Malatya
Giriş Tarihi : 29-05-2021 07:03   Güncelleme : 29-05-2021 10:12

Alabalık Üreticileri Sıkıntılı

Sürgü Su Ürünleri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı ve Malatya Alabalık Üreticileri Birlik başkanı Turgay Özdemir, Pandemi sürecinde, birçok sektörde olduğu gibi alabalık sektöründe de sıkıntılar yaşandığını söyledi.

Alabalık Üreticileri Sıkıntılı

Kooperatif Başkanı Özdemir, en büyük sıkıntının ise yem fiyatlarındaki yükselişlerin olduğunu kaydederek bu konuda Devlet Desteği beklediklerini ifade etti. Konuyla ilgili gazetemize değerlendirme yapan Özdemir bu konudaki görüş ve taleplerini şu ifadelerle aktardı. “Bilhassa son 2 yıldır Alabalık sektörü büyük bir sıkıntı yaşamaktadır.  Alabalıkta yeterli üretim ve stok yaparsan satış olmadığı zaman aşırı bir şekilde zarar ediliyor. Yeterince üretim olmayıp talep olduğu zaman da bu defa da talebi karşılayamıyoruz. Dengesiz bir döneme girdik. 1 kilo balık sattığımızda 4-5 kilo yem alıyorduk. Şu an 1 kilo balık satınca en uygun şartlarda ancak 2.5 kilo yem alabiliyoruz. Bu balıklara 1-hafta 10 gün yem veremediğimiz takdirde elde ettiğimiz karın hepsi geriye gidiyor. Onu telefi etmek zor oluyor. Mesleğimiz tatbiki oldukça zor bir meslek . Parası olmayanın yapabileceği bir iş ortamı değil.”

DEVLETTEN DESTEK BEKLİYORUZ

Devletten teknik destek ve yem fiyatlarına sınır getirilmesini de isteyen Özdemir, bu konudaki görüşlerini de ; “Son yıllarda bölgemizde yavru üretimi de yapıyoruz. Yavrular belli bir aşamaya geldikten sonra ürün zayiat vermeye başlıyor. Hiç olmazsa bunu önleyebilsek ülkemizde balık üreticiliği ilerleyip gidecek. Çok ta uğraşıyoruz ancak onu da başaramıyoruz. Bu alanda oldukça iyi yetişmiş kalifiye elamanlarımız var. Okulunu okumuş gibi alaylılarımız var. Aynı derecede de okulunun en üst kısımlarını okumuş meslektaşlarımız da var. Dışardan, dıi ülkelerden gelen ucuz yavrular bölgemizde salgın haline geldi. Bu yıl ülke genelinde yavru sıkıntısı yaşanıyor. Darende Gürün Muğla bölgesindeki yerlerde hastalık olmadığı için yavru ihtiyacını bunlar karşılıyor. İnşallah ekonomimiz iyiye gider ve yetiştiricilerimiz de rahat bir nefes alır” diye aktardı.

A.Vahap Kaygusuz – Hanife Yiğit  (Özel Haber)