Malatya
Giriş Tarihi : 10-07-2015 18:21   Güncelleme : 10-07-2015 18:21

AKSA meclise tasindi!

CHP Genel Baskan Yardimcisi ve Milletvekili Veli Agbaba, TEDAS özellestirmesi sonrasi Malatya ve çevresinde meydana gelen sorunlarin incelenmesi, özellestirmenin Malatya ekonomisinde yol açtigi kayiplarin degerlendirilmesi, borç ve faizlerden kaynakli magdur olan Malatyalilarin taleplerinin arastirilmasi amaciyla Meclis Arastirmasi açilmasini istedi

AKSA meclise tasindi!

Agbaba, TBMM Baskanligina sundugu Arastirma Önergesinde özellestirme süreciyle ilgili degerlendirmelerde bulundu. CHP Genel Baskan Yardimcisi Veli Agbaba, TEDAS, TEKEL, TÜRK TELEKOM, ERDEMIR, TÜPRAS gibi Türkiye’nin en büyük kamu kurumlarinin, hazineye gelir saglamak amaciyla satilmasinin yanlisliklarini dile getirdi.

ORTADA ÖVÜNÜLECEK BIR SEY YOK

Önergede, “1986-2002 döneminde toplam 8 Milyar dolar özellestirme geliri elde edilirken, 2003-2015 döneminde bu tutar 61,8 milyar dolara erismistir. Cumhuriyet tarihi boyunca elde edilen özellestirme gelirlerinin yüzde 90’i AK Parti döneminde elde edilmistir” ifadelerine yer veren CHP Genel Baskan Yardimcisi Agbaba, su görüsleri ele aldi: “AK Parti tarafindan yapilan özellestirmeler bir övünç kaynagi olarak dile getirilmesine ragmen, özellestirmeler sonrasi yasanilan problemler degerlendirildiginde yapilan satislarin faydadan çok zarar getirdigi açiklikla görülecektir. Özellestirmelerin amaci etkinligi ve verimliligi artirmak, serbest piyasa ekonomisine islerlik kazandirmak, yeni istihdam alanlari yaratmak, devlete gelir saglamak vb. olmaliyken örnegin TEDAS özellestirmesinde bu amaçlar gerçeklesmemistir.”

NITELIKLI PERSONEL YERINI TASERON ISÇILERE BIRAKTI

TEDAS özellestirmesinin yarattigi sorunlari dile getiren milletvekili Veli Agbaba, “4046 sayili yasaya dayanarak elektrik dagitimi isi 16 bölgeye ayrilarak özellestirilmistir. Malatya, Elazig, Bingöl ve Tunceli illerindeki elektrik dagitim isini yürüten Firat Elektrik Dagitim AS 2011 Yili basinda AKSA sirketine devredilmis, bu tarihten itibaren ilgili sirket tarafindan elektrik dagitimi gerçeklestirilmektedir. Özellestirmenin ardindan dagitim isini alan AKSA isimli sirketin ilk yaptigi islerden biri nitelikli personelleri isten çikarmak olmustur. Elektrik gibi çok riskli ve önemli bir is, taseron eliyle niteliksiz personellere yaptirilmak istenmektedir” dedi.

ALTYAPI SORUNLU ABONE IPTALLERI CAN YAKMAKTA

Agbaba, TBMM Baskanligina verdigi Arastirma Önergesinde su görüslere yer verdi: “Malatyalilar AKSA sirketinin uygulamalarindan kaynakli büyük sikintilar yasamakta, alt yapi yatirimlarinin yetersizligi sonucu  sik sik kesilen elektrikler  büyük zarara yol açmaktadir. Sirketin kati politikasi nedeniyle abonelikler çok kisa sürede iptal edilmekte, yeni abonelik için yüklü miktarda para talep edilmektedir. Ayrica geçmisten gelen borçlarin faizlerinin silinmesi taleplerine olumlu yanit verilmemekte, Malatyalilar faiz batagindan kurtulamamaktadir.”

ELEKTRIK YOK SU YOK ÜRÜN YOK

Malatyali üreticilerin elektrik konusunda yasadiklari sorunlara da önergesinde yer veren CHP Malatya Milletvekili Veli Agbaba, “2014 yilinda yasanan tabii felaket nedeniyle Malatya’da hiçbir ürün yetistirilememis, ekonomisi tarima dayali Malatya, 2014 yilini büyük kayiplarla kapatmistir. Basta kayisi olmak üzere elma, armut, kiraz, ceviz, badem gibi ürünler dondan kaynakli, arpa, bugday gibi tarimsal ürünleri ise kurakliktan kaynakli yok olmustur. Üreticiler geçtigimiz yil sulama suyuna bagli elektrik faturalarini ödeyememistir” diye konustu.

BORÇ FAIZLERI SILINSIN

“Malatya genelinde çok sayida üreticinin elektrikleri AKSA sirketi tarafindan kesilmeye baslanmis, ödeme yapamayan üreticiler bu yil elektrikleri kesik oldugu için tarlalarini sulayamamislardir” diyen Agbaba, sunlari aktardi: “Üreticiler, bir taraftan kuruyan agaçlarina yanarken, diger taraftan geçen yildan kalan elektrik borçlarini nasil ödeyeceklerini düsünmektedir. Tarim sezonu baslarken ve ürünlerin en fazla suya ihtiyaci oldugu dönemde AKSA sirketinin üreticilerin elektriklerini kesmesi Malatya tarimina vurulmus bir darbedir. Üreticilerin ürünlerini toplayip satmalarini bile beklemeden elektriklerin kesilmesi tepkilere sebep olmaktadir. Malatya’da AKSA tarafindan binlerce kisi icraya verilmistir. Üreticiler elektrik dagitim sirketinin ödeme konusunda gerekli kolayliklari göstermesi, borç faizlerinin silinmesi, alt yatirimlarinin hizlandirilmasini beklemektedir.”