Siyaset
Giriş Tarihi : 07-03-2021 15:52   Güncelleme : 07-03-2021 15:52

Ağbaba: “Malatya’nın En Büyük Sorunu Sulama”

Sulama Birliklerinin haksız uygulamalar yaptığına dikkat çeken CHP Malatya Milletvekili Ağbaba,  “Yazıhan Sulama Birliği Battalgazi Sulama Birliğine devredildi. Yazıhan Sulama Birliğinin 2018 öncesi bir kuruş borcu yokken Battalgazi sulama birliğinin kötü yönetiminden kaynaklı on  milyon liraya yakın borcu olduğu söyleniyor  şimdi Yazıhan’daki çiftçi Battalgazi  sulama birliğinin borcunu  ödemeye çalışıyor. Ayrıca açılan kuyulardan da devletin hiç katkısı yok parayı alıyorlar. Malatya’nın en büyük sorunu ne milletvekili olduğumuzdan bu yana sulama.” dedi

Ağbaba: “Malatya’nın En Büyük Sorunu Sulama”

Parti il binasında Ülke ve Malatya gündemini değerlendiren Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba öncelikle helikopter kazası için konuştu. Konuşmasında Ağbaba: “11 askerimiz bir helikopter kazasında şehit oldu. Bu maalesef ilk kazamız değil umarım son kazamız olur.  Daha önce biliyorsunuz Isparta’da bir kaza yaşanmıştı yine hepimizi çok derinden yaralayan bir kaza meydana geldi Şırnak’ta 2017 yılında yaşanmıştı 13 askerimiz yine şehit olmuştu. Bunlardan birisi de Malatyalı hemşerimiz Yarbay Songül Yakut’tu.  Maalesef Türkiye uzun bir süreden beri bu tür kazaları yaşamaya devam ediyor.  Kazanın yaşanmış olduğu helikopter ile ilgili çeşitli iddialar var bu helikopterin dağlık araziye uygun olmadığı genelde düz arazilerde görev yaptığı söyleniyor.  Yine bu helikopterin üssünün İzmir olduğu geçici görevle doğuya gönderildiği yaşının da 25 olduğu söyleniyor. Bu iddiaların ciddi şekilde araştırılması gerekiyor.  Dünyada herhalde bizim kadar kazada asker şehit veren başka bir ülke yok.   Bizim en iyi yaptığımız şey cenaze kaldırmak, şehit cenazesi kaldırmak defalarca söylüyorum bu kazalar araştırılsın bir daha askerlerimiz şehit olmasın diyoruz.” ifadelerine yer verdi.  

Konuşmasına devam eden Ağbaba son olarak şunları ekledi: “Geçtiğimiz günlerde TARSİM yerel basınımıza tekzip göndererek bizi yalanlamaya çalıştı. Kısa süre önce Darende, Kuluncak, Hekimhan'ın bazı bölgelerinde dondan kaynaklı yüzde 90'lı zararla karşı karşıyayız. TARSİM ürünü yanan üreticiye bir kuruş ödeme yapmayacak ama poliçe bedelini isteyecek. Çok çeşitli hastalıklar icat ediliyor, 'manolyaya vermem' diyor. Önümüzdeki günlerde TARSİM 'kayısı korona oldu, kalp krizi geçirdi' diyebilir. Para vermemek için der mi? der. Böyle bir durumla karşı karşıyayız. Malatya’yı yönetenlerin dikkatine sunmak isteriz. Bir başka dert sulama birlikleri kayyum sadece belediyelere atanmıyor kayyum sulama birliklerine de atandı bir kaç günden beri özellikle Yazıhan’dan çok fazla telefon alıyoruz. ‘Olmayan borçları bize ödetiyorlar’ diyorlar. Yazıhan Sulama Birliği Battalgazi Sulama Birliğine devredildi. Yazıhan Sulama Birliğinde bir kuruş borcu yok Battalgazi Sulama Birliğinin borcu çok o borcu da kim ödüyor Yazıhan Sulama Birliğine pay edilmiş borcun olsa da olmasa da ödeyeceksin diyor.  Yazıhan Sulama Birliğinin 2018 öncesi bir kuruş borcu yokken Battalgazi sulama birliğinin kötü yönetiminden kaynaklı on  milyon liraya yakın borcu olduğu söyleniyor  şimdi Yazıhan’daki çiftçi Battalgazi  sulama birliğinin borcunu  ödemeye çalışıyor. Ayrıca açılan kuyulardan da devletin hiç katkısı yok parayı alıyorlar. Malatya’nın en büyük sorunu ne milletvekili olduğumuzdan bu yana sulama. Çözülebildi mi çözülemedi çözülecek mi çözülmeyecek niye çünkü Malatyalılar bu vekillere bu partiye oy verdiği sürece bu sorunlar devam edecek.  Her yerde bir dert var Malatya’da. Malatya’da tarım denen yer kalmadı bakın tekel fabrikasıydı yanımız şimdi kim para kazanıyor yada eski köy garajı satıldı kimin sesi çıktı hal binası vardı çevre yolu üzerinde satıldı. hesap soruldu mu sorulmadı. Şimdi bir mesele daha var karşımızda Osmanlı’dan miras kalan, Atatürk döneminde geliştirilen Malatya'nın en kıymetli arazisi, Sultansuyu Harasına adım adım peşkeş çekilecek. Önce binalara 'depreme dayanıklı değil' denildi. Şimdide Türkiye'nin kayısı kadar ünlü Sultansuyumuz var, milyonlarca dolara at üretilip satılıyor. Sultansuyu birilerinin iştahını kabartırken, önce binayı yıkmak istediler sonra sosyal tesislilerini kiraya verdiler. Şimdi hipoterapi merkezi 5 yıllığına özel bir firmaya kiralanmış durumda. Burada açıkça suçluyorum, AK Parti milletvekilleri, burada parmağınız var mı yok mu? Ortaklığınız var mı yok mu? Ama sorumlu olduğunuz kesin. Siz burada bostan korkuluğu değilsiniz. Sultansuyu kimsenin babasının çiftliği değil.”

>>Hanife Yiğit