Malatya
Giriş Tarihi : 12-10-2013 12:30   Güncelleme : 12-10-2013 12:30

Akin kurban pazarini gezdi

Malatya Damizlik Koyun Keçi Yetistiricileri Birligi Baskani Ihsan Akin, kurban pazar alanini gezdi. Kurban Bayramina sayili günler kala baskan Akin, kurban pazarini gezdi yetistiricilerle konustu.

Akin kurban pazarini gezdi
  


Akin, henüz önemli derecede bir satis olmadigini, su anda kurbanliklarla alakali herhangi bir canliligin yasanmadigini ama kurban bayramina bir iki gün kala satis ve alislarin baslayacagini söyledi.

Akin, sunlari belirtti: “2013’de kurbanlik küçükbas hayvan fiyatlari çok uygun,  canli kilogram 8.5 lirayla 9.5 arasi komple karkas ise 350 liradan baslayarak 750 liraya kadar degismekte olup satisa sunulmustur. Hem ilimizde hem de Türkiye genelinde herhangi hayvan sikintisi yoktur. Kalabalik ortamlarda alisin ve satisin hizli yasandigi bu yerler insanlarin sadece alisveriste görüsüp bir daha görüsmeyecegi bir ortam oldugu için bazi sikinti yasanabilir. Her yil yasanan bazi sikintilarin sahte para, karsiliksiz çek ve borca satista geri dönüs olmadigindan dolayi emegin çalinmamasi diger adiyla hirsizligin yapilmamasi için dikkatli olunmasi gerekiyor. Belediyenin hayvancilarimizin hayvan barinagi ve hayvan padok alanlariyla alakali daha düzenli çalismalar yürüttü,  bu güzel çalismalardan ötürü belediyemize ve emegi geçenlere tesekkür ederim.”

 Hayvanlarin küpeli ve raporlari olmalari gerekliliginin altini çizen Akin, kurban kesecek olanlarin kulak küpeleri mevcut olan, saglikli olan, kurbana uygun olan ve yasini doldurmus olan hayvanlari tercih etmesini söyledi.