Genel
Giriş Tarihi : 02-03-2018 15:15   Güncelleme : 02-03-2018 15:15

Adaylar 2018 YKS Kilavuzu'nu Iyi Okumali

gündeme geldigi ilk günden itibaren uzun süre kamuoyunda tartisilan, zaman zaman içeriginde kismi degisiklikler yapilan Yüksekögretim Kurumlari Sinavi (YKS), YÖK’ün 4 Ocak 2018 tarihinde internet sayfasinda güncelledigi “YKS Ile Ilgili Sikça Sorulan Sorular” dosyasiyla adaylarin kafasinda sekillenmisti

Adaylar 2018 YKS Kilavuzu'nu Iyi Okumali

Gündeme geldigi ilk günden itibaren uzun süre kamuoyunda tartisilan, zaman zaman içeriginde kismi degisiklikler yapilan Yüksekögretim Kurumlari Sinavi (YKS), YÖK’ün 4 Ocak 2018 tarihinde internet sayfasinda güncelledigi “YKS Ile Ilgili Sikça Sorulan Sorular” dosyasiyla adaylarin kafasinda sekillenmisti. Bu kapsamda ÖSYM’nin internet sitesinde bu açiklamalarin ve düzenlemelerin resmi ve bir bütün hali olarak “2018-Yüksekögretim Kurumlari Sinavi Kilavuzu” yayimlandi. Rehberlik Koordinatörü Murat Acet genel hatlariyla Kilavuz ve YKS ile ilgili temel bilgileri degerlendirdi. Yüksekögretim Kurumlari Sinavi (YKS) basvuru süreci, sinav ücretleri, testlerin kapsam ve içerikleri ile puan hesaplama katsayilari gibi merak edilen konulara iliskin ayrintili bilgilerin yer aldigi 2018-YKS Kilavuzuna göre, basvurular 1-21 Mart 2018 tarihleri arasinda yapilacak. Sinav ücretleri ödemesi için son gün ise 22 Mart 2018. YKS “Geç Basvuru” uygulamasina göre adaylar basvuru tarihlerini kaçirmalari durumunda her sinav için (TYT, AYT, YDT) 50 TL sinav ücreti ödemeleri gerekiyorken 4 Nisan2018 tarihinde 75 TL ödeyerek basvurularini tamamlayabilecekler. Sinav ücretini yatirmayan adaylarin basvurulari ise geçersiz sayilacak. Altinbas Üniversitesi Rehberlik Koordinatörü Murat Acet kilavuzda düzenleme bekleyen iki konuya dikkat çekerek söyle konustu:

EGITIMCI VE ADAYLARIN BEKLEDIGI DEGISIKLIKLER

“2018 YKS Kilavuzunda, birçok adayin ve egitimcinin degisiklik ve düzenleme bekledigi iki konu aynen geçerliligini koruyor. Önümüzdeki günlerin temel tartismalari ve yorumlamalari bu iki konu üzerinde odaklanacakmis gibi görünüyor. Ilki Ortaögretim Basari Puani'nin (OBP’nin) etkisinin korunmasi; Aday ögrencilerin lisedeki bireysel basarilarinin sinava katki saglamasina dayanan OBP, ortaögretim kurumlari arasinda ölçme degerlendirme süreçlerinde objektif kriterlere dayali standartlarin olmamasi ve benzer sinav basarisi gösteren ögrenciler arasinda yasattigi esitsizlik nedeniyle siklikla elestirilmisti. YKS’de sinav oturumlarinin, soru sayilarinin ve  puan türlerinin azaltilmasi gibi degiskenler OBP’nin özellikle bu yil adaylarin sinav performansini, bir baska deyisle adaylarin herhangi bir yüksekögretim programina yerlesmesini dogrudan etkileyecegine dair kanaatleri güçlendirmisti. Bu kanaat ve beklentilerde daha uygulanabilir ve kabul edilebilir bir hesaplama ya da lise basari katkisi talebini de beraberinde getirmisti. 2017 verilerine göre puan türlerinde farklilik göstermekle beraber bir puan araliginda binlerce ögrencinin siralanmasi ve bu yil bu yigilmanin daha fazla olacagi beklentisi bu uygulamanin yeniden gözden geçirilmesi gerekliligini göz önüne sermektedir. Ancak kilavuzun yayimlanmasi ve bu kapsamda daha önceki deneyimlerin sonuçlari ve OBP’nin yerine etkili bir sistemin getirilmesi sanki kisa vade de degil, önümüzdeki yilin ilk degisikligi olacak gibi.

"BAZI BÖLÜMLERI TERCIH EDEN ÖGRENCI SAYISININ DÜSME IHTIMALI VAR"

 

Ikinci önemli konu “Taban Basari Sirasi” Uygulamasi, Tip (40 bin), Hukuk (150 bin), Mühendislik Programlari ( 240 bin), Mimarlik (200 bin) ve Ögretmenlik Programlari için belirlenen/uygulanan 240 bin basari sirasi yeni sinav sisteminde ve kilavuzda aynen korunuyor. Ancak YGS-LYS sistemi içinde önemli ve kabul edilir  bir karsiligi olan bu siralar ilk kez uygulanacak YKS için çok da makul görünmüyor. Puan türlerinin azalmasi, bu belirli puan türlerinde yasanmasi muhtemel yigilmalar göz önüne alindiginda bu bölümleri tercih edebilecek ögrenci sayisinin azalmasi bir baska deyisle bu popüler ve tercih kararliligi yüksek bölümlerin doluluk oranlarinin düsmesi gibi bir sonucun yasanmasi ihtimalini de beraberinde getirecekmis gibi görünmektedir.”

 

YKS 1. OTURUM TEMEL YETERLILIK TESTI(TYT) 23 HAZIRAN'DA

 

Murat Acet YKS Kilavuzunda yer alan detaylari ise su sekilde özetledi: “Haziran ayinda üniversite adaylarinin tercihli olarak girecegi üç sinav yapilacak. YKS 1. Oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT) 23 Haziran Cumartesi 10.15'te baslayacak 135 dakika sürecek. Temel Matematik (40 soru), Türkçe (40 soru), Fen Bilimleri (Fizik-Kimya-Biyoloji 20 soru) ve Sosyal Bilimler (Tarih-Cografya-Felsefe-Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 20 soru) testlerinden olusan TYT’den 150 ve üzeri puan adaylar Ön lisans programlarini ve Özel Yetenek ile ögrenci alan lisans programlarina ön kayit yaptirma hakkini elde edecekler. TYT’den 200 ve üzeri alinan puan, iki yil geçerli olacak.

ALAN YETERLILIK TESLERI 24 HAZIRAN'DA YAPILACAK

YKS 2. Oturum Alan Yeterlilik Testleri ise 24 Haziran Pazar günü gene 10.15'te baslayacak ve 180 dakika sürecek. Alan Yeterlilik Testleri sirasiyla Matematik Testi (40 soru), Türk Dili ve Edebiyati/Sosyal Bilimler Testi-1 (Türk dili ve Edebiyati-Tarih 1- Cografya 1- 40 soru), Sosyal Bilimler Testi-2 (Tarih 2- Cografya 2- Felsefe Grubu- Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 40 soru) ve Fen Bilimleri Testinden (Fizik-Kimya-Biyoloji 40 soru) olusacak. Ilgili puan türünden elde edilecek 180 ve üzeri puan merkezi yerlestirmeyle ögrenci alacak lisans programlarini tercih edebilecekler. YKS 3. Oturum Yabanci Dil Testi ise 24 Haziran Pazar günü ögleden sonra 15.40'tayapilacak. Test 120 dakika olacak ve 80 sorudan olusacak. Tüm bu bilgiler esliginde aday ögrencilere en önemli tavsiyemiz 2018 YKS Kilavuzunu dikkatlice incelemeleri ve sinav sürecinin gerekliliklerini yerine getirmeleridir. Çünkü sinav sistemindeki her degisiklik belirli oranda avantaj ya da dezavantaj olustursa da asil basari israrli ve disiplinli çalismaktan geçmektedir.”