Malatya
Giriş Tarihi : 25-09-2017 17:21   Güncelleme : 25-09-2017 17:21

Ahir Hijyeni Hayati Öneme Sahip

Büyükbas ve küçükbas hayvanlarda görülen “Mastisis (Meme Iltihabina) karsi yetistiricileri uyaran Malatya Veteriner Hekimler Odasi Baskani Ertugrul Özdemir ahir temizligine dikkat çekerek, “Ahirin saglikli olmasi, havadar olmasi, hayvanlarin altlarinin temiz olmasi, yattiklari yere bir sey sererek yerle temas edilmesinin önüne geçmek gerekmektedir. Meme uçlari mikroplara açiktir ve mikrop alma riskleri vardir. Ahirlarimizi bu konuda haftada bir veya 15 günde bir dezenfektan ilaçlarla yikadiktan sonra ilaçlamamiz gerekmektedir.” dedi

Ahir Hijyeni Hayati Öneme Sahip

Rahime Gül Erbas ( Özel Haber)

Süt veren hayvanlarda meme dokusunun iltihaplanmasi ile olusan mastitis hastaligini, belirtilerini, ne yapilmasi gerektigini Malatya Veteriner Hekimler Odasi Baskani Ertugrul Özdemir’ e sorduk. Mastisis Mastisis hastaligin belirtilerini Özdemir su sekilde dile getirdi: “ Mastisis hastaligi mikrobik bir etkenden olusmaktadir. Mikro organizmalarin, bakterilerin etkisi ile meme bezlerinin efekte olmasi sonucu meme bezlerinde iltihap olusmasina mastisis hastaligi diyoruz. Mastisisin çok çesitli etkenleri var. Meme uçlarina mikroplarin bulasmasi ile veyahut ta vücutta bulunan mikroplarin kan yolu ile meme bezlerine gelip yerlesmesi ile olusmaktadir. Bunun olusmasinda hijyen sartlarinin eksikligi basta gelir. Ahirimizin temiz olmasina dikkat etmek durumundayiz.  Hayvanlarin memem sagiminda hijyen kuralarina dikkat etmeliler.”

 “HIJYEN ÇOK ÖNEMLI”

Özdemir hayvanlarin hastaliga yakalanmamasi için dikkat edilmesi gerekenleri su ifadelerle dile getirdi: “ Hayvanlari sagmadan önce meme bezlerini temiz bir bezle veya bez türü malzemelerle temizlemek ayrica antiseptikli mikrop öldürücü dezenfektan ilaçlarla meme uçlarini silmek durumundayiz. Sildikten sonra eger elle sagiyorsak elle sagiyoruz, makine ile sagdigimizda sagim makinasinda hijyenik tedbirlere dikkat etmek durumundayiz.  Nasil yapmaliyiz peki bunu; her sagimdan sonra meme baslarini güzelce yikamaliyiz. Içinde süt ve benzeri malzemelerin kalmasina engel olmak durumundayiz. Çünkü açiktaki sütte mikrop çok çabuk üremektedir. Ayrica makinamizi haftada bir veya iki kere kaynar su ile yikadiktan sonra dezenfektan antiseptiklerle ilaçlayarak mikroplarin bulasmasinin önüne geçmek durumundayiz. Vatandasimizin dikkat edecegi hususlar bu tür tedbirleri almasina ragmen gözden kaçan bir nedenden hayvanlarin memesinden birinde mastisis olusabilir.”

“SAGIMDAN SONRA SÜTTE ÇÖKELEK BENZERI KÜÇÜK PARÇALAR VAR ISE DIKKAT”

“Özdemir: “Mastisisin çesitleri var. Biz genelde akut ve kronik mastisisi görüyoruz. Önce memede sislik olusur. Sagim esnasinda meme bezlerini kontrol edersek bu sisligi fark ederiz. Eger meme bezlerinde bazen olmaya bilir. Sütte sagimdan sonra süzdügümüzde sütün içinde çökelek gibi küçük parçaciklar var ise memede bir enfeksiyon oldugunun isaretidir. Bu durumda hemen veteriner hekimimize basvurup ya muayene ettirip ilgili ilaçlari alacagiz. Meme içerisine verilen antibiyotikler var. Antibiyotiklerle beraber ete vurulan ilaçlarla mastisisisin tedavisini yapacagiz.” dedi.

 

“EN AZ 3 UYGULAMA ILAÇ VERIYORUZ”

Özdemir mastisisin hastaliginin tedavisini su sekilde siraladi: “ Mastisis hastaliginin tedavisi genelde eger imkânlar varsa memeden alinan süt numunesinde antibiyogram testi yapiliyor. Yani hangi antibiyotige duyarli oldugu tespit ediliyor. Ona göre meme içerisine uygun antibiyotik veriliyor. O testin saha sartlarinda yapilma imkâni olmadigi için biz genis spektrumlu antibiyotigi memeyi güzelce sagip bosalttiktan sonra en az 3 uygulama veyahut ta 4 uygulama meme içerisine ilaç veriyoruz. Bunlar hazir siringa içerisinde bulunan ilaçlar. Memeyi güzelce bosaltiyoruz meme ucunu alkollü veya ispirtolu pamukla siliyoruz. Sildikten sonra meme içerisine ilaci verip ters yönde yukari dogru ilaci sivazlayarak meme içerisine dagilmasini sagliyoruz. 12 saate bir verilen ilaçlar var 24 saatte bir verilen ilaçlar var. daha sonra 2.ilaç uygulamasinda memeyi güzelce bosaltiyoruz. Bosaltiktiktan sonra ilaci tekrar uyguluyoruz. Meme içerisine verilen ilaç uygulamalari en az 3 ilaç uygulamasi olmasi lazim. Bunun yaninda hayvanda ates varsa ates düsürücü, yangi giderici ilaçlar kullaniyoruz. Ayrica parentehal dedigimiz deri alti antibiyotikler de vererek meme içine vermis oldugumuz ilaca destek vererek antibiyotik tedavisi ile tedavi etmeye çalisiyoruz.”

“BÜYÜK ISLETMELERDE MASTISISE KARSI ASI KULLANILIYOR”

Özdemir: “Büyük isletmelerde genelde mastisise karsi asilar var son zamanlarda gelistirilen. Bu asilari hayvanlara uyguladigimiz zaman büyük ihtimalle mastisise yakalanmiyor ama kesinlikle mastisise yakalanmiyor diye bir hüküm yok çünkü hastalik enfeksiyonun da onlarca çesit enfeksiyon var. biz asi yaptigimiz zaman asi sirketleri en çok görülen etkenlere karsi asiyi yapiyorlar. En çok görülen etkenlere karsi asiyi yaptiklari için o etkenlere karsi asi koruma sagliyor.” seklinde konustu.

“MASTISISLI SÜT TÜKETILMEMELI”

Özdemir: “Bu hastaligin söyle insanlara bulasma riski var; biliyorsunuz mikrop ve bakteriler vücutta bir takim enfeksiyonlar yapabiliyor. Mastisisli süt kesinlikle tüketilmemelidir. Ilaç uygulamasinda da ilaçalrin belli bir süre kalici etkilerinden dolayi ilaçlarin kalici etkisi bittikten sonra sütler tüketime sunulmalidir. Dört memeden birinde hastalik var 3 memenin sütünü eger antibiyotigin kalici etkisi yoksa kullanabiliriz. Ama her zaman söyledigimiz gibi sütü ya pastörize ederek ya da kaynatarak kullanmaliyiz. Hastalik olmasa bile sagligimizi korumak için bu tür tedbirleri almak zorundayiz.  Yetistiricimiz bu konuda bir kere ahir hijyenine çok dikkat etmeleri gerekmektedir. Ahirin saglikli olmasi, havadar olmasi, altlarinin temiz olmasi, yatiklari yere bir sey sererek yerle temas edilmesinin önüne geçmek gerekmektedir. Meme uçlari mikroplara açiktir. Meme uçlarinin mikrop alma riskleri vardir. Ahirlarimizi bu konuda haftada bir veya 15 günde bir dezenfektan ilaçlarla yikadiktan sonra ilaçlamamiz gerekmektedir. Makine temizligine, sagim temizligine dikkat etmeleri gerekmektedir.” ifadeleri kullandi.