Siyaset
Giriş Tarihi : 22-12-2021 16:35   Güncelleme : 22-12-2021 16:35

Ağbaba: “Tütün Üreticileri Diken Üstünde”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba, “Adıyamanlı, Malatyalı tütün üreticileri büyük sigara tekellerine ezdirilmek isteniyor. Yasak devam ederse 1 Ocak itibarıyla memlekette açlık başlayacak. Neredeyse tütün satmak yasak ama kokain satmak serbest hâle gelmiş durumda.Tütün üreticileri diken üstünde” dedi

Ağbaba: “Tütün Üreticileri Diken Üstünde”

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmeleri sırasında CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere ile bazı CHP Milletvekillerinin imzasıyla tütüne 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası getiren yasanın yürürlük tarihinin 2023 yılına kadar ertelenmesine ilişkin önerge sunuldu. Önerge reddedildi. Komisyonda konuşan CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, “Bir siyaset eğer Adıyaman tütününe, Malatya tütüne karşı çıkıyorsa bunun yerlilikle, millîlikle ilgisi olamaz” ifadelerini kullandı. Tek başına kıyılıp içilebilen tütünün ağırlık olarak Adıyaman, Malatya,Mardin, Bingöl, Uşak, Denizli,Hatay gibi illerde üretildiğini,üretim yapan çiftçilerin maddi durumlarının iyi olmadığını belirten Ağbaba, ekim yapılan alanların türlü zorluklarla ekilip biçildiğini kaydederek “Örneğin Adıyaman'ın köylerinde, Kâhta'nın,Çelikhan'ın,Doğanşehir'in köylerinde insanlar seki yapmışlar, oraya 500 metrekare, bilemediniz, 1 dönüm üzerine tütün ekiyorlar.Tütün üretimi  dünyanın en zor işi,sabahın dördünde kalkacaksın, güneş doğmadan işe başlayacaksın, çocuğuna vermediğin emeği tütüne vereceksin.Ama diken üstünde her an tutuklanma korkusuyla üretim yapacaksın.Bu yasa üretime ve üreticiye çile yasasıdır” dedi.

“SORUN 2017’DEN BERİ DEVAM EDİYOR”

“Sınırlı arazilerde üretilen tütün ile insanlar geçimini sağlıyor, devlete de yük olmuyor, istihdam sorununu çözüyorlar” diyen Ağbaba, “Ama maalesef satış ve pazarlaması geçtiğimiz yıllarda yasaklandı. 2017'de ilk yasak geldi, Adıyaman Milletvekilimiz Abdurrahman Tutdere o zaman Tütün Platformu Başkanıydı. Partimiz tarafından kurulan heyete başkanlık ederek Adıyaman’a gidip  bölge halkı ile bir araya geldik, tepkileri kamuoyuna yansıttık,yasa 2021 yılına kadar ertelendi.Şimdi 1 Ocak 2022’de tekrar aynı kabus başlayacak.” ifadelerini kullandı.

 “1 OCAK”TAN SONRA MEMLEKETTE AÇLIK BAŞLAYACAK”

Adıyaman'da geçtiğimiz yıl eylemler olduğunu, 1 Temmuz’da yolların kapatıldığını, eylemlerin günlerce sürdüğünü hatırlatan  Ağbaba, “Tütün satan emekçiye üç yıl hapis cezası getirilmiş, satmak mümkün değil. Neredeyse tütün içmek yasak, tütün satmak yasak ama kokain satmak serbest hâle gelmiş durumda. Biz daha önce konuştuk, Adıyaman Milletvekilimiz Abdurrahman Tutdere konuştu, ben konuştum, komisyonda karşı çıkıldı, Genel Kurulda karşı çıkıldı. Hatta bir Adıyaman Milletvekili "Sana ne Adıyaman'ın tütününden?" dedi. Adıyaman tütününden, Malatya tütününden bize ne öyle mi?Biz emekten, emekçiden, üreticiden yana olduk,olmaya devam edeceğiz. Elbette Adıyamanlı, Malatyalı tütün üreticisinin yanında olacağız.Eğer bu yasak devam ederse 1 Ocak itibarıyla memlekette açlık başlayacak. Çocuklarının nafakası çıkarmak isteyen tütün üreticileri hapse girecek” İfadelerini kullandı.>>HABER MERKEZİ

YASAYI ÖNCE ERTELEYELİM SONRA CEZAYI TAMAMEN ORTADAN KALDIRALIM

Ağbaba; “AKP, MHP,HDP ve İYİ Parti milletvekillerine söylüyorum, bu çığlığı lütfen duyun. Bu, hakikaten büyük bir çığlık, büyük bir mağduriyet; lütfen Adıyaman'daki, Malatya'daki, Düzce'deki ya da Tokat'taki üreticiyi büyük tekellere ezdirmeyin. Yerli ve milliyseniz, biraz da vicdan varsa bu çığlığı lütfen duyun ve tütün üreticilerine hapis cezası getiren yasayı önce erteleyelim sonra da cezayı tamamen ortadan kaldıralım” dedi.