Malatya
Giriş Tarihi : 24-01-2014 11:00   Güncelleme : 24-01-2014 11:00

Adliye otoparki nefes aldirdi

Malatya Belediyesi, otopark sorununu çözmek amaciyla yatirim ve hizmetlerine bir yenisini daha ekledi. Belediye tarafindan Adliye binasi yaninda 200 araçlik kapali otoparkin yapimi tamamlandi

Adliye otoparki nefes aldirdi
Akpinar araç altgeçidinin yapilmasiyla bölgeyi yeniden düzenleyen Malatya Belediyesi, öncelikle altgeçidin üzerini kapatarak sehre önemli bir alan kazandirdi. Belediye, altgeçidin güney tarafinda yer alan eski Sire Pazari’nin yenilenmesi kapsaminda pazarin ön tarafini da yola katarak hem Sire Pazari’na ulasmayi kolaylastiriyor hem de yolun genisletilerek yayalarin daha rahat bir biçimde kaldirimlari kullanmasini hedefliyor. Altgeçidin üzerinin kapatilmasiyla birlikte kazanilan alan, estetik bir sekilde membran kaplamayla düzenlenerek vatandaslarin kullanimina sunuluyor.

PARKLARIN ÖNÜNE GEÇILDI

Belediye, altgeçidin Adliye ve Defterdarlik binalarina bakan kuzey cephesinde ise 5000 metrekarelik alanda 200 araçlik kapali otopark insa etti. Tek katli otoparkin 48 araçlik kismi Defterdarliga, 68 araçlik kismi ise Adliyeye tahsis edildi. Üst kismi yine altgeçidin kapatilan üst bölümüyle birlestirilen otoparkla, düzensiz parklarin önüne geçildigi gibi bölgedeki trafik akisinin kolaylasmasi da saglanarak trafik rahatlatildi.

HAREKET AMIRLIGI BINASI

Adliye Otoparkinin hemen yanina da çesitli amaçlarla kullanilmak üzere 2 katli hareket amirligi binasi yapiliyor. 118 metrekarelik oturum alanina sahip binanin yan tarafinda, çevre yolunun alt tarafina inmek için merdiven ve engellilerin kullanimi amaciyla asansör kuruluyor. Asansör, merdiven ve binanin toplam insaat alaninin 290 metrekare oldugu bildirilirken, binanin alt katinda bay-bayan lavabo WC’lerin yer alacagi belirtildi.

Binanin üst kati ise toplu tasima araçlari için hareket amirligi odasi olarak kullanilacak.