Malatya
Giriş Tarihi : 17-09-2021 13:43   Güncelleme : 17-09-2021 15:48

Ak Parti Malatya’dan "17 Eylül" Açıklaması

Ak Parti Malatya İnsan Hakları Başkanlığı, 7 Mayıs askeri darbesinin ardından, 17 Eylül 1961 tarihinde idam edilen Adnan Menderes'in 60. ölüm yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Ak Parti Malatya’dan

AK Parti İnsan Hakları Başkanlığı, merhum Başbakan Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan’ın 17 Eylül 1961’de idam edilmesinin yıldönümüyle ilgili ortak bildiri yayımladı.

Adalet ve Kalkınma Partisi Malatya İl İnsan Hakları Başkanı Av. Namık Gören, Kadın ve Gençlik kolları insan hakları başkanları ile beraber İl Başkanlığında basın bildirisinde bulunmak için bir araya geldi.

AK Parti İnsan Hakları Başkanlığı'nın eş zamanlı programı kapsamındaki açıklamada Adalet ve Kalkınma Partisi Malatya İl İnsan Hakları Başkanı Av. Namık Gören, Türkiye'de darbelerin başlangıcı olarak tarihte yerini alan 27 Mayıs askeri darbesiyle Menderes, Zorlu ve Polatkan'ın mizansen yargılamalar sonucu idam sehpasına çıkarıldığını, aileleriyle helalleşmelerine dahi izin verilmediğini belirtti.

27 Mayıs'ta başlayan darbelerin 12 Eylül, 12 Mart, 28 Şubat ile devam ettiğini aktaran Gören, " Takvimler 27 Mayıs 1960’ı gösterdiğinde, milli iradenin yüksek teveccühü ile dönemin tek parti zihniyetini geride bırakarak iktidara gelen Demokrat Parti, darbeci, vesayetçi zihniyet tarafından “alaşağı edilmiştir”. 1961 Eylül’ünde ise Adnan Menderes ve arkadaşları Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ile Maliye Bakanı Hasan Polatkan mizansen yargılamalar sonucu idam sehpasına çıkarılmış, aileleriyle helalleşmelerine dahi izin verilmeyen milletin evlatları, idam sehpasında bile Milletimizin saadetini düşünerek hayata veda etmişlerdir. 27 Mayıs’ta başlayan darbeler 12 Eylül, 12 Mart, 28 Şubat ile devam etmiş ve milletimize büyük zararlar vermiştir. Yalnızca milletin evlatları değil bilakis demokrasi ve milli iradeye olan inançlarıyla Türk Milleti karanlığa gömülmek istenmiştir. 27 Nisan E-Muhtırası, 15 Temmuz Darbe Girişimi ile uyandırılmaya çalışılan bu karanlık odaklar, Aziz Milletimizin 15 Temmuz Gecesi gösterdiği kararlılık ile sekteye uğratılmış ve ilelebet engellenmiştir. " sözlerini kullandı.

Demokrasi düşmalanlarına en büyük dersin verildiğini ve darbelerin artık tarihe karştığını anımsatan Gören,” Türkiye’de darbeler tarihi bir daha açılmamak üzere 16 Temmuz sabahı itibariyle kapanmıştır. Sahneye koyulmak istenilen oyunlara, Türkiye’ye diz çöktürmek istenen her eyleme karşı milletine ve hizmete sevdalı kadrolar ile Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Türkiye, demokrasi düşmanlarına en büyük dersi vermiştir. Kişiler değişse de asırlardırsüregelen oyunların farkında olan bizler halkımız ile birlikte Hak mücadelemizi sürdürmeye, ülkemizi her çeşit saldırıya karşı müdafaa etmeye devam edeceğiz. 17 Eylül karanlık gecesinin 60’ıncı yılında, surda bir gedik açarak nesillere yol veren, daha demokratik ve özgür bir ülkede yaşayabilmemiz için canlarını feda eden Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan başta olmak üzere tüm demokrasi şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Demokrasimize ve irademize düşman olan şer odaklarını hiçbir zaman unutmayacağız.” ifadelerine yer verdi.

>> Ebubekir Atilla