Siyaset
Giriş Tarihi : 04-03-2021 17:13   Güncelleme : 04-03-2021 17:16

Alınan Tedbirlere Harfiyen Uyulmalı

Vali  Aydın Baruş, Covid-19 salgını sürecinde Malatya’nın da çok sıkıntılı günler geçirdiğini kaydederek vatandaşlardan yeni yasakların gündeme gelmemesi için alınan tedbirlere harfiyen uymalarını istedi

Alınan Tedbirlere Harfiyen Uyulmalı

Vali Baruş, gıda üretimi ve sunumu yapan işyerlerini gezerek incelemelerde bulundu. İnceleme sonrası basın mensuplarına değerlendirme yapan Vali Baruş, Covid 19 sürecinde ilimizde de Eylül ve Kasım aylarındaki vaka sayısının artması ve Hastanelerde yatan hasta sayısının artmasının sonrasında bazı kısıtlamalara gidildiğini ve sokağa çıkma yasağının gündeme geldiğini hatırlattı. Vatandaşların kısıtlamaların kalkması nedeniyle rehavete kapılmaması çağrısını yenileyen Vali Baruş, özetle şu ifadeleri kullanarak vatandaşlara çağrıda bulundu.  “Son süreçte de vaka sayılarımızda özellikle Aralık-Ocak döneminde ciddi bir düşme oldu. Malatya olarak söylüyorum ve bu bizi rahatlattı. Ancak Vatandaşlar arasında yanlış bir beklenti de oluşmadı değil. Nasıl olsa vaka sayıları düştü, hasta sayılarımız düştü, ‘dolayısıyla biz normal hayatımıza kaldığı yerden devam edebiliriz’ diye böyle bir yanılgıya düşme durumu oldu. Kesinlikle bu düşünceye kapılmamamız lazım. Yoksa tekrar eski günlere geri döneriz. Bu konuda tedbirli olmanız lazım. Alınan tedbirlere harfiyen riayet etmemiz lazım.”

SON 3 GÜNDE VAKA SAYILARIMIZDA ARTIŞ VAR

Kabinede alınan kararlar çerçevesinde de bazı kısıtlamaların ilimizde kaldırılması kararı alındığını hatırlatarak; “İl  Hıfzısıhha Kurulu tarafından alınan kararlarımızla da birlikte bunları 2 Mart'tan itibaren yeni uygulamayı  hayata geçirdik. Bu kısıtlamaların kalkması tabii hepimizi sevindirdi. Hem esnafımız, hem vatandaşımız biraz daha rahat hareket edebilme, sosyal hayatını daha rahat devam ettirebilme açısından belirli imkânları kavuştu. Ancak, şunu buradan hatırlatmak istiyorum. Özellikle son 3 günde ilimizde vaka sayılarında ciddi yükseliş var. Bu da şunu gösteriyor. Gerek havaların güzelleşmesi, sıcaklığın artması münasebetiyle vatandaşlarımızın dışarıya daha fazla çıkması, çocuklarımızın dışarıya daha fazla çıkması sonucu, temas anlamında artış olması nedeniyle, bu vaka sayılarındaki artışın oluştuğunu düşünüyoruz. Bu da bizi endişelendiriyor Bunu açıkça söylemek lazım. İllerin risk grupları her 2 haftada bir değerlendirilecek ve vaka sayıları da Sağlık Bakanlığımız tarafından haftada bir açıklanacak. 2 haftalık değerlendirmede değer risk grubunuz değişmişse bu kısıtlamalar değişecek. Dolayısıyla tekrar önceden olduğu gibi bazı kısıtlamalar gündeme gelmesini istemiyorsak bu alınan tedbirlere harfiyen riayet etmemiz lazım.  Çünkü alınan tedbirler kapsamında, kafe, kafeterya, kahvehane, restoran gibi yerlerde oturarak hizmet almak mümkün hale geldi. Buralardaki oturma düzeninin belirlenen mesafe koşularına uyuması çok önemli. İçerideki müşterilerin bu kurallara riayet etmesi, çalışanlarını riayet etmesi çok çok önemli. Arkadaşlarınızı yapacakları denetimlerde bunlara hassasiyetle dikkat ediyor.”

OKULLARDA GEREKLİ TEDBİRLER ALINDI

Okulların açılmasına da değinen Vali Baruş, “Okullarımızda gerekli tedbirler alındı. Öğrencilerimiz okullarına başladı. Orta risk grubunda yer almamız nedeniyle bütün sınıflarda ilkokul ortaokul ve liselerde eğitime başladık. Bu bizi çok sevindirdi. Çocuklarımız uzun süredir okullarına hasretlerdi ve yeterli eğitim imkânlarından istifade edemeyenler için de böyle bir uygulama gerçekten çok memnuniyet verici oldu. Eğer bu tedbirlere riayet etmezsek bu kısıtlamadan tekrar gündeme geleceğini söylemiştim. Aradaki fark nedir. Eğer Malatya'da biz bulunduğumuz orta risk grubunda vaka sayısı artış ve diğer etkenler nedeniyle yüksek risk grubuna yükseltirsek nelerle karşılaşacağız.  Şu anda sokağa çıkma yasağı hafta sonları için kaldırıldı. Ama eğer yüksek risk grubuna girersek bu kısıtlama tekrar gündeme gelecek. İkincisi, okullarımızda ara sınıflarda yani 5 6 7. sınıflar 9-10-11 sınıflar eğitimine tekrar devam edemeyecek. Okullarına gidemeyecek sadece 8 ve 12. sınıflar eğitim alabilecek ve ilkokullar eğitim alabilecek.”

VATANDAŞLARA TEDBİRLİ OLUN ÇAĞRISI

Açıklamasının sonunda vatandaşlara seslenen Vali Baruş; “ Kalabalık ortamlar bizi gerçekten endişelendiriyor. Kalabalıklarda bulunduğumuz zaman biz kendimiz dikkat etsek bile başkalarının dikkat etmemiz sonucu hastalığı bize bulaşma riski oluşuyor. Yakın temas sonucu bu risk beliriyor. Diğer taraftan da İnsanların birbirlerine gidiş gelişleri taziye programları, cenazelere katılma oranının yoğun olması bu teması da arttırıyor. Bir de şu hususa özellikle dikkat çekmek istiyorum. Aileler arası gidiş gelişlerde grup halinde hareket etmek çok riskli. Evlere gittiğiniz zaman kapalı mekânlarda mutlaka ziyaret daha maske kullanmanız lazım. Evlerinizde yaşı büyük insanlarımız var. Büyüklerimiz var. Onların sağladığı çok önemli. Hastaneye düşmeler açısından bir de hastalığın bulaşma riskini arttırma açısından bu ziyaretleri lütfen ara verelim biraz daha erteleyelim. Özellikle kadınlarımızdan rica ediyorum. Değişik adlar altında bir araya gelme, gün düzenleme gibi faaliyetlerden kesinlikle uzak dursunlar. Böyle bir organizasyon yapıldığı zaman 15-20 tane pozitif çıkıyor. Yine diğer vatandaşlarımız için de ortak kullanılan mekânlarda özellikle kahvehanelerde çay ocaklarında oturma kurallarına mesafe kurullarında lütfen riayet etsinler.”

A.Vahap Kaygusuz – Ebubekir Atilla