Malatya
Giriş Tarihi : 09-05-2021 18:50   Güncelleme : 09-05-2021 18:50

Alıç Kalitesi Yükseltiliyor

Yeşilyurt İlçesi Seyit uşağı mahallesi kırsalında yer alan çok sayıdaki yabani alıç ağaçlarına aşılama çalışmaları yapıldı. Yapılan çalışmalarda geniş bir alana yayılmış bulunan yaklaşık 17 bin civarındaki alıç ağacına kaliteli alıç aşısı yapıldı. Yer yer bazı ağaçlara ise armut aşılandı.

Alıç Kalitesi Yükseltiliyor

Yapılan aşılama çalışmalarıyla ilgili olarak gazetemize bilgi veren Malatya Orman İşletme Müdürü Yakup Kalaylı 3 yıldan beri İşletme Müdürlüğüne ait sorumluluk sahasındaki alanlarda alıç kalitesinin yükseltilmesi amacıyla çalışmalar yaptıklarını kaydederek şöyle konuştu. “Malatya Orman işletme Müdürlüğü olarak 3 yıldan beri bölgemizdeki yabani alıç ağaçlarına yönelik aşılama çalışması uyguluyoruz. Yeşilyurt ilçesi Seyit uşağı bölgemiz de uygulama alanlarımızdan sadece bir tanesi.  Bu bölgedeki belli alanlarda bulunan alıç ağaçlarına kaliteli alıç ağaçlarından elde ettiğimiz aşı kalemleriyle aşıları yapıyoruz. Bu yıl da bu mahallemizde yaklaşık 250 hektarlık bir alanda 17 bin Alıç ağacı yer almaktadır. Bölgenin yaklaşık yüzde 95 alıç ağacıyla kaplı. Bu ağaçlara yaklaşık 50 bin adet alıç aşı kalemi monte ettik. Buradaki ağaçların bir kısmına da armut aşısı yaptık. O da gördüğünüz gibi gayet başarılı gayet başarılı bir çalışma oldu. Şu ana kadar da bu çalışmalarımızla Malatya’da önemli bir başarı elde ettiğimizi düşünüyoruz.”

ALIÇLARIMIZ BÖLGEDE BÜYÜK BEĞENİ ALIYOR

Aşıların gelişimini de takip ettiklerini söyleyen Kalaylı; “Şu an artık aşılama yaptığımız alıçlarımızın sürgünleri artık yavaş yavaş patlamaya başladılar. Bundan sonra da kendini emniyet aldıktan sonra da muhtemelen 15 gün sonra yapraklanacaklar. Buradaki amacımız bu civardaki köylülerimizin gelir elde etmelerini tenin etmektir. Çünkü burada aşıladığımız alıçların piyasa fiyatlarındaki kilogram değeri 15- 20 TL arası değişiyor İnşallah Burası belli bir yaşa geldiğinde beni üretim düzeyine geldiğinde de burayı köylülerimize teslim edeceğiz. Bakımlarını kendileri yapacaklar ve bu ürünlerden satıp ekonomik anlamda faydalanacaklar. Ayrıca bu bölgede geçtiğimiz yıllarda alıç ve menegiç ağaçları üzerinde aşılama çalışmaları yapmıştık. Darende Yukarı Ulupınar, Doğanyol Akkent’te yapmıştık. Şu an onların bakım çalışmalarını yürütüyoruz. Oldukça başarılı sahalar. Zaten biz de sahaları takip ediyoruz. Eğer başarısızlık olduğu takdirde ki zaman zaman aşı tutmama olayı olabiliyor. Tekrar yine aşılayarak tamamlama çalışması yapıyoruz. Bu çalışmalarımız kapsamında önceki yılda da Doğanlar’daki aşılı alıçlardan geçen yıl topladık koordinasyon üyelerine ikram ettik. Büyük beğeni aldık. İnşallah bu yıl da aynı şeyi yapmayı planlıyoruz” şeklinde konuştu.

A.Vahap Kaygusuz –Ali Nihat Yavuz (Özel Haber)