimiz yüzde 94.  Aritma tesisine giden aritilan oran anlaminda da söylemis oluyoruz. Bu yapildigi zaman yaklasik 30 bin metre küp günlük atik suyu da aritma tesisine götürmüs olacagiz. Yillik bazli ortalama 120 bin metre küp atik su aritiyoruz.  30 bin daha geldigi zaman 150 bin metre küplük suyu aritacagiz ve Malatya merkez için kanalizasyona baglilik orani yüzde 97’leri bulacak. Buda zaten gelismis ülkelerde ulasilmasi gereken standartlardan birisi. Dizayn debimiz 132 bindi.  Su an bu baglantidan sonra 150’ye ulasacak ancak 190’e kadar kapasitemiz var. Dolayisi ile bu bizi tesisimiz baglandiktan sonra da idare edebilecek kapasitede bulunuyor. Ilerleyen zamanlarda nüfus daha fazla artigi zaman 2. kademesi yapilacak.  Atik su aritma tesisi 2 bin 4 yüzlük ve binlik 2 tane hattimizda geliyor.  Aritma tesisine giriste bin 6 yüz metre bir hat yapacagiz. Bu hattimizda bir 200’lük hatti bin 2 yüzlüge baglayacagiz. Su anda atik su aritma tesisinin girisinde geçen hafta itibari ile isimiz basladi.”

“SEHRIN BELLI BÖLÜMLERINDE CIDDI MANADA YER ALTI SUYU VAR”

Basin mensuplarinin son zamanlarda çok fazla açilan artezyen sondaj kuyulari hakkinda sorusuna Baskan Çakir su sekilde cevap verdi: “Sondaj DSI’nin kontrolünde olan bir konu. Bizden de görüs aliyorlar. Malatya sehir merkezinde daha önce birçok kaynak vardi.  Sehrin belli bölümlerinde ciddi manada yer alti suyu var. Yerlesimi olumsuz yönde etkileyecek seviyede sular var. Merkezdeki çalismalara MASKI buna bakarak karar veriyor ama dis alanlarda daha çok bir birini etkileyen içme suyunu etkileyecegi daha hassas davranilarak bir çalisma yürütülüyor. Ama geçmisten yillar öncesinden kalan izinsiz kontrolsüz açilmis kuyular da var. Merkezdekini MASKI uzun müddet taramalarla kayit altina aldi. Çünkü bunlarda çikan atiklarinda, atik suyunda aritmaya gitmesi, oranin kontrollü veya kullanmasini bir disipline etti isin dogrusu. Ne kadar kuyu kontrollü ne kadarina saat takildi diye daha önce bunlar yoktu biz bunlari 2010 yilindan sonra basladik denetim ve kontrolüne o dönem meclise de geldiginde çok tartismalar da oldu bu su bizim kuyu bizim gibi alisik olmayan bir seyi kayit altina almamizin da zorluklari vardi ama düzenli bir sekilde MASKI bunu yürütüyor.”

“ARITMA TESISI KAPASITESI YETERLI MI”?

Basin mensuplarinin Malatya’daki aritma tesisin kapasitesi de yetersiz bu konu ile ilgili çalisma bir çalisma yapilacak mi sorusuna MASKI Müdürü Özdemir su sekilde cevap verdi: “Dizayn debi 132 bin metre köpü ve 120 bin civarinda yillik ortalama debimiz geliyor. Yalniz bu 150 bine çikacak 150 bin olunca sanki 132 bini geçti diye bir algi olusuyor ama böyle bir sey yok. Bunu yaparken minimum maksimum debiye göre dizayn yapiyoruz. Ayrica buradaki kirli kipi de önemlidir. Kirli kipiden kastim sudur diyelim bu kadar insanin ortaya çikarmis oldugu bir atikla sanayiden gelen bir atigi normal insanlardan geliyormus gibi hesaplayarak bir sey yaparsiniz dolayisiyla belki daha düsük debide bile çok kirlilik olunca nihai akademisine varmis olursunuz. Maalesef bizim burada ve Malatya’da bizim su kayiplari çok fazla bu kayiplarin bir kismi da kuvvetle muhtemel kanalizasyona siziyor dolayisiyla bizim tesisimize gelecek yükümüz biraz düsüyor.  Bu aslinda aritma tesisinin yapimi anlaminda bize avantaj olarak dönüyor. Dolaysiyla süresi biraz uzayacak.  Debi olarak baktigimizda hocamin dedigi dogru ama kirlilik olarak duruma baktigimizda daha kapasitemiz var.”

“KAPTAJLARDAKI SU ORANI GEÇEN YILDAN DÜSÜK”

Kaptajlarda yer alan su oranini Baskan Çakir su sekilde yanitladi: “Kaptajlardaki su orani geçen yildan düsük. Alt yapi DMA çalismalarimiz aslinda biz kaçak sularimizi kontrol altin aliyoruz, sisteme dâhil etmis oluyoruz.  Dolayisiyla gereksiz yere kanalizasyona giden aritma tesisine giden suyun bir kismin aslinda buradaki bu çalismalarimizla sisteme dâhil etmis oluyor ve suyun kontrolünü saplamis oluyoruz.  Geçen yila göre suan da suyumuz 600 litre daha az ayni ay oranina baktigimiz zaman ama buna ragmen henüz su sorunu yasamadik.  Bunun temelinde de MASKI’ nin çok planli bilinçli yerli seçim yaparak yapmis oldugu alt yapi çalismalari var. Insallah önümdeki yil devam edilen mahallelerimizdeki bölgelerimizdeki çalismayla birlikte biz suyu daha denetim altina almis olacagiz. Dolayisiyla kaptajda genel manada bu seneki kuraklik nasil genelde bir su azligi varsa bu kaptajada yansidi kaptajdaki su debimizde düsük.”