Malatya
Giriş Tarihi : 10-02-2014 16:40   Güncelleme : 10-02-2014 16:40

Agvan dutu tescile gidecek

Kayisi Arastirma Istasyonu Müdürü Yasar Zengin, çekirdeksiz Gökçe Agvan dutunu tescile götüreceklerini belirtti

Agvan dutu tescile gidecek

Dut agaçlari üzerine sürdürdükleri çalismalarin devam ettigini dile getiren Kayisi Arastirma Istasyonu Müdürü Yasar Zengin, “Son yillarda dut agaci üzerimde çalismalarimizi arttirdik, bizde 115 tip ve çesit dut var ama yurt içinden ve disindan getirdigimiz dut agaçlarinin her birinin ayri bir özelligi var. Dutlardan sira randimani yüksek olan pekmezlik dutlar var, bunlardan pestil, pekmez ve diger yan ürünler yapiliyor”

Yasar Zengin, “Kurutularak tüketilen dut çesitlerimiz var, bunlar içerisinde Ulukale, Istanbul dutu, yediveren dutu, Gökçe Agvan dutu bu saydigim dutlarin hepsi çekirdeksiz. Agvan dutunun yogun olarak yetistirildigi yer Pütürge Gökçe civari ama dutun nereden ve nasil geldigini bilmiyoruz. Gidip gezdigimde 150 yasinda Agvan dut agacina rastladim. Agvan dutunu tescile götürecegiz” dedi.

Zengin sözlerine sunlari ekledi: “Hurum dutu dedigimiz dutlar var, bunlardan öne çikan kolay koparilabilen çesitlerinin gelistirilmesi için çalisiyoruz. Avusturalya dedigimiz dut çesitleri var, onlari getirdik, siyah dutlar, seker oranlari düsük, hurum dutuna benziyor ama hurum dutu degil, onlarin gelistirilmesi için çalismalarimiz var.”