Türkiye
Giriş Tarihi : 11-05-2013 11:10   Güncelleme : 11-05-2013 11:10

Alkol ve tütün için kanun teklifi

Erdogan'in "Milli içkimiz ayrandir, yakinda yasal düzenleme yapacagiz" sözleriyle duyurdugu alkol ve sigaraya bazi yasaklar getiren kanun teklifi Meclis Baskanligi’na sunuldu. Teklif yasalasirsa alkollü içeceklerin reklami ve araç kullanirken sigara içilmesi yasaklanacak

Alkol ve tütün için kanun teklifi

Alkol ve sigarayla ilgili yasaklarin kapsami genisliyor. AK Parti’nin Meclis'e yeni sundugu kanun teklifiyle alkollü içeceklerin reklam, tanitim ve promosyonu yasaklaniyor.

Teklif yasalasirsa toplu tasima araçlarindaki sigara yasagi, özel araçlari da kapsayacak ve sürücüler araç kullanirken sigara içemeyecek.

Teklifte alkol ve tütünle ilgili yer alan bazi düzenlemeler söyle:

- Alkol tüketimi özendirilemeyecek, kullanilmasini tesvik eden kampanyalar, festivaller ve benzeri etkinlikler düzenlenemeyecek.

- Alkollü içki üreten ve pazarlayanlar hiçbir etkinlige isimlerini, amblemlerini veya ürünlerinin marka ya da isaretlerini kullanarak destek olamayacaklar.

- Alkollü içkiler, izin verilen yerlerde satilabilecek, egitim, spor ve saglik kuruluslarina ait tesislerde satisina izin verilmeyecek.

- Telefon, televizyon ve internet gibi iletisim araçlari araciligiyla satilamayacak, kargo yoluyla gönderilemeyecek.

- Alkollü içkilerin satisina ve tüketilmesine izin verilen yerlerde bu ürünler isletme disindan görünecek sekilde sergilenemeyecek.

- Otoyollarda ve devlet karayollarindaki yapi ve tesislerde alkollü içki satisi ve tüketimi yapilamayacak.

- Alkol ruhsati alinmasini da zorlastiran teklif, yasaklara aykiri davrananlara 500 bin liraya kadar ceza verilebilecek.

- Nargile ve elektronik sigara da sigarayla ilgili yasaklar kapsamina alindi.

- Lokantalarin sigara içilmesi serbest olan açik alanlarinda içenlerle içmeyenler için ayri mekanlar düzenlenecek.

- Ayrica içki, sigara ve uyusturucuyla mücadele etmek amaciyla Türkiye Yesilay Cemiyeti adinda bir vakif kurulacak.

'MILLI IÇKIMIZ AYRAN'

Düzenlemenin ilk sinyalini Yesilay tarafindan düzenlenen Global Alkol Politikalari Sempozyumu'nda konusan Basbakan Erdogan vermisti.

Erdogan'in alkollü içecekler yasasiyla ilgili düzenleme yapilacagin söyledigi konusmasina "Bizim milli içkimiz ayrandir" sözleri damga vurmustu.