Sağlık
Giriş Tarihi : 25-05-2013 13:44   Güncelleme : 25-05-2013 13:44

Alerjiden korunmanin yolu

Yaz aylarinin gelmesiyle beraber alerjik hastaliklar çogaldi. Uz. Dr. Dogan Birgül, alerjik hastaliklardan korunmanin yolunun dogal beslenmeden geçtigini belirterek, uyarilarda bulundu.

Alerjiden korunmanin yolu

Yaz aylarinin gelmesiyle birlikte alerjik hastaliklardan artis görülmekte. Uzmanlar bunun, mevsimsel olarak yasanan artisin yani sira tükettigimiz gidalardan da kaynaklandigini söyledi. Genetik sifresiyle oynanmis gidalarin alerjik hastaliklari tetikledigini belirten uzmanlar alerjinin artik çagimizin hastaligi haline geldigini belirtti. Dogan Hastanesi Yönetim Kurulu Baskani Uz. Dr. Dogan Birgül, alerjinin son yillarda artis göstermesinin en büyük nedeninin GDO’lu gidalar oldugunu belirterek, “Bulundugumuz mevsim itibariyle alerjik hastaliklar çok fazla miktarda görünmekte ve çagin hastaligi haline geldi. Alerji vücudun kendini koruma mekanizmasi. Alerji bazen ciltte bazen burunda bazen gözde bazen de tüm vücutta görülebilir. Alerji yeni mi çikti hayir eskiden buyana vardi. Alerjinin artmasinin nedeni mevsimsel oldugu kadar son yillarda olan genetik sifresiyle oynanmis gidalarin tüketilmesiyle alerjide büyük artis oldu. Bu GDO’lu gidalar alindigi vakit vücut bu maddeleri tanimadigi için bunlara karsi bir reaksiyon gösteriyor. Bunun için genç nesil’in alerji bakimindan çok sikintili dönemler basliyor. Alerjik hastaliklar vücudun ayni zamanda bagisiklik sistemiyle ilgilidir. Bagisiklik sistemi tüm vücudu enfeksiyon hastaliklarindan koruyor” diye konustu.
Alerjik hastaliklardan korunma yolunun dogal beslenmeden geçtigini anlatan Birgül, “Alerjik hastaliklardan korunmak için yapilmasi gerekenler basinda dogal beslenmek geliyor her gidanin mevsiminde alinmasi lazim turfanda meyve sebzelerden uzak durulmasi lazim. Neredeyse tüm gidalarin GDO’su ile oynaniyor ve bunlar fiziki olarak daha düzgün olsun diye haserelerden korunmak için tarim ilaçlari kullaniliyor. Tarim ilaçlari da vücut için alerjiktir. GDO ile oynamakta bir alerjiyi uyandirir” dedi.

EN SIK GÖRÜLEN MEVSIM ILKBAHAR VE YAZ
Alerjinin her mevsimde görülebilecegini ancak bahar ve yaz aylarinda bu sayinin artis gösterdigini dile getiren Uz. Dr. Dogan Birgül, “Alerjinin en sik oldugu dönemlerin basinda ilkbahar aylari geliyor. Çünkü çiçekler yeni açiyor polenler oluyor bunlar da hem burundan hem gözden giriyor dolayisiyla mümkün oldugu kadar bu dönemlerde alerjik olanlarin sokaga bile çikmasi lazim.en fazla polen kavak agaçlarindan kaynaklanmaktadir. Bunun için belediyelerden kavak agaci ekilmesinin önlenmesi ekilmis olanlarin ise belli bir zaman içerisinde sik budanarak polen yaymasinin önlenmesini öneriyoruz” dedi.

TÜRKIYE’DE EN ÇOK ALERJI EKMEGE
Sürekli tüketilen gidalarin alerjiye neden oldugunu söyleyen Birgül, Türk insanin en çok alerji gösterdigi gidalarin basinda ekmegin geldigini söyleyerek, “Yedigimiz gidalar içerisinde de alerjiye neden olan gidalar var bunlari sayacak olursak özellikle çocuklarin yememesi gereken gidalar yumurta, çikolata, çilek, kuruyemis, acili baharatli gidalar portakal mandalina ve domates bunlar en çok alerjiye neden olan gidalardir. Türkiye de en çok alerji en çok ekmegedir. Çünkü Türk insani ekmegi çok tükettigi için buna karsi alerji ortaya çikiyor.çünkü bir gidayi ne kadar çok tüketirseniz zaman içerisinde alerji yapma özelligi vardir” diye konustu.

"ALERJI GENETIK BIR HASTALIK"
Uz. Dr. Dogan Birgül, hemen her insanda görülebilen alerjik hastaliklarin ayni zamanda genetik bir hastalik da olduguna dikkat çekerek, “Alerji ayni zamanda genetik bir hastaliktir. Bazi ailelerde alerjiye bir yatkinlik bulunmakta. Bu tip bir ailenin çocugunun daha küçük yastan itibaren alerjen maddelerden uzak durmasi lazim. Eger alerji olursak bunun tedavisinde nasil bir yol izlenecegine gelirsek ilk olarak alerjen maddelerden uzak durulacak ve bunun yani sira ilaç tedavide uygulanabilmekte. Ilaç tedavisinde ise en dikkat edilmesi gereken ise ilaçlara olan alerjidir örnegin penisilin alerjisi öldürücü bir alerjidir. Kisinin herhangi bir ilaca karsi alerjisi varsa onun kimligine islenmeli ve bir doktora gidip ameliyat olacagi zaman ilaca karsi alerjik oldugunu söylemesi lazim. Söylenmedigi taktirde tamiri mümkün olmayan ölümle sonuçlanabilen olaylara neden olabilir” dedi.