Malatya
Giriş Tarihi : 07-03-2021 18:54   Güncelleme : 07-03-2021 18:54

Açıkta Satılan Ürünlere Dikkat!

Salgının daha çok yayılmasına neden olan faktörlerden biri de şüphesiz açık havada temas. Peki, açıkta satılan ürünler salgın tehlikesinin artmasına neden oluyor mu?

Açıkta Satılan Ürünlere Dikkat!

Normalleşme sürecinin ilk adımı önceki gün atıldı. Biryan dan aşılama çalışmalarına devam edilirken, diğer yandan da vatandaşların tedbiri elden bırakmamaları gerektiği uyarısı yapılıyor. Maske, Mesafe ve Kişisel Hijyen vurgusu sürekli yapılsa da açıkta satılan ürünler göz ardı ediliyor.

Kent merkezinde hemen hemen her işletmenin önünde kaldırımlara açılan tezgahlar, adeta mikrop barındırıyor. Uzmanların bu konudaki görüşü ise şu yönde, ”Genel olarak açık havada birçok mikrop bulunur ve bunlar tozla birleşerek kolayca yayılmaya başlar. Özellikle havaların ısındığı dönemlerde salgınlara sebep olan açık besinler, hareket eden insan ya da araçlarla beraber daha kolay hareket eder ve mikroplar her yana yayılır. Özellikle açıkhavada simit satan simitçiler, kuru meyve, şeker, çikolata satan toptancılar, pirinç, bulgur gibi açıktasatılan bakliyatlar ve açıkta satılan süt ve süt ürünleri sağlık için birçok olumsuzlukla doludur. Bazı mikroorganizmalar ürünün içerisinde ya da görüntüsünde farklılığa sebep olmadan sadece muhafaza koşulları, satış koşullar ve hijyenden ötürü zehir etkisi yaratabilmektedir. Ambalajı olmayan, menşeine güvenilmeyen ve etiket bilgileri olmayan, ambalajı yırtılmış ya da zarar görmüş ürünleri satın almamalıyız.”

>> Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER