Ekonomi
Giriş Tarihi : 14-05-2021 22:03   Güncelleme : 14-05-2021 22:03

Afet’e Maruz Kalan Çiftçiler Desteklenmeli

TZOB Yönetim Kurulu Üyesi ve  Orta Doğu Anadolu Bölge Başkanı Yunus Kılınç 14 Mayıs dünya Çiftçiler günü nedeniyle basın açıklaması yaptı. Kılınç açıklamasında Doğal afetlerden zarar gören çiftçilere yönelik verilen desteklerin artırılması talebinde bulundu. 

Afet’e Maruz Kalan Çiftçiler Desteklenmeli

Yunus Kılınç yaptığı açıklamada gelinen durumu özetleyerek çiftçiler adına taleplerini şu şekilde paylaştı. “Bilindiği üzere iki yıldır Malatya’mız da küresel ısınma neticesinde meydana gelen iklim değişikliği nedeniyle kayısı üreticimiz afet üstüne afet yaşamaktadır. Ülke genelinde tarım sektöründe doğal afetler yaşandığı gibi  bu afetlerden en çok etkilenen ürün ise hassas ve erkenci olduğundan dolayı ilimize has kayısı olmuştur. Bu nedenle Malatya çiftçisi yaşanan kuraklık ve don afetlerinden çok zarar görmüştür. Bakım maliyetleri karşılığında borçlanmış ve Tarım Kredi Kooperatifleri ve Banka borçlarını ödeyemez hale gelmiştir” ifadelerini kullandı. 
Devletimize Güveniyoruz
Kılınç açıklamasının devamında ise şunları söyledi. “Bugün 14 Mayıs dünya Çiftçiler Günü’dür. Ancak covid-19 salgını nedeniyle düğünlerimiz, bayramlarımız nasıl sönük geçti ise, dünya çiftçiler günü de gerektiği şekilde kutlanamamaktadır. 2014 yılında şiddetli don afeti yaşadık. TZOB Genel Başkanımız Sayın Şemsi Bayraktar dünya Çiftçiler gününde Malatya’mıza teşrif ederek Malatya’da kutlamışlardı. Bu yıl da don afetinden dolayı bizleri arayarak tüm Malatya çiftçisine geçmiş olsun dileklerini aktaran Genel Başkanımız Şemsi Bayraktar üreticimizin mağduriyetini azaltabilecek girişimlerde bulunacaklarını Malatya çiftçilerimizin yanında olduklarını beyan etmişlerdir. Kendilerine üreticimiz adına teşekkür ederiz. Biizler de Genel Başkanımız Sayın Şemsi Bayraktar adına tüm çiftçilerimize Geçmiş olsun dileklerimizi sunarak 14 Mayıs dünya Çiftçiler gününü kutluyoruz.  Rabbim bu tür afetlerden milletimizi korusun. Devletimize hükümet yetkililerimize güveniyoruz. İnşallah kısa zamanda üreticimiz e üretimini devam ettirebilecek şekilde destekte bulunurlar temennisi ile Sizleri Allah'a emanet ediyorum.”

A.Vahap Kaygusuz