Malatya
Giriş Tarihi : 04-12-2016 18:58   Güncelleme : 04-12-2016 18:58

Acil Insanliga Ihtiyaç Var!

Suriye’ de yasanan insanlik dramina dikkat çekmek için bir araya gelen Malatya STK’lari, IHH önderliginde yardim seferberligi baslatti. Bombalarin, açligin ve sefaletin gölgesinde 6’nci yilina giren Suriyeli kardeslerimize karsi Islam dünyasinin vurdumduymazligina dikkat çekilerek “Izlemeyin, birlik olun ve somut bir adim atin” çagrisi yapildi

Acil Insanliga Ihtiyaç Var!

Sivil Toplum Kuruluslari Suriye Için Bir Araya Geldi, Yardim ve duyarlilik Çagrisinda Bulundu

Suriye’de devam eden insanlik disi savasa ve magduriyete dikkat çekmek için Malatya’da bulunan 29 STK basin açiklamasi düzenledi.  Pazar günü ögle namazi çikinda yapildi basin açiklamasi ile insanlarin Suriye için duyarli olmaya çagrildi.  Suriye için bir yardim kampanyasi baslatildigina deginilerek sunlar dile getirildi: “ Suriye'de devam eden insanlik disi savas nedeniyle kardeslerimiz büyük bir magduriyet yasiyor. Bu magduriyet ve mazlumiyete dikkat çekmek için IHH, Yesilyurt Belediyesi ve Memur-Sen olarak bir yardim seferberligi baslatiyoruz. Komsumuz ve kardesimiz Suriye’de emperyalist dünyanin masalari tarafinda korkunç bir katliam yapiliyor. Türkiye disinda Bütün dünya sadece tiyatro seyreder gibi izlemekten baska bir sey yapmiyor. Insanligin Vicdani körlesmis, merhameti donmustur. Asil bizi kahreden ise Islam dünyasinin vurdumduymazligi. Türkiye disinda elle tutulur bir gayret göremiyoruz. Ey Müslüman kardesim gözünü aç, oyun büyük, hedef sensin, hedef benim ve hedef tüm Müslümanlar. Katliamin 6. yilina girildigi Suriye'de, Iran destekli Esed rejimi güçlerinin ve Rusya’nin her gün sivillere yönelik bombardimanlari sürmekte. Halep, ser ittifaki tarafindan ablukaya alinmis çocuk, kadin, yasli gözetmeksizin hastaneler ve okullar da hedef alinarak bombalanmakta ve hiçbir yardim malzemesinin girisine izin verilmemektedir.

“UN SIKINTISI HAD SAFFADA”

 Yasanan kis mevsimi ile birlikte insanlarin gida malzemelerine olan ihtiyacin artacagina deginerek sunlari sözlerini su sekilde sürdürdüler: “Hava saldirilarina karsi kendilerini koruyabilecek imkânlardan yoksun olan Halep halki, çok ciddi zorluklar altinda sürdürdükleri hayatta kalma mücadelelerine birde açlikla mücadeleyi eklemis, Müslümanlarin insafli ve vicdanli ellerinin kendilerine uzanmasini bekliyorlar. Her gün onlarca saldiriya hedef olan Suriye'de, simdi de en temel ihtiyaç olan ekmegin ham maddesi ‘un' sikintisi had safhaya ulasmis durumdadir. Suriye'de çok ciddi sekilde un sikintisi yasaniyor. Öyle ki basta Halep olmak üzere acimasiz katliamin devam ettigi Suriye'deki çok sayida firin un temin edemedigi için kapanmistir. Kis geliyor, insanlarin özellikle un ve ilaç olmak üzere insani yardima ihtiyaci daha da artacaktir. Hava saldirilari sonrasinda ölüm-kalim savasi veren halk simdilerde açlik tehlikesiyle karsi karsiya. Hayatta kalabilmek için ihtiyaç duyulan malzemelere ulasmakta en büyük yolun Türkiye'den giden yardimlar oldugu, son aylarda yardimlarda çok ciddi azalmanin oldugu belirtilmekte.”

“SURIYELI KARDESIN EKMEK BEKLIYOR BIR ÇUVAL UN DA SEN GÖNDER”

15 Temmuzda amaçlarina ulasamayan emperyalistlerin Suriye üzerinden hedeflerine ulasmalarina izin vermememiz gerektigine deginilerek sunlari söylediler: "Suriyeli mazlum kardeslerimize yardim elimizi uzatmazsak çok sayida kardesimiz açliktan hayatini kaybedebilir. O yüzden geç olmadan Suriyeli kardeslerimizin çigligina ses vermeliyiz"15 Temmuz da Türkiye de yenilgiye ugrattigimiz emperyalistlerin, Suriye üzerinden hedeflerine ulasmalarina izin vermemeliyiz.

Durumun vahametine istinaden, Malatya Halkina, Sivil Toplum Kuruluslarina, Kamu Kurum ve Kuruluslarina, ivedi olarak "Her Evden Bir Çuval Un" '*Sofralarina Bir Ekmek de Sen Koy" düsüncesinde imzalari bulunan Malatya Sivil Toplum Kuruluslari olarak; Suriyeli kardesin ekmek bekliyor bir çuval un da sen gönder diyoruz.” IHH, Ensar Vakfi, Diyanet Sen, Birlik Vakfi gibi 29 STK’nin destek verdigi basin açiklamasina vatandaslar yogun katilim gösterdi. Basin açiklamasi zaman zaman atilan sloganlarla kesildi. “Katil Esed Suriye’den defol.” “Suriye halki yalniz degildir” sloganlari atildi.  Yapilan basin açiklamasindan sonra tüm dünyadaki ve Suriye’de ki zulüm altinda ki Müslümanlar için dua yapildi ve basin açiklamasi olaysiz bir sekilde sona erdi.