Malatya
Giriş Tarihi : 09-01-2022 13:34   Güncelleme : 09-01-2022 13:34

AĞBABA; “YEREL BASIN KRİZDE”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba, “Türkiye basını darbe dönemlerinde bile bugünkü baskıların bazıların görmedi” dedi. Ağbaba, giderleri katlanan, gelirleri azalan yerel basını krizde olduğunu da vurguladı.

AĞBABA; “YEREL BASIN KRİZDE”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba  10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı. Gazetecilik mesleğinin demokrasinin olmazsa olmaz yapı taşlarından biri olduğunu belirten Ağbaba, “Basın ,toplumun bilincini artırmak, kamuoyu oluşturmak, bilgilendirilmesini sağlamak ve gerçekleri araştırmak gibi çok önemli görevleri yerine getirmektedir.Toplumun gelişmişlik düzeylerini belirleyen farklı kriterler vardır.Bu kriterlerden hiç kuşkusuz biri de ülkedeki basının  tarafsız, ilkeli ve özgür olabilmesidir. Türkiye’de, son yıllarda en çok özlem duyulan şeylerin başında tarafsız ve bağımsız haber ve yayınlar gelmektedir. Ekonomik krizin tüm yurttaşları olumsuz etkilediği, hayatın her alanında haksızlıkların ve hukuksuzlukların olduğu ülkemizde basın çok önemli bir rol üstlenmektedir. Yıllar sonra bu dönem konuşulurken basının halkı aydınlatmak ve gerçekleri aktarmak için ne yaptığı/ ne yapmadığı da mutlaka konuşulacaktır.”dedi.

YEREL BASIN KRİZDE

“Yerel basın yayın kuruluşlarının da halkın haber alma ihtiyacını karşılamak için her zamankinden daha fazla zorlandığını ve mücadele ettiğini görüyoruz” diyen Ağbaba, “Kağıt, baskı, personel,sigorta gibi giderlerinin artması,resmi ilan gelirlerinin ise her geçen gün azalması özellikle yerel gazetelerin yaşamalarını imkansız hale getirmektedir. Bu zorluklara rağmen toplumun haber alma ihtiyacını ve özlemini karşılayan, Malatya’daki tüm basın-yayın kuruluşlarının, kurucularını, yöneticilerini,editörlerini, muhabirlerini, genel yayın yönetmenlerini,programcılarını,matbaa personellerini, dağıtıcılarını,tüm basın emekçilerini ayrı ayrı tebrik ediyor,10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günlerini kutluyorum. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde Hasan Fehmi Bey’den Uğur Mumcu’ya Sebahattin Ali’den Abdi İpekçi’ye,Hrant Dink’e kalemi kırılan tüm gazetecileri saygıyla anıyorum” dedi.