Siyaset
Giriş Tarihi : 19-03-2015 11:25   Güncelleme : 19-03-2015 11:25

Akgül: Süreçte Sona Gelindi

AK Parti Malatya Milletvekili Aday Adayi Enver Akgül, ”Çözüm sürecinde nihayet sona gelindi. Baris ve huzur dolu günler bizleri bekliyor” dedi

Akgül: Süreçte Sona Gelindi

2009 yilinda analar aglamasin sloganiyla çözüm sürecinin basladigini belirten AK Parti Malatya Milletvekili Aday Adayi Enver Akgül,”Türkiye otuz yili askin bir süre PKK terörü yüzünden çok acilar yasadi, binlerce vatan evladini sehitlik mertebesinde sonsuzluga ugurladi. Kaybetmis oldugumuz insanlarimizin yaninda telafi edilmez ama terör sorununun ekonomimize maliyeti 30 yilda yaklasik 350 Milyar Dolara ulasti. Bu da 16 Sinop Nükleer Santrali, 11 GAP, 87 Atatürk Baraji, 70 Marmaray ve 100 Yavuz Sultan Selim Köprüsü yapilabilecek bir rakama tekabül etmektedir. Yillarca Türkiye’yi asagi çekmek için suni gündemler yaratildi. Bu suni gündemlerin pesinde ülkemiz insanini kaybetti, zaman kaybetti, para kaybetti, enerji kaybetti. Çok sükür AK Parti iktidari döneminde bütün suni gündemleri tek tek ortadan kaldirilmaya baslandi. Çözüm süreci de iktidarimizin güçlü iradesi sayesinde son asamaya geldi” ifadelerini kullandi.

MALATYA MODEL ALINMALI

Çözüm sürecinde Malatya’nin rol model alinmasi gerektigini de ifade eden Akgül, “Türkiye’de çözüm süreciyle ilgili örnek Malatya modeli olmalidir. Çünkü biz yillardir Malatya’da Kürt-Türk, Alevi-Sünni ayrimi olmaksizin yalnizca Malatyalilik üst kimligiyle birlikte dostça kardesçe yasadik ve yasamaya devam ediyoruz. Bir Malatyaliyi gurbette ya da kendi sehrinde birbirine yaklastiran bir arada tutan kavram hemseriligidir. Malatyaliysa bitmistir. Onun devaminda alt kimlik sorulmaz kimse de merak etmez. Türkiye için de uygulanmak istedigimiz model budur. Türkiyeli üst kimligi bizi bir arada tutmak için yeterlidir yeterli olmalidir. Var olan sorunlarin çözümü noktasinda son yillarda daha önce hiçbir hükümet tarafindan atilamamis cesur adimlar atilarak çok büyük bir yol katedilmistir. Artik bu sorunun çözümü ile ilgili son asamalara gelinmistir. Insallah bu bahar Türkiye’de baris ve huzur rüzgarlari hakim olacak, eli öpülesi analarimizin göz yaslari sonsuza dek dinecek ve Türkiye bir büyük sorunundan kalici sekilde kurtulacak” seklinde konustu.