Malatya
Giriş Tarihi : 02-09-2013 15:16   Güncelleme : 02-09-2013 15:16

Agbaba: " Barisin Sesini Yükseltmeliyiz"

Cumhuriyet Halk Partisi Malatya Milletvekili Veli Agbaba, Arapkir Ilçesi Onar Köyü’nde düzenlenen Seyh Hasan Onar’i Anma Etkinlikleri’ne katilarak, köydeki 789 yillik cem evini ziyaret etti.

Agbaba:


Etkinlikte konusan Agbaba, her zaman özgürlük ve demokrasiyi savunacaklarina dikkat çekerek, “Misir’da darbecilerin katlettigi 17 yasindaki Esma için gözyasi dökmeliyiz. Ama bir gece yarisi Eskisehir sokaklarinda dövülerek katledilen Ali Ismail içinde gözyasi dökmeliyiz. Demokrasiyi sadece Misir için degil, Suriye için degil, Türkiye içinde, her kosulda en üst seviyede savunmaliyiz ve istemeliyiz” dedi.
Agbaba, Onar Köyü’nün barisa büyük katki sundugunu belirterek, “Baris istegimizi, baris sevdamizi Onar Köyü’nden Türkiye’ye haykirmanin onurunu yasiyoruz. Onar Cem Evi yüzyillardir yasayan bir mirasimiz. 789 yillik tarihi ile cem evinin varligini, “Cem evi var mi, yok mu? Ibadet mi, degil mi?” diyenlere, yüzlerce yillik verilen bir cevaptir. Onar Cem Evi, Türkiye’ye cem evinin ibadethane olup, olmadigini belirten en büyük eserdir. Bu eseri yüzyillardir yasatanlara da tesekkür ediyorum” diye konustu.

ONAR CEM EVI YÜZYILLARDIR BARISIN, KARDESLIGIN VE DOSTLUGUN SEMBOLÜ OLDU
Agbaba, Onar Cem Evi’nin yüzyillardir bütün görkemiyle ayakta durdugunu ve barisin sembolü oldugunu kaydederek, “Onar Cem Evi, 7 tane Alevi çalistayi yapip da halen cem evlerine ibadethane diyemeyenlere yüzlerce yillik görkemiyle aslinda tek basina cevaptir. Bugün Ortadogu’da mezhep kiskirtmalariyla orayi kan gölüne çevirenlere karsi; Onar Cem Evi yüzyillardir barisin, kardesligin ver dostlugun sembolüdür. Bir elinde ceylani, bir elinde aslani baris içerisinde yasatan sevginin diyari Haci Bektas’in, zalime ve zulme boyun egmeyen mazlumlarin piri Pir Sultan Abdal’in torunlari olarak, bugünlerde savas nidalari atanlara itibar etmeyeceginizi iyi biliyorum. Etnik ayrimciligin, mezhep kiskirtmalarinin alabildigince yogunlastigi bu cografyada Arapkir’in güzel insanlari bunlara karsi barisin, kardesligin ve birligin topraklari haline getirmislerdir. Buna katkisi olan Arapkir’de yasayan Alevisi Sünnisi, Sagcisi Solcusu herkese tesekkür ediyorum” seklinde konustu.

ÜLKEMIZ SIKINTILI BIR DÖNEMDEN GEÇIYOR
Sahte demokrasi kahramanlarinin kanli bir savas hazirligi içerisinde olduklarini savunan Agbaba, “Ülkemiz sikintili bir dönemden geçiyor. Cografyamiz yine kanli bir savasin esiginde. Irak’tan, Afganistan’dan tanidigimiz bu sahte demokrasi kahramanlari yine kanli bir savas tezgahliyor. Biz bunun demokrasi savasi olmadigini iyi biliyoruz. Biz ülkelerin iç isine karismamayi bilen, bir ülkenin bagimsizliginin ne oldugunu yasayarak ögrenmis bir milletiz. Ama bu millet, bu cografya, bu cografyaya yabanci olanlar, ayrimcilik yapanlar nasil savas istediklerini, nasil isgal heveslisi olduklarini görüyorsunuz. Bugün ülkemiz Misir gibi, Suriye gibi, Libya gibi degilse bu bizim inanç önderlerimiz olan Haci Bektas’in, Pir Sultan’in ve Seyh Hasan’in Anadolu’ya yaydigi manevi iklimin sonucudur. Birilerine ragmen ülkemiz halen kanli bir Ortadogu ülkesi degilse, bu hiç içine sindiremedikleri Mustafa Kemal Atatürk’ün laik, demokratik ve bagimsiz Türkiye Cumhuriyeti’nin sonucudur” ifadelerini kullandi.
SAVASA KARSI ÇIKIP, BARISIN SESINI YÜKSELTMELIYIZ
Agbaba, savasa karsi çikarak, barisin sesini yükselmeleri gerektigini de ifade ederek, sunlari kaydetti:
“Her konusmasinda savas isteyenlere söyleyecek sözlerimiz var. Daha dünden Irak tecrübemiz var. Irak’ta demokrasi getirmek isteyenlerin orayi ne hale getirdigini hep birlikte gördük. Orada sadece insanlar ölmedi. Bagdat’ta, Necef’te, Kerbela’da bu cografyaya baris tohumlari ekenlerin, o manevi zatlarin mezarlari bombalandi, camileri yerle bir edildi. Onun için savasa her kosulda karsi çikmaliyiz, barisin sesini yükseltmeliyiz. Yüzyillardir bu topraklarda kardesligi, barisi yasatan, buralari sevginin, dostlugun diyari haline getiren sizler eminim ki, bu onurlu mirasi yasatacak ve sevginin hakim oldugu bir dünyayi egemen kilmaya devam edeceksiniz. Sizler barisin ve hos görünün temsilcilerisiniz. Buy sizlere, bizlere Haci Bektas’lardan, Seyh Hasanlar’dan mirastir. Ama sunu lütfen unutmayalim; namerdin, zalimin günümüzün Hizir pasalarinin sofralarinda haram yememeyi de en az pirimiz Pir Sultan Abdal kadar becermek durumundayiz. Bizler her zaman özgürlügü ve demokrasiyi savunduk, savunmaya da devam edecegiz. Ama bunu her yerde, herkes için savunacagiz. Daha birkaç ay önce Gezi olaylarinda öldürülen gençlerimiz için ne hissediyorsak, Misir’da haksizca katledilen öldürülenler içinde, Suriye’de kursuna dizilen çocuklar içinde aynisini hissediyoruz. Misir’da darbecilerin katlettigi 17 yasindaki Esma içinde gözyasi dökmeliyiz. Ama bir yarisi Eskisehir sokaklarinda dövülerek katledilen Ali Ismail içinde gözyasi dökmeliyiz. Demokrasiyi sadece Misir için degil, Suriye için degil, Türkiye içinde, her kosulda en üst seviyede savunmaliyiz ve istemeliyiz.”
Agbaba, anma etkinliginin ardindan Onar Cem Evini ziyaret etti. Cem evini gezen Agbaba, burada vatandaslarla uzun süre sohbet etti.
Milletvekili Agbaba, Arapkir Ilçesi’nde Yabanli, Selamli ve Egmir Köylerini de ziyaret ederek, vatandaslarla bir araya geldi. Vatandaslarin sorun ve isteklerini dinleyen Agbaba, kendisine iletilen her seyi not alarak, sorunlarin takipçisi olacagini söyledi.