Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
28 MAYIS Cumartesi 10:44
Advert

Advert

Ağbaba Yine Ateş Püskürdü

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, tüm Türkiye’de Organize Sanayi Bölgelerinde (OSB) uygulanan en az 3 gün olmak üzere elektrik kısıtlamaları üzerinden hükumete yüklendi. Üretimin aksadığını söyleyen Ağbaba, “Savaşa gerek yok, gazı kessinler, 3 günde teslim oluruz. İhracata dayalı büyüme diyen siz değil misiniz? Sanayi üretim yapmadan nasıl büyüyecek bu ülke?” dedi.  

Siyaset
Giriş Tarihi : 24-01-2022 15:13   Güncelleme : 24-01-2022 15:13
Ağbaba Yine Ateş Püskürdü

Partisinin İl Başkanlığında gündemi değerlendiren CHP’li Ağbaba, elektrik kesintileri ve elektriğe getirilen zamlara tepki gösterdi, ”AKP’nin geçmişi eleştirmek için söylediği her şeyi teker teker yaşıyoruz. Şimdi de elektrik verilemiyor... 80’ler Türkiyesine geri döndük.” sözlerini kullandı.

Organize Sanayi Bölgelerinde yaşanan elektrik kesintilerinin üretimde büyük bir aksamaya neden olduğunu kaydeden Ağbaba, ”Beğenmediğin ülke sana 10 gün gaz vermeyince ülkede üretim tümden duruyor. Savaşa gerek yok, gazı kessinler, 3 günde teslim oluruz. İhracata dayalı büyüme diyen siz değil misiniz? Sanayi üretim yapmadan nasıl büyüyecek bu ülke? Yıl olmuş 2022, elektrik üretemiyoruz, bunlar elektrik araba satışları arttı diye haber yapıyorlar. Tuz Gölü’nde depolama tesisler ne iş yapıyor? Bilmiyoruz. Bu öngörüsüzlüğün sonucunda, ne yazık ki, toplu işten çıkarmalar yaşanabilir. 3 gün boyunca tüm OSB’lerde, sanayi tesislerinde hem elektrik hem doğalgaz kısıtlamasına gidileceği duyuruldu. İlk olarak fabrikaların doğalgaz kullanımı yüzde 40 oranında kısıtlanırken, alınan son kararla 24 Ocak Pazartesi yani dün gece saat 00.00’dan itibaren Türkiye’deki tüm OSB’lere elektrik kısıntısı uygulanması yapılacak ve ülke sanayi üretimi en az 3 gün süreyle tamamen duracak. OSB dışındaki tesislerde de aynı kısıntının uygulanacağı belirtiliyor. Bu işin akıl alır yanı yok. Tüm sektörlerde 3 gün iş durdurmanın ülkeye toplam kaybı çok büyük olacaktır. Sonrasında bu kesintilerin devam edip etmeyeceği de meçhul ama muhtemelen devam edecektir. Dahası bu belirsizlikler enflasyonda da telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurabilir.” dedi.

Ayrıca elektrik ve doğalgaza yapılan zamları da değerlendiren Ağbaba, “2019’da ortalama bin 500 TL,  2020 yılında ortalama 2 bin TL,  2021 yılında ortalama 4 bin 250 TL gelen küçük bir esnafa, küçük bir restorana bu yıl ocak ayında tam 7 bin 316 TL elektrik faturası gelmiş.  Bu, esnafın batması anlamına geliyor.  Dünyanın hiçbir ülkesinde elektriğe bu kadar zam yapılmış değil.  2021 yılında 101 bin 750 esnaf kepenk kapatmış.  Hem elektrik zamları hem doğal gaz zamları hem de motorine ve benzine gelen zamlar bize gösteriyor ki esnaf şu anda baharını yaşıyor, önümüzdeki günlerde toplu iflasları göreceğiz.  Ayrıca esnafın sosyal sigorta primi bin 700 liraya gelmiş durumda.  Esnaf kirasını mı ödesin, primini mi ödesin, elektriğini mi ödesin, doğal gazını mı ödesin?  Maalesef ülkeyi yöneten akıl, esnafı açlığa, yoksulluğa mahkum ediyor. “ ifadelerine yer verdi.

>> Ebubekir Atilla

 

Ebubekir AtillaEbubekir Atilla

YORUMLAR