Malatya
Giriş Tarihi : 14-09-2021 14:23   Güncelleme : 14-09-2021 15:18

Ahilik Haftası Etkinlikler Yapıldı

34. Ahilik Haftası kutlamaları, Malatya’da çeşitli etkinliklerle kutlandı. İlk olarak Atatürk Anıtına Malatya ESOB Başkanı Şevket Keskin tarafından çelenk sunumu ile başlayan kutlama programı daha sonra Battalgazi Şehit Oğuzhan Günaydın Halk Eğitimi Merkezi Konferans Salonunda devam etti.  

Ahilik Haftası Etkinlikler Yapıldı

Buradaki törene Vali Aydın Baruş, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, Malatya Ticaret İl Müdürü Ahmet Demirbağ, Malatya ESOB Başkanı Şevket Keskin, Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali Evren, kamu kurum kuruluş yönetici ve temsilcileri, esnaf odası başkan ve yöneticileri katıldı. Programın açılış konuşmasını yapan Malatya ESOB Başkanı Şevket Keskin, ahilik kültürünün önemine değinerek, ”Ahiliği anladıkça göreceğiz ki mert olmak, delikanlı olmak, ailesini vatanını savunmak vardır.” dedi. Esnaf ve Sanatkarların 15 Temmuz hain darbe girişimi dönemindeki verdiği mücadeleye ve sonrasında yine FETÖ tarafından yapılmak istenen ekonomik darbelere karşı direnişinden bahseden Başkan Keskin, ”Selçuklu döneminde, Osmanlı döneminde ahiler önce gelir. Hem ekonomide hem de yurt savunmasında büyük rol oynayan hem Bacıyan-ı Rum teşkilatı, hem de Ahiler önemli bir konumdadır. Bugün ülkemizde yaşadığımız FETÖ olaylarında Esnaf ve Sanatkarlar camiası hedef alınmıştır. Hain darbe girişiminde yapamadıklarını, silahla yapamadıklarını ekonomiyi çökeltmeye çalışarak yapmak istediler. Ama, Esnaf ve Sanatkarlar Camiası buna direndi. Darbe girişiminin olduğu dönemde gece meydanlarda ayakkabılarını yastık, ceketlerini yorgan yaparak sabaha kadar nöbet tuttu. Sabah kalktığında işinin başında durdu, ekonomik faaliyetlerin sürdürülmesini sağladı. Bu ülkeye diz çöktürülemez, bu esnafa diz çöktürülemez.” sözlerini kullandı.

Ticaret İl Müdürü Ahmet Demirbağ, “Her yıl kutlanan Ahilik Haftası etkinlikleri ile Ahilik Kültürünün tanıtılması, esnaf ve sanatkarlar ile bunların meslek kuruluşlarını yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılması hedeflenmektedir. Ahilik insana yöneliktir. İlke ve yaptırımları bulunmakla beraber esas itibariyle bireysel değil, toplumsaldır.” dedi.

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, “Aslında bu kültür geçmiş geleneklerimizden itibaren devam ede gelen ve gelecekte de insanların kendisine rol model aldığı kültürümüzdür. Ahilik Kültürünü korumak , desteklemek ve yaşatmak gerekir. Gelecek nesillerinde aynı kültür üzerinde yetişmesi için eğitim faaliyetlerine de ağırlık vermek gerekiyor. Esnaflığın kendine has kültürünün korunması ve gelecek nesillere aktarılması konusunda da Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanımız Şevket Keskin ve diğer oda başkanlarımızla gerçekten birlikteyiz ve sürekli beraber hareket ediyoruz, çok büyük katkıları ve özverileri var. İlimizde bir Ahilik geleneği ve ticaret kültürü yerleşti” dedi. 

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “Ahi Evran ‘Eline, beline, diline sahip olacaksın’ demiştir. Esnafın temel esası da budur. Bu şehirde birlik, beraberlik, dirliği ve güzelliği korumak mecburiyetindeyiz. Malatya insanlık medeniyetinin başladığı yerdir.  Bu şehir Anadolu Ahi Evranlarının, Anadolu’nun fethinden önce Anadolu’nun fethi yapan sancaktır. Bu nedenle biz böyle bir vebali yerde kalıyoruz. Bu nedenle sivil toplum örgütlerimiz, basınımız, bürokratlarımız, belediye başkanlarımız adil olarak hakka, hukuka, adalete uymak durumundadır. Biz kendi görevimizi en iyi şekilde yapmaya gayret edeceğiz, hakka, hukuka, komşu hakkına, müşteri hakkına, alacaklıya, verecekliye çok dikkat edeceğiz. Ahi Evran ocakları, esnaf kuruluşları dimdik duracak. Doğrunun yanında olacağız, Hakk’ın yanında olacağız. Bu şehir mazisine layık, istikbaline hazırlanacak, bu konuda engel olmak isteyenlere, emek hırsızlarına da  hiçbir şekilde de müsaade etmeyeceğiz, müsamaha da göstermeyeceğiz. Kimle göstermeyeceğiz, valisiyle, belediye başkanlarıyla, sivil toplum örgütleriyle, basın yayın kuruluşlarıyla ve bütün genel Malatya vatandaşlarıyla. Biz bunu yaparsak, Malatya çok ileriye, çok çok daha ileriye gider.” İfadelerini kaydetti.

VALİ BARUŞ,” ESNAF DENİLİNCE DE AHİLİK AKLA GELMEKTEDİR”

Programda son olarak kürsüye çıkan Vali Aydın Baruş, Ahilik teriminin Esnaflar ile özdeşleştiğini belirterek,” Bugün medeniyetimizin temel değerlerinden olan ve yüzyıllardır hayat anlayışımıza ve ticaret ahlakımıza yön veren en temel kurumlardan olan Ahilik Kültürü’nü yeni nesillerimize anlatmak ve aktarmak amacıyla kutlanan Ahilik Haftasını idrak etmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Ahilik Haftası Kutlamalarının anlamına uygun bir şekilde İlimizde gerçekleştirilmesinde emeği geçen Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanımıza ve Yönetimine çok teşekkür ediyorum. "Ahilik" günümüzde esnafa özgü bir kavram olarak algılanmakta, Ahilik denilince esnaf, esnaf denilince de Ahilik akla gelmektedir. Bu kavramın günümüze ve geleceğe de ışık tutan çok daha derin ve geniş anlamı vardır. Ahilik; dürüstlüğün, sevginin, dostluğun, yardımlaşmanın, hoşgörünün, bilginin ve dayanışmanın sanat ile birleşimidir.” diye konuştu. Ahilik kültürünün toplumsal değerlere büyük katkı sağladığını vurgulayan Vali Baruş, “ Toplumsal yaşamımızda çok önemli rol üstlenmiş olan Ahilik Kültürünü bugün de yaşatmak ve bu kültürün bize miras bıraktığı ilkeleri hayat düsturu olarak gelecek nesillere aktarmanın milli birlik ve beraberliğimize, kardeşliğimize ve dayanışma ruhumuza çok önemli katkılar sağlayacağına inanıyorum. Ahilik Kültürünü bugün de yaşatmaya çalışan Kıymetli Esnafımıza bir kez daha teşekkür ediyorum. Ahilik İlkelerinin günlük hayatımızda bizlere de rehber olmasını temenni ediyorum. Zorda kalan insanlarımızın her zaman yanında olan, fakiri ve fukarayı himaye eden Esnafımıza her zaman destek vermenin tüm vatandaşlarımız için hem bir sorumluluk, hem de Milletimizin temel hasletlerinden olan Kadirşinaslığın bir gereği olduğunu hatırlatmak istiyorum. Ahilik Haftasını kutladığımız bugün vesilesiyle, Ahiliğin kurucusu olan ve bu teşkilata ismini veren Ahi Evran atamızı rahmetle anıyorum. Helal kazanç ve insanlara hizmet yolunda alın teri döken tüm esnafımızın Ahilik Haftasını tebrik ediyorum.” ifadelerine yer verdi.

>> EBUBEKİR ATİLLA