Genel
Giriş Tarihi : 20-02-2021 21:01   Güncelleme : 20-02-2021 21:01

Alıç Sirkesi Pazarın Gözdesi Oldu

Pandemi döneminde doğal yiyeceklere olan talep arttı. Tezgâhlarda yer alan turşular, sirkeler, yer elması ve termiye vatandaşların bu süreçte en fazla tercih ettiği ürünler oldu. Kent merkezinde pazarın gözdesi yine Alıç sirkesi oldu.

Alıç Sirkesi Pazarın Gözdesi Oldu

Çeşitli hastalıklara ve virüslere karşı bağışıklık sistemini güçlendirmek isteyen vatandaşların özellikle hava sıcaklıklarının daha fazla düşmesiyle birlikte doğal yiyeceklere olan ilgisi arttı. Kent merkezinde en fazla yönelim ise Alıç Sirkesine oldu.  Hekimhan İlçesinde yetiştirilen alıç sirkesi özellikle faydaları ile oldukça ilgi çekmiş durumda. Özellikle yüksek antioksidan içermesi ile pek çok hastalığa karşı önlem sağlayan alıç sirkesi, elma ve üzüm sirkesinden sonra en popüler besin kaynaklarından biri olmayı başardı.

Alıç Sirkesinin besin değerleri ve faydalarından bahseden Diyetisyen Zeynep Özer, şifa kaynağı bu ürünün her sofrada bulundurulması gerektiğini söyledi. Alıç sirkesinin bağışıklık sistemini güçlendirdiğini aktaran Özer, ”Yemişen olarak da bilinen Alıç sirkesi A vitamini, B1 ve B2 vitamini ile beraber C vitamini gibi pek çok önemli yapıyı barındırmaktadır. Aynı zamanda potasyum ve magnezyum içeriği ile beraber gün içerisindeki enerji ihtiyacını karşılama olanı tanıyor. Genel olarak ise insan sağlığı açısından faydalarını şu şekilde sıralamak mümkün.  Özellikle tansiyonu iyi gelmesi üzerinden bilinir.  Vücut direncini artırır ve daha güçlü hale getirir. Hiper tansiyonu düşürmeye önemli oranda yardımcı olur. Kan dolaşımını etkiler ve kalp ve damar sağlığını korur. Güçlü bir antioksidan etkisi vardır ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Ciddi oluşan kaşıntılara karşı faydalıdır. Grip ve nezle ile soğuk algınlığı gibi kış ayları hastalıklarına karşı önlem alır. Göğüs ağrılarını azaltmada yardımcı olur. Şeker hastalığı tedavisi için kullanılır. Kötü kolesterolü düşürürken iyi kolesterolü artırmada yardımcı olur. Hiper tansiyonu düşürmede önemli bir katkı sağlar. Rahatlatıcı etkisi vardır ve stres ile depresyon gibi sinir harbine karşı önlem alır. Metabolizmayı hızlandırdığı için dengeli şekilde kilo verme olanağı tanır. Böbrek kumu dökerken aynı zamanda idrar söktürücü bir etkisi bulunur.” ifadelerine yer verdi.

Alıç sirkesinin kullanımında dikkat edilmesi gereken hususlardan bahseden Özer, ”Özellikle yüksek asit içeriğine sahip olduğundan dolayı, alıç sirkesi mutlaka dengeli şekilde tüketilmelidir. Aynı zamanda cilt üzerine sürerek kullanırken mutlaka yarım saatten fazla tutulmamalıdır. Özellikle döküntülü ve açık yaranın üzerinden sürülmemesi büyük bir öneme sahiptir. Bunların dışında sağlıklı şekilde farklı yollar üzerinde alıç sirkesini değerlendirmek mümkün.” dedi.

Ebubekir Atilla (ÖZEL HABER)