Genel
Giriş Tarihi : 12-08-2021 17:38   Güncelleme : 12-08-2021 17:38

Ağbaba Doğal Felaketlere Dikkat Çekti

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Arapgir’e bağlı Pacalı, Deregezen, Kılıçlı, Sinikli, Gebeli, Kazanç, Esikli, Ulaşlı, Eski Arapgir, Alıçlı, Yazılı ve Taşdelen Mahallerini ziyaret etti. Arapgir’de vatandaşların sorunlarını ve taleplerini dinleyen Ağbaba, son günlerde yaşanan doğal felaketlere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Ağbaba Doğal Felaketlere Dikkat Çekti

Ağbaba şunları söyledi:“Bugünlerde ülkenin bir yanı yanıyor, diğer yanında sel var. Bunun sebebi sadece Türkiye’yi değil, dünyayı yönetenlerin doğayı ciddiye almamasıdır. Özellikle iktidar HES yoluyla, dere yataklarına ev yapmalarıyla, iklim krizini ciddiye almamasıyla bu felaketleri bizlere yaşatıyor. İklim krizi dünyanın şu anda dünyanın en önemli meselesi. Sinop, Kastamonu, Karabük, Bartın, Giresun, Artvin başta olmak üzere birçok bölgede sel yaşamı ve doğayı tehdit ediyor. Bunun sebebi dünyayı ve ülkeyi yönetenlerin sorumsuzluğu. Biz HES’lere karşı çıktığımızda bize kızıyorlardı. HES’ler doğanın dengesini bozuyor. Bu sorumsuzluğun sonucunda doğa insanlara, canlılara, mülke zarar veriyor. Bu sorumsuzluk devam ederse bu felaketler de devam edecek. Şehir merkezlerinde taş ocaklarının açılması, her yere gelişigüzel HES ruhsatı verilmesi, ırmakların mülkiyetinin devredilmesi vatana ihanettir. Doğanın rant uğruna mahvedilmesi vatana ihanettir.”

MUHARREM AYI BARIŞ, KARDEŞLİK, HOŞGÖRÜNÜN PEKİŞMESİNE VESİLE OLSUN

Arapgir ziyaretleri sonrası Taşdelen Mahalesi'nde Muharrem oruç açımına katılan Ağbaba burada birlik, beraberlik ve kardeşlik mesajları verdi. Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş ve Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu ‘nun katıldığı oruç açımında konuşan Ağbaba şunları söyledi: “Burada kardeşlik sofrası kuran, Muharrem Orucu'nu açan dostlarımızın lokmasına ortak olduk. Tüm canların oruçlarının Hak katında kabul olmasını diliyorum. Anadolumuzun değerlerine sahip çıkmamız gerekiyor. Bu değerler, tüm dünya 13. ve 14. yüzyılda engizisyon mahkemelerinde birbirini asarken bu topraklarda hoşgörü ve kardeşlik tohumları atmıştır. Hz. Mevlana “ne olursan ol yine de gel” diyerek insanlara kardeşliği öğütlemiş; bir elinde aslanı, diğerinde ceylanı yaşatan Hacı Bektaşı Veliler bu topraklarda 72 millete bir nazarda bakmayı söylemiştir. Bu topraklara Ahmet Yeseviler, Niyazi Mısriler, Yunus Emreler gelmiştir. Bu akşam oruç açımı da umarım bu tohumların yeşermesine vesile olur, kardeşliğimizin pekişmesine vesile olur. Buradan Anadolu’da yüzyıllar önce barış, kardeşlik, hoşgörü tohumlarını ekenlere selam olsun diyoruz. Bu sofrayı kuranlara teşekkür ediyor, hoşgörünün daim olmasını diliyorum.”>>HABER MERKEZİ