Malatya
Giriş Tarihi : 10-09-2012 09:19   Güncelleme : 10-09-2012 09:19

AK Parti ilklerin altina imza atti!

AK Parti Malatya Il Baskani avukat Bülent Tüfenkci, ögrenci ve ebeveyni kara kara düsündüren üniversite egitim harci sorununun giderildigini belirterek, “Üniversitelerin parasiz olmasina dönük büyük sözler söylendi, ama hiçbir hükümet bunu degistirme adina en ufak bir adim atamadi. Ilklerin partisi, AK Parti, yine bir ilke imza atti” dedi.

AK Parti ilklerin altina imza atti!

YARA KAPANDI

Egitim ve ögretime önem verdigini her firsatta gösteren AK Parti hükümetleri, büyük bir özveriyle milyonlarca aday arasindan siyrilarak üniversiteli olmayi hak kazananlarin en büyük derdine merhem oldu. Kalkinmanin ve basarinin egitim seviyesiyle ilintili oldugunu anlayan AK Parti, egitime yönelik sorunlarin üzerine gitti, radikal çözümlerle egitim çitasinin yükseltilmesine zemin hazirladi.

 

CESARET EDEMEDI

AK Parti hükümetinin suana kadar hiçbir hükümetin cesaret edemedigi birçok projeye imza attigini belirten Tüfenkci: “Kamuoyunda 4+4+4 egitim sistemi olarak bilinen 12 yillik zorunlu egitimle devrim niteliginde bir reforma imza atildi. Özü itibariyle egitim sistemi çok basarili olacagina inanilarak yürütüldü. Önemli olan husus, devletin degil bireyin tercihini ön plana çikarmaktir. Egitim ve ögretim hizmetinde kiz erkek ayirmadan herkesin hayata hazirlanmasi hedeflendi. AK Parti’nin 2023 hedefini yakalayabilmesi için egitim en önemli araçtir. Toplumdaki her bireyi istihdam ederek, uluslararasi rekabet ortaminda ülkeyi en üst noktaya tasinmalidir. 4+4+4 egitim sistemiyle istenen en önemli hususlardan bir tanesi rekabet gücümüzü arttiracak, sanayiye ara eleman yetistirilebilmesi için meslek liseleri vasitasiyla is hayatina atilarak, ülke kalkinmasinda etkili bir yere sahip olmasini arzuluyoruz. Sekiz yillik kesintisiz egitim sistemi, gençleri farkli yönlere sevk ederek onlara farkli seçenekler sunmayan, Dünya’nin hiçbir yerinde uygulanmayan, Dünya’ya inat müesses nizamin devamini öngören bir yapiydi. Türkiye, Dünya’yi ve Avrupa Birligini yakalama adina bu uygulamayi hayata geçirdi.

 

SISTEMI ANLATTI

Temel egitim, en az üç kademeden olusmaktadir. Ülke, ilk, orta ve lise olmak üzere üç kademeli uygulamaya geçti. Sistemde ilk dört yil ilkokul okunacaktir. Buradaki sistem ögrencilerin çevreye duyarliliklarini arttiracak, becerilerini gelistirecek, sosyallesmelerini saglayacak ve temel yasam kuralini ögrenecegi zorunlu egitim kademesi olarak tasarlandi. Ikinci kademede, dört yil ortaokul bilgiye erisim bilgiyi kullanma bilgiden faydalanma, bu arada da çocugun ve velinin istedigi dersi görecegi yetenegini ortaya koyacagi bir ögretim sistemi olusturuldu. Sistemde, çocuk isterse Kur’an-i Kerim egitimi isterse ana dil egitimi alabilecektir. Eger çocugun yetenegi güzel sanatsa bununla ilgili egitim verilecek, bununla ilgili seçmeli derslerin de oldugu ikinci kademe egitimi de dört yil sürecek. Ondan sonraki üçüncü kademede genel ve mesleki liseler olarak adlandirilan bilgiye erisim, kullanma ve bir üst ögretim olan üniversiteye hazirlanmak amaciyla zorunlu egitimin üçüncü kademesi düsünüldü. Ortaokullarda ögrencilerin daha özgür birey olarak sivil toplum ve demokratik devlet anlayisi geregince egitim sürecinde özgür ve karar degistirme hakkina sahip olma firsati getirildi.

 

ÇOK ERKEN EGITIME BASLAR

Egitimi siyasete alet eden birtakim çevreler, ‘AK Parti’yi nasil yipratiriz, milleti AK Parti’ye karsi nasil kiskirtiriz’ diye yalan yanlis bilgilerle toplumu tahrik etmektedir. Ilkokula baslama yasini 66 aya çekince veliler daha duygusal hale getirilmeye çabalandi. Çocuklarin çok küçük oldugunu, bu egitimin bu yastaki çocuklara agir gelecegi gibi bilimsel verilere dayanmayan iddia öne sürüldü. Çocuklar, hazirlanan müfredatla zaten ilk dört ay sadece oyun oynayarak egitim alacaktir. Uygulanacak olan müfredat egitimcilerin incelemesiyle kesinlikle o yasa uygun bir çizgide hazirlandi. Dünya geneline bakildiginda çocuklar erken yasta egitime baslar. Bu duruma bazilari itiraz ederek, ‘Türkiye Amerika’yla esdeger mi ki?’ dedi. Evet, Türkiye üstüne üstlük Amerika’dan daha ileri durumdadir. Çocuklarin bu yetenegi ve kapasitesi var, çocuklarimiza güveniyoruz.”

 

PARASIZ EGITIM BASLADI

Yillar boyunca ögrenci ve ebeveyni kara kara düsündüren, fakir aileleri zorlayan üniversite egitim harçlari sorununu AK Parti Hükümeti’nin giderdigini belirten Tüfenkci, sunlari aktardi: “Üniversitelerin parasiz olmasina dönük birçok eylem ortaya konuldu, büyük sözler söylendi, ama hiçbir hükümet bunu degistirme adina en ufak bir adim atamadi. Ilklerin partisi AK Parti, yine bir ilke imza atti, zengin fakir gözetmeksizin ögrenci ve velileri zorlayan egitim harçlarini kaldirdi, toplumun nefesini açti. Gönül isterdi ki ikinci ögretim, yüksek lisans ve doktora ögrencisinin de egitim harçlari kaldirilsin fakat istekler sinirsiz imkanlar sinirlidir. Maliye Bakanligi bütçe sikintisi nedeniyle diger bakanliklara kendisini toparlamada ihtarda bulundu. Ikinci ögretimde egitim veren ögretim görevlilerinin mesai ücretleri bu harçlarin katkisiyla ödenmektedir. Ögrenim harçlarinin örgün ögretim ve açik ögretimden kaldirilmasi birinci kademeydi. Ikinci ögretim, yüksek lisans ve doktora ögrencileri için harçlar kalkacaktir. Bunlara ragmen AK Parti’nin devrim niteligindeki çalismalarini pervasizca elestirenler olmaktadir. CHP hükümetleri boyunca böyle bir projeye adim atamamisken sirf insanlari galeyana getirmek için ikinci ögretimdeki ögrencilerin durumu üzerinden siyasete soyunmaktadir. Bu tür bir çalisma için tesekkür etmesi gerekirken her zamanki gibi iyi kötü demeden yipratma politikasi yürütmektedir.”

 

TERÖRE DEGINDI

Son günlerde yasanan terör olaylarinin yürekleri burktugunu, terörün son ayak sesleri oldugunu anlatan AK Parti Malatya Il Baskani avukat Bülent Tüfenkci: “Terör örgütü PKK’nin siklikla saldirdigi Hakkari, Sirnak gibi ilde AK Parti’nin hizmetlerini hazmedemeyen, sivil iradenin hizmet almasini istemeyen terör örgütü, Baris ve Demokrasi Partisi’ni de (BDP) arkasina alarak hem kirsala hem de sehirlere saldirdi. Bölgedeki issizlige çare olmayi düsünen is adamlari o bölgeye gelmekten kaçinmaktadir. Bölgeye yatirim düsünen is adamlarinin çogu Kürt kökenlidir. O bölgede karayollarinin ihalesi alinarak yolun açilmasi, oradaki Kürt kardeslerimize fayda saglar. Terör örgütü bu bölgeye hizmet gelmesin, geri kalmislik devam etsin diye sözde savunduklari Kürt kardeslerini ezmekte, santiyeleri basarak is makinelerini yakmakta ve daha da önemlisi orada çalisanlari daga kaldirmaktadir. AK Parti Hakkari Il Baskani Mecit Tarhan’i kaçirildi. Bölgenin sessizligini, basindaki duyarsizligi anlamak mümkün degil. Gönül ister ki diger siyasi partilerin tabela parti olmadan bir varlik göstererek siyaset üretsin ve elini tasin altina koysun. Ama maalesef batida ahkam kesenlerin doguda olmadigini açikça görüyoruz.

 

SIDDET ÇÖZÜM GETIRMEZ

Batida her sehit cenazesinden sonra okkali laflar edenlerin doguda siyaset gelistiremedigini millet görmektedir. Tabi ki o bölgenin kendine has sartlari var. O sartlarda mücadele eden, köylere, daglara giden, AK Parti hizmetlerinin bölgeye gitmesi için çalisan AK Parti’li siyasetçiler kelle koltukta halkla iç içedir. Siddet, çözüm getirmez. Bunu defalarca söylememize ragmen BDP’li siyasetçiler ve milletvekilleri bunu görmezden gelmektedir. BDP’nin Kürt halkini temsil etme gibi bir gayesi yok. Türkiye’nin bütünü tarafindan gelismeler dikkatlice takip edilmektedir, halklarin sagduyusuna güvenilmelidir. Eger PKK sandiklara gidip baski kurmasa, köylüleri tehdit etmese, bütün inisiyatif oradaki halka birakilsa bu bölgelerde AK Parti’nin kesinlikle yüzde 90’larda oy alacagina inaniyorum. Ama orada siyaset silahlarin gölgesi altinda oldugundan özgür irade sandiga yansitamamaktadir. Güvenlik güçlerimizin basarili çalismalari devam ederse terör son bulacaktir. Bu dönemde Milli Istihbarat Teskilati (MIT) emniyet ve jandarma ve diger bütün güvenlik güçleri birlikte hareket etmektedir. Günahsiz insanlarin zarar görmemesi için elinden gelen gayreti göstermektedir. Basbakan Recep Tayyip Erdogan’in da ifade ettigi gibi orada iktidara gelmeden önce gerçekten Kürtlerin tabii haklari noktasinda birtakim sikintilari vardi. AK Parti hükümetleriyle Kürt sorunundan ziyade Kürt’ün PKK’yla sorunu gündeme tasindi. Bu sorunun asilmasi noktasinda da birinci önceligin orada yasayan vatandaslarin yüreklice bu zulme bir dur demesi gerektigine inaniyorum. Yürütülen mücadelelerle yakin zamanda milletimiz üzen bu terör hadisesi ortadan kalkar” dedi.