Malatya
Giriş Tarihi : 23-01-2021 18:17   Güncelleme : 23-01-2021 18:17

AFAD Afet Yılı Eğitim Çalışmalarına Başladı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından geçtiğimiz yıl ilan edilen 2021 Türkiye Afet Eğitim Yılı programı kapsamında AFAD İl Müdürlüğü tarafından eğitim çalışmalarına yılın ilk haftasından itibaren başlandı

AFAD Afet Yılı Eğitim Çalışmalarına Başladı

AFAD İl Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalara Maske ve Temizlik kurallarına dikkat edilerek başlandı.  Afet Farkındalık eğitimlerinde ise Deprem sonrası ilk 6 saatte yapılması gerekenler, afet öncesi, esnası ve sonrası yapılması gerekenler, Afet ve Acil Durum Toplanma Alanları, Deprem Sigortası bina güvenliği gibi konular hakkında bilgiler veriliyor.  Ayrıca deprem sonrası yapılması gereken Bina Güvenliği, tahliye eşyaları, eşyaların sabitlenmesi, yer değiştirilmesi,  Aile Afet ve Acil Durum Planı, Yangın önleme ve söndürme, cihazların kullanımı konuları da eğitim kapsamında yer alıyor.  Bilgilendirme ve bilinçlendirme eğitimlerinin ise yıl boyunca aralıksız sürdürülmesi planlanıyor.

VİDEO VE BROŞÜRLERLE KONUNUN ÖNEMİ ANLATILIYOR

Konuyla ilgili olarak da hazırlanan eğitici broşürlerle de konunun önemi dile getiriliyor. Afet durumlarında, Aile Afet ve Acil Durum planını yapılmasını AFAD Acil durum çantasının içinde bulunması gerekenler anlatılıyor. Kullanılan afiş ve sloganlarla da vatandaşlar uyarılıyor. Bu uyarlar içinde İletişimin kesilmemesi için telefonların gereksiz meşgul edilmemesi, Deprem sonrası yapılması gereken ilk çalışmalar, içerisinde de, Destek alınacak kişilerin belirlenmesi, Acil durum numaralarının öğrenilmesi, Toplanma alanlarını bilinmesi, Tahliye planını hazırlanması, evcil hayvanların da plana dahil edilmesi anlatılıyor.

2021 YILI TÜRKİYE AFET EĞİTİM YILI İLAN EDİLDİ

Türkiye Afet Eğitim Yılı programı kapsamında verilen eğitimler ilk etapta Fabrikalar, işletmeler, kurumlar, sivil toplum kuruluşları, STK’lara ve arama kurtarma ekiplerine verilmeye devam edilirken, Uzaktan online eğitim alan de öğrencilere internet üzerinden ulaşılıyor. Okulların açılması ile birlikte bu eğitimlerin yüz yüze olarak devam etmesinin ise planlandığı bildirildi.

A.Vahap Kaygusuz –Ali Nihat Yavuz