Malatya
Giriş Tarihi : 07-09-2021 17:37   Güncelleme : 07-09-2021 17:37

Ağaçlarında Bakım Çalışmaları Başlıyor!

Ziraat Mühendisleri Odası Malatya Şube Başkanı Fevzi Çiçek, hasadı tamamlanan meyve ağaçlarında sonbahar bakım çalışmalarının başladığını belirterek, yetiştiricilere uyarılarda bulundu. Çiçek, doğru zamanda doğru uygulama yapılmasını istedi. Gübre kullanımına özellikle dikkat çeken Çiçek, “Toprak Tahlili Yaptırmadan Gübre Kullanmayın” dedi

Ağaçlarında Bakım Çalışmaları Başlıyor!

Ziraat Mühendisleri Odası Malatya Şube Başkanı Fevzi Çiçek içinde bulunduğunuz dönem itibarıyla birçok tarımsal ürünlerde hasadının tamamlandığını hatırlatarak, bir sonraki yıl için hazırlıkların da başladığını söyledi. Çiçek, açıklamasında; “Başta kayısı olmak üzere bazı meyve ağaçlarında hasat dönemi tamamlandı. Dolayısıyla da bir sonraki yılı üretim sezonunda hazırlanma dönemine de başlanış oldu. Bunun en başında özellikle bölgemizde yaygın yetiştiriciliği yapılan kayısı üretimi ve kayısı bahçeleri, kayısı ağaçlardaki sonbahar bakım çalışmaları da dönem itibariyle başlamış oldu. Özellikle bu dönemlerde ağaçlar henüz yaprağını dökmeden,  budama çalışmalarının titizlikle yapılması gerekiyor. Çünkü bu dönemde yapılacak budama çalışmaları önümüzdeki dönemdeki meyve gözlerinin olgunlaşması, meyve kalitesi, ağacın fizyolojik gelişmesi gibi birçok faktörlere etki edecek. Bu çalışmalar kapsamında özellikle kuru dalların aradan çıkarılması, bunun yanı sıra özellikle sonbahar gübrelemesi çok çok önem arz etmektedir” ifadelerini kullandı.  Çiçek açıklamasının devamında özellikle gübre kullanımında dikkat çekerek, gelişigüzel gübre kullanımına dikkat edilmesi konusunda ise şunları söyledi. “Öncelikle çiftçilerimize tavsiyemiz, toprak tahlili yaptırmadan gübre kullanmamalarıdır. Eğer kullanmak zorunda kalıyorlarsa da doğru çeşidi ve bir belirtilere göre gübre uygulaması yapması gerekiyor. Çünkü gereksiz yapılan gerek zirai mücadele çalışmaları, gerekse gübreleme çalışmaları maliyeti yükseltmekte, çok da beklenen fayda sağlamaktadır. Dolayısıyla toprak tahlili yaptırmadan kesinlikle gübre kullanılmaması çok önemlidir.”

DOĞRU ZAMANDA DOĞRU UYGULAMA YAPILMALI

Önümüzdeki süreç içerisinde kayısı ile ilgili sonbahar zirai mücadele dönemlerinin başlamış olacağına dikkat çeken, Çiçek bu konudaki uyarılarını da; “Diğer meyve çeşitlerinden özellikle bazı bölgelerinde yaygın olan elma, armut henüz hasadın başlamamakla beraber önümüzdeki günlerde hasatlara onlar da başlayacaklar. Onlarda da hasadı müteakip özellikle toprak bakımı ve gübreleme işlemleri, bilindiği  üzere yumuşak çekirdekli meyve türlerinde budama işleri genellikle,  kıştan etkilenmemesi için erken ilkbahar döneminde bırakılmakta. Dolayısıyla sert çekirdekleri dediğimiz kayısıda budama ve gübreleme diğer ürünlerde de başta toprak gübrelemesi çok çok önem arz etmektedir. Çiftçilerimizin bu dönemde bu konuları ihmal etmeden, yakın takip ederek doğru zamanda, doğru müdahale ve doğru uygulama yapmalarını tavsiye ediyoruz” şeklinde ifade etti.

DOĞRU SULAMA METOTLARI UYGULANMALI

Bazı bölgelerde lokal olarak meydana gelen kayısı ağaçlarındaki kurumalara da değinen Çiçek, bu konudaki uyarılarını de şu şekilde aktardı. “Kayısı ağaçlarında kurumalar son 4-5 yıldır, özellikle bölgemizde yaygın bir şekilde lokal bölgelerde görülmeye başladı. Her yıl farklı bölgelerde kendini gösteriyor.  'Eutypa'  dediğimiz geriye doğru ölüm hastalığı veya eoupula dediğimiz 2 tür hastalık var. Bunun sebeplerinin başında da yine o dönemde yapmış olduğumuz saha çalışmalarda bunun tetikleyen faktörün sulama tesislerinin yanlış tesis edilmesi ve sulamanın yanlış yapılmasıyla köklerde  aşırı su birikmesi, fazla  nemin olması ve kök  boğazındaki toprakta kapanmadan kaynaklı ağacın fizyolojik gelişmesini olumsuz etkilemesi ile ağacın  zayıf düşmesi sonucu hastalık ve zararlıları oluşuyor. Bölgemizde salgın bir şekilde yaygın görülüyor. Bu hastalık Battalgazi ve Kale Bölgesi’nde yaygınken,  günümüzde ya da şu an İçinde bulunduğumuz dönem itibariyle de özellikle Akçadağ Doğanşehir Bölgesi'nde yaygın görülmeye başladı. Burada ağaç kurumaya başladıktan sonra çok da müdahale edilemiyor.  Ancak daha önceden bu ve benzeri durumlarla karşılaşmamak için doğru sulama metotları uygulaması gerekiyor. Kesinlikle ağaçların kök boğazı toprakta kapatılmamalı.  Açık olmalı ve kök boğazına sulama suyu verilmemesi çok çok önemli. Bu ve benzeri hastalıkların toprak ve kök yapısına bağlı kaynaklı hastalıkların yaygınlaşmasını önleyecektir.  Bu anlamda birçok çiftçilerimize bilgilendirmeler yapmamıza rağmen ihmallere, ya da dikkat edilmemesinden dolayı bu hastalıklar yaygın bir şekilde devam ediyor. Salgın olması, bulaşıcı olması, bir bahçeden diğer bahçeye rahat bulaşması,  budama artıklarının bahçede bırakılması, budama aletlerinin yeterince dezenfekte edilmemesi ve birbirine bulaşması konusunda da bunun ciddi bir şekilde yayılmasına sebep verebilir. Bundan dolayı çiftçilerimizin özellikle dikkat etmesini tavsiye ediyoruz” şeklinde konuştu.

A.Vahap Kaygusuz – Ali Nihat Yavuz  (Özel Haber)