Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
29 MAYIS Pazar 11:11
Advert

Advert

Ağbaba ’dan Hekimhan ve Kuluncak Tepkisi!

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Elazığ Sivrice depreminin 2. yılında sorunların devam ettiğini, Hekimhan ve Kuluncak depreminin üzerinden 6 yıl geçmiş olmasına rağmen hiçbir çalışmanın yapılmadığını iddia etti. “Hekimhan ve Kuluncak Türkiye Cumhuriyetinin İlçeleri değil mi? Buralarda neden çalışmalar yapılmıyor?” dedi.

Siyaset
Giriş Tarihi : 25-01-2022 19:04   Güncelleme : 25-01-2022 19:04
Ağbaba ’dan Hekimhan ve Kuluncak Tepkisi!

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Malatya temasları kapsamında Malatya Kahveciler Esnaf Odası’nı ziyaret etti. Başkanlığa yeniden seçilen Hacı Karanfil’e hayırlı olsun ziyaretinde bulunan Ağbaba, burada gündeme ilişkin açıklamada bulundu.

24 Ocak depreminin ikinci yıl dönümü olduğunu ve üçüncü yıla girilmesine rağmen sorunların devam ettiğini belirten Ağbaba, ”24 Ocak 2020’de Elazığ Sivrice merkezli 6,7 büyüklüğünde meydana gelen depremde 37'si Elazığ, 4'ü Malatya'da olmak üzere 41 kişinin hayatını kaybetmişti. Depremin yıldönümünde hayatını kaybeden yurttaşlarımızı bir kez daha saygıyla anıyorum. Depremin hemen ardından 10 gün boyunca köy köy dolaşıp sıkıntıları yerinde tespit etmiş, yetkililerle görüşerek ihtiyaçları iletmiş, belediyelerimiz aracılığı ile yaraları sarmaya çalışmıştık. Maalesef 2 yılın ardından halen sarılmayan yaralar olduğunu görmek üzüntü verici. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1 hafta önce Arnavutluk’taydı.13 ay önce temelini attıkları 42 milyon avroya mal olan 522 deprem konutunun teslimini gerçekleştirdi. Arnavutluk adına sevindik. Peki, Malatya ve Elazığ’da 2 yıl önce evleri başına yıkılan halen konteynırlarda kalan Türk vatandaşlarını kim sevindirecek? Bugün halen, Yakınca ’da, Kaynarca’da, Battalgazi’de, Kale’de  teslim edilmeyen çok katlı evler bulunuyor. 3. Yılına giren depremin ardından halen; İş makinesi girmiyor, Arazi uygun değil, Kamulaştırılması henüz bitmedi,  2 katlı isterseniz yapamayız gibi ipe un serilerek yapılmayı bekleyen yüzlerce konut var.” diye konuştu.

2015’te yaşanan Hekimhan- Kuluncak depreminin üzerinden 6 yıl geçmesine rağmen herhangi bir çalışma yapılmadığını kaydeden Ağbaba, ”Sadece 24 Ocak depremi ile ilgili sorun yaşamıyoruz. 29 Kasım 2015 Hekimhan-Kuluncak Depremi’nin üzerinden 6 yıl geçti. 6 yıldır halen konutları teslim edilmeyen afetzedeler var. Hekimhan İlçesinde, 892’si ağır hasarlı Bin 155 konut, Kuluncak İlçesi’nde ise 122’si ağır hasarlı 168 konut tespit edildi. Hekimhan ve Kuluncaklı depremzedeler yıllardır hak ettikleri evlerin yapılmasını bekliyorlar ‘Bürokrasiyi bitireceğiz’ diye iktidara gelenler, depremzedeleri bürokratik engellerle boğup ortada bıraktılar 6 yılın sonunda nihayet yapılan konutlar ise yörenin iklim ve yaşam şartlarına uygun değil. Tek kat yapılan konutların deposu yok, vatandaşın varsa traktör ve ekipmanlarını, kayısı veya diğer ürünlerini koyacağı yer yok. Öznur Hanım, geçtiğimiz günlerde Hekimhan’ı çok sevdiğini, “126 konutun yapımının devam ettiğini” söylemiş. İnsan 6 yıl önce deprem olan yerde konutlar halen yapılıyor diye açıklama yapar mı? İyi ki Hekimhan’ı çok seviyormuş, sevmeseydi ne olurdu acaba. Devlet mağdur yaratan değil, mağduriyeti giderendir. Malatyalıları mağdur ettiğini yeter de artar. Hem 24 Ocak hem de 29 Kasım depremlerinin yaralarını sarın artık. Cumhurbaşkanından evleri henüz teslim edilmemiş depremzedeler için de yardıma koşmasını bekliyoruz. Hekimhan ve Kuluncak öteleniyor. Bu ilçeler Türkiye Cumhuriyetinin ilçeleri değil mi? neden bu ilçelerdeki çalışmalar devam etmiyor?” değerlendirmelerinde bulundu. 

Malatya Kahveciler Esnaf Odası Başkanı Hacı Karanfil ise ,“Genel kurulumuzu yaptık. Sayın vekilimizi bu anlamda hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Yönetim kurulum adına kendilerine hoş geldiniz diyor ve teşekkür ediyorum. Esnaf ziyaretlerini yapıyorsunuz, görüyorsunuz her şey ateş pahası maalesef. Elektrik ve doğalgaz aldı başını gitti. Birde işsizlik var malumunuz. 24 Ocak depremiyle Malatya’mızda deprem korkusuyla içeriye kimse girmedi ve kahvelerimiz boştu. Ondan sonra ise pandemiden dolayı da kapandık. Bayağı bir sıkıntımız oldu. En fazla mağdur olan odamızın üyesi.” sözleriyle Milletvekili Ağbaba’ya ziyaretlerinden ötürü teşekkürlerini iletti.

>> Ebubekir Atilla

Hanife YiğitHanife Yiğit

YORUMLAR