Malatya
Giriş Tarihi : 21-09-2021 17:59   Güncelleme : 21-09-2021 18:45

Alıçlar Orman Köylüsüne Ek Gelir Sağlayacak

Orman İşletme Müdürlüğü tarafından, Akçadağ, Yeşilyurt ve Darende bölgelerinde Orman köylülerine gelir getirici proje kapsamında aşılanan alıçlar yıldan yıla gelişmeye devam ediyor.  Belen türü aşı yapılan alıç ağaçlarının ise önümüzdeki yıllarda çevre köylerine önemli bir gelir kapısı olacağı kaydedildi.

Alıçlar Orman Köylüsüne Ek Gelir Sağlayacak

Malatya Orman İşletme Müdürü Yakup Kalaylı, Geçtiğimiz yıllarda ‘5000 köye 5000 Orman Projesi kapsamında aşılama çalışmaları yapılan Doğanlar ve Muratlı Mahallelerinde incelemelerde bulundu. Kalaylı yapılan incelemelerde aşılanan alıç ağaçlarındaki gelişmelerin memnuniyet verici olduğunu kaydederek şu bilgileri paylaştı. “Malatya Orman İşletme Müdürlüğü olarak köylülere gelir getirici çalışmalarımız kapsamında 2018 yılında alıç aşılama çalışmalarına başladık. Aşılama yaptığımız alanlardaki alıçlara ‘Belen’ alıcı dediğimiz kaliteli alıçlardan aldığımız çubuklarla 2018 yılında aşılama yaptık. İlk çalışmamızda acaba olur mu diye önce bir tereddüt etsek de küçük bir alanda deneme aşısına başladık. Ancak gördük ki aşıladığımız ağaçların yüzde 90’ı tuttu. Dolayısıyla o yıldan itibaren biraz da o duruma güvenerek Malatya'da bunu yaygınlaştırmaya çalıştık. Bu gördüğünüz alan 2019 yılında aşılama yaptığımız sahadadır. Normalde bu alıçların altlıkları buradaki normal endemik kalitesiz küçük ve çok çekirdekli alıçlardan oluşuyordu. Bunların normalde ekonomik değeri pek fazla yoktur. Ama aşılama yaptığımız alıçların kalibresi yüksek, kalitesi gayet iyi ve az çekirdekli alıçlardan oluşuyor. Dolayısıyla sahanın geneline bu şekilde alışları görebiliyoruz. Demek oluyor ki 2. yıl da bu şekilde bir alıç veriyor. Bildiğiniz gibi bu yıl mevsim biraz kulak geçti. Çoğu meyve ağacı, çiçeğini ya da meyvesini erken zamanda döktü. Ama bu sahamızdaki alıçlar genellikle başarılı oldu. Bu da gösteriyor ki inşallah gelecek yıllarda normal iklim koşullarının uygun olduğu bir dönemde de ondan çok daha büyük gelir elde etmeyi bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Yapılan çalışmalarının bölge halkına gelir anlamında da katkı sunacağını hatırlatan Kalaylı, “ İnşallah aşıladığımız alıçlar önümüzdeki yıllarda bu bölge halkına bir gelir olarak dönecek diye düşünüyoruz.  Bu tür çalışmayı Malatya'da çoğunluk olarak Akçadağ bölgesinde uyguluyoruz. Bunun yanında buradaki örnekten yola çıkarak bu yıl Yeşilyurt ta bir mahallemize uyguladık. Ayrıca Doğanyol ilçemizde uyguladık 2 yıl önce sahaların genel başarı oranı yüzde 80’in üzerinde. Bu da gösteriyor ki aşılama çalışmaları uygun mevsimde yapıldığında uygun ekip ve ekipmanla yapıldığında başarılı oluyor. Diğer yandan bu alıçların ekonomik değerleri de yüksek. Bizim araştırmalarımıza göre  belen alıcı dediğimiz burada aşılama  yaptığımız alıçların kilosu 20 TL civarında satılıyor. Çok fazla da talep var.  İnşallah bu civardaki köylülerimiz bundan gelecek yıllarda büyük bir gelir potansiyeli elde edeceğini düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

A.Vahap Kaygusuz – Ali Nihat Yavuz (Özel Haber)