Siyaset
Giriş Tarihi : 21-01-2015 12:21   Güncelleme : 21-01-2015 12:21

Ahmet Özal: Orta direge ne oldu?

Ana Parti Genel Baskani Ahmet Özal, “Toplumun önemli kesimi olusturan orta sinif yani Orta Direk mutlu degilse o ülkede baris ve huzur olmaz” dedi

Ahmet Özal: Orta direge ne oldu?

Ana Parti Genel Baskani  Ahmet Özal, Türkiye'deki Gündemi ve son siyasi gelismeleri degerlendirerek Ana Parti'nin izleyecegi Siyaset hakkinda genis bilgi verdi

 Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye ile ilgili çok ciddi dosyalar ortaya çikaracagini sandigini söyleyen ÖZAL “Türkiye’de mesela bu en son Paris’teki olaylardan sonra yasanilanlari gördünüz. Bakin bu sicak gündem geçsin Avrupa Birligi, Avrupa Parlamentosu Türkiye hakkinda çok ciddi dosyalar ortaya koyarak Türkiye’yi suçlayacaklarini saniyorum.” dedi. 

Çözüm Süreci yavas isliyor ve seffaf degil

Türkiye’de hiç kimse silahlar susmasin demiyor. Herkes baris ve kardeslik olsun istiyor. Bu sorunun, toplumun tüm kesimini yakindan ilgilendirdigini vurgulayan Özal, “Çözüm sürecinin sadece Ak Parti, HDP, MIT, Imrali, Kandil falan filan arasinda görüsülmektedir. Ne konusuldugu açiklanmiyor. Hiç kimse bilmiyor ne oldugunu. Bilmiyorsak ve açiklanmiyorsa, kendi aranizda oturup da yapacaginiz anlasma ile 77 milyonun gelecegine siz mi karar vereceksiniz. Buna kimsenin hakki yok. Çözüm Süreci halktan gizli degil açik ve seffaf yapilmali. Eger Türkiye'de bunlar madde madde yazilir, halkin önüne konur ve halk bunlari referandumda onaylarsa o baris kalici olur. Yoksa olmaz. Halki sürece dahil ederseniz daha kolay netice alirsiniz ve halkta kendi kararina sahip çikacaktir.

 Babamdan sonra Memur’un, Isçinin, Emeklinin ve Orta Direk’in sorunlarini konusan yok.

 Türkiye’de her gün büyüyen birçok iç meselemiz oldugu ifade eden Özal ne iktidar ne de muhalefet bu sorunlari konusmadigini belirterek “Bir toplumun baris ve huzur içinde yasayabilmesi için toplumun büyük çogunlugunu meydana getiren kesimin geçinebilmesi gerekir. Eger toplumun önemli kesimi olusturan orta sinif yani Orta Direk mutlu degilse o ülkede baris ve huzur olmaz. Son dönemde Türkiye’nin daha çok dis meselelere para ve zaman harcadigini ifade ederek “Iç baris olmadan disarida baris saglanamaz.

 Memur, Isçi, Esnaf, Çiftçi ve Emekliler Mutlu Degiller.

Memurun ve Isçinin durumu içler acisi. En büyük vergi bu kesimin maaslarindan kesilen kesintidir. Hiçbir iktidar ve muhalefet yetkilisi bu sorunlari konusmayi akil bile edemiyor elestirisinde bulunan ÖZAL kendi partisinin oy kaygisi tasimadan ülke için dogru bildiklerini yapacaklarini söyledi. “Babamdan sonra Memurun, Isçinin, Esnafin, Çiftçinin, Emeklinin ve orta direk’in sorunlarini konusan yok. Babam toplumun önemli kesimini olusturan orta sinifi hiç ihmal etmezdi.” dedi.

 Amacimiz Orta Diregin Yeniden Canlandirilmasidir

Ana Parti'nin hedef kitlesinin 'orta direk' oldugunu ifade eden ÖZAL “Bizim kitlemiz Isçi, Memur, Çiftçi, Esnaf, Emekli yani ortadirektir. Amacimiz orta diregin yeniden canlanmasidir.” dedi.

 AK Parti'nin karsisinda 20 sene önceki DEMIREL, ECEVIT, ERBAKAN, ÖZAL, TÜRKES olsaydi Ak Parti 12 senedir iktidar olur muydu?

AK Parti'nin 12 senedir iktidarda oldugunu belirterek “AK Parti'nin karsisinda 20 sene önceki Demirel, Ecevit, Türkes, Erbakan, Özal olsaydi, 12 senedir seçim kazanabilir miydi?” diye soran ÖZAL, “AK Parti 12 senedir çok sanslidir. Çünkü karsisinda hiçbir zaman rakip olmadi. Bu saydigim liderler ciddi liderlerdir, bunlar siyasette yok." dedi.

Milletvekili Ve Cumhurbaskanlarini Muhtarlar Gibi Halk Seçmelidir.

Su an ülkemizde en demokratik seçim hiç süphe yok ki muhtarlik seçimidir. Muhtar kendi öz benligi ile halkin karsisina çikip oy istiyor. Halk da güvendigi muhtara oy vererek seçiyor. Bu sistem pek ala milletvekili seçiminde de uygulanabilir. Cumhurbaskani’nin bagimsiz olmasi gerektigini vurgulayan Özal, “En önemli konulardan biri de Cumhurbaskani makaminin bagimsiz olmasidir. Ama partiler ve siyasetçiler aday gösterdigi sürece o makamdaki kisinin tarafsiz olmasi mümkün degildir.” seklinde konustu.

Baskanlik Sistemi

Ahmet Özal, Türkiye'de çesitli sekillerde baskanlik sisteminin tartisildigina dikkat çekerek, "Ilk bunu gündeme getiren rahmetli babamdi, baskanlik modeli. Sonra Sayin Süleyman Demirel getirdi. Simdi Sayin Tayyip Erdogan Cumhurbaskani, gündeme getiriyor. Ben asla baskanlik sistemine karsi degilim. Ama baskanlik sisteminin de farkliliklari var. Çesitli baskanlik modelleri var. Bazilari diktatörlüktür, bazilari gerçekten demokrasidir. Yargi, yasama ve yürütmenin birbirinden bagimsiz olmadigi hiçbir ülkede demokrasi olmaz. Fransa'daki baskanlik sistemi güzeldir, Amerika'daki iyidir. Ama Latin Amerika ülkelerinde veya geri kalmis ülkelerdeki baskanlik sistemleri tamamen diktatörlüktür. Bunlari çok iyi ayirt edebiliyorsaniz, baskanlik sistemi iyidir."

 SEÇIM BARAJI

Siyasete baraji geçmek için girmediklerini, iktidar olmak için girdiklerini ve seçim barajinin kendileri için önemli olmadigini ifade eden Özal, "Türkiye'de önemli olan sudur; mutlaka ve mutlaka baraj yüzde 10 olmaz, çok yüksektir. Mutlaka yüzde 5'e, Avrupa seviyesine indirilmesi gerekir" dedi.
<<Dinçer ERGENEKON