Siyaset
Giriş Tarihi : 27-01-2021 18:20   Güncelleme : 27-01-2021 18:20

Ağbaba ve Çalık Mecliste Atıştı

TBMM Genel Kurulunda Deprem konutları, Malatya-Arapgir Karayolu, Hekimhan’daki altın madeni gibi konuları değerlendiren CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba,  AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Miletvekili Öznur Çalık ile Mecliste atıştı. Ağbaba; Öznur hanım 2002’den beri milletvekili. Her seçimde ‘Malatyalılar müjde Hızlı tren geliyor’ Hedef 2023’tü. O da gitti. Şimdi ki hedef 2071.” dedi

Ağbaba ve Çalık Mecliste Atıştı

Ağbaba konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “  “Malatya'daki deprem sürecinin nasıl yönetildiğini anlayabilmek için aslında çok uzağa gitmeye gerek yok” diyen Ağbaba, “ Malatya merkezde, İnönü Anıtı'nı arkanıza alıp karşıya baktığınız zaman Malatya'daki depremin nasıl yönetildiğini görebilirsiniz. Malatyalıların tabiriyle Teze Cami -ismi Yeni Cami- geçen yıl depremden hasar gördü, orada bir yıldan beri namaz kılınamıyor, sebebi de tadilatın devam etmesi. Bir yılda Yeni Cami'yi teslim edemeyen bir anlayıştan insanları kış günü çadırda yatıran anlayış çıkar diye düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Ağbaba; " iktidarın hiç kuşkusuz en çok övündüğü şey duble yollardır.Malatya bunlardan nasibini almış mı? Maalesef almış değil. Burası Malatya-Arapgir yolu, bırakın duble yolu, 2 aracın bile çok zor geçtiği bir yol. Aslında bu yol çok önemli bir kara yolu, sadece Arapgir ile Malatya'yı birbirine bağlamıyor, birçok ilçemizi de Malatya'ya bağlıyor. Arapgir, öyle sıradan bir ilçe de değil, Arapgir çok eski bir ilçe, Kozluk Kanyonu gibi kanyonu var. Arapgir; camisiyle, kütüphanesiyle önemli bir ilçe. Yaylalarıyla kanyonuyla önemli bir ilçe. Erzincan'ın bence en güzel ilçelerinden biri, Kemaliye ilçesi de bu yoldan faydalanıyor. Elâzığ'ın en güzel ilçelerinden Ağın ve Keban bu yoldan faydalanıyor ama maalesef hâlâ bu yolda bir gelişme yok. Yine dünyanın tek türkü festivaline ev sahipliği yapan, yılda yüzbinlerce türkü severi ağırlayan Arguvan da bu yolu kullanıyor.2021 yılında bu yol Arapgir'e de, Arguvan’a da Malatya'ya da yakışmıyor" dedi.

Malatya Hekimhan’ın önemli bir maden yatağı olduğunu kaydeden CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “ Bir firma orada altın arama ruhsatı almış, maalesef bu ruhsatla beraber -yöre halkının tamamı karşı, Hekimhan Belediyesi ruhsatı vermiyor- Güvenç, Basak, Saz Köyleri, Deveci, Bahçedamı, Davulgu, Karaköçek, Başkınık, Köylüköyü, Akmağara, Erdehen mahalleleri ciddi bir şekilde etkileniyor. Şimdi o köylerin de oradan göçmesiyle karşı karşıya. Buradan ifade edeyim, buradan söyleyeyim: Hekimhanlıların yanında hiç kimse olmazsa Veli Ağbaba olarak onların yanında.”şeklinde konuştu.

Ağbaba’nın konuşmasının ardından AKP Grup Başkan Vekili Mehmet Muş yolsuzluklarla ilgli AK Parti’nin suçlanamayacağını söylerken, Malatya Milletvekili Öznur Çalık ise “Arapgir-Malatya yolu -Sayın Ulaştırma Bakanımızın bilgisi dâhilinde- kalan son ilçemiz, Allah nasip ederse proje çalışmaları başlıyor. Deprem konutlarıyla alakalı, biz 2 bin tane konutu tamamladık ve tamamladığımız konutların teslimatlarını peyderpey yapıyoruz” ifadelerini kullandılar. Sataşma üzerine tekrar kürsüye çıkan CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba “Öznur hanım 2002 den beri milletvekili, 2007 den beri MYK üyesi, Her seçimde Malatyalılar müjde. Ne geliyor. Hızlı tren. Hedef 2023’tü. O da gitti. Şimdi ki hedef 2071.2071 de tren gelecek. Malatya’ya 23,5 milyar yatırım yapmışsın hızlı tren yok. Malatya’ya uçakla gelmek için İstanbul’a gidiyoruz. Bakın Erzincan’a, Elazığ’a hergün birlikte gidip geldiğimiz Elazığ Havaalanına bak. Malatya’nın havalimanını görünce insan utanıyor.Hala Malatya’da insanlar kanalizasyon suyuyla bahçe suluyor.Bu utanç bile tek başına size yeter. Kuzey çevreyolu ayrılan ödenekle asla bitmez.” Dedi.>>HABER MERKEZİ