Malatya
Giriş Tarihi : 15-02-2017 16:58   Güncelleme : 15-02-2017 16:58

Açik Tütüne Yasak Yolda

Sigara ile mücadele için pek çok çalisma ve uygulama yapilmasina ragmen açikta satilan kiyilmis tütünler kolay ulasimi nedeni ile gençlerden oldukça ragbet görüyor. Sigaraya gelen zamlarla birlikte talebi de artan bu tütünler denetimlerin yetersiz olmasi nedeni ile her köse basinda satisa sunuluyor. Tehlikenin boyutu artinca Iç isleri bakanligi açik tütün satisina yasak getiren düzenleme için harekete geçti

Açik Tütüne Yasak Yolda

>>Rahime Gül Erbas  

Ülkemiz ve ilimiz uyusturucu ile mücadelenin yani sira sigara ile de mücadele ediyor. Kapali alanlarda sigara içilmesinin yasaklanmasina, 18 yas altindaki kisilere sigara satilmasinin yasaklanmasina kadar çok çesitli tedbirler alindi. Saglik Bakanligi Alo 171 Sigara Birakma Danisma Hatti ücretsiz olarak vatandaslara hizmet veriyor. Bunun yani sira hastanelere sigara birakma üniteleri kurularak sigara birakmalari için çalismalar yapti, hala da yapiliyor.

“ÜLKENIN HER TARAFINDA SATILAN AÇIK TÜTÜN ÇÖZÜLMESI GEREKEN BIR SORUN”

Geçtigimiz günlerde kaçakçilik Istihbarat Koordinasyon Kurulu Toplantisinda konusan Içisleri Bakani Süleyman Soylu sunlari dile getirmisti: “Ülkenin her tarafinda satilan açik tütün çözülmesi gereken bir sorun.  Bu basimiza açilmis yeni bir dert. Buna set çekecegiz. Uyusturucu ile mücadelenin yani sira simdi de kiyilmis kaçak tütün sorunuyla karsi karsiya kaldik. Bu basimiza yeni bir dert olarak çikmaktadir. 346 bin 250 kilogramlik bir yakalama yapmisiz. Orada bir alan ve pazar kurmuslar. Biz, onlarin bulundugu yerlere bir set çekecegiz. Özellikle uyusturucu ile mücadelede muhakkak kanuna, hukukun temel ilkelerine ihtiyaç var. Adalet Bakanligi ile birlikte Türkiye'de mücadele kanunu taslagini bir noktaya kadar getirdik. Subat ayi içerisinde bir kampa girilecek ve orada Türkiye'de yepyeni bir adim atilacak. Uyusturucu ile mücadele kanun taslaginin çalismalari hükümetimize sunulmak üzere hazir hale getirilecek."

YASANAN GÖÇLER AÇIKTA SIGARA SATISINI ETKILEDI

Ancak hükümetin tüm tedbirlerine ragmen tütün mamullerinin açikça satildigi ara sokaklar ve göze çarpmayan yerlerde satis yapilmasi tedbirin alindigini ancak denetimlerin yetersiz oldugunu gösteriyor. Satilan bu tütünlerin ne kadar islenip, içindeki katran oraninin yüzde kaç düsürüldügü, bu tütünlerin nereden getirilip satildigi da tartisilmasi gereken bir konu. Ilimize baktigimizda ise her köse basinda büfelerde veya açik alanlarda açik kiyilmis tütün satisi yapilmakta. Bunlarin bir kismi yasal bir sekilde yapilirken bir kismi ise yasal olmayan bir sekilde yapiliyor. Ilimizde daha önce bu kadar yaygin olmayan bu durum özellikle disaridan alinan göçlere baglaniyor vatandaslar: “ Tütün ekilip ve yetistirilen bir yer Adiyaman’dan alinan göç sonucunda bu satislar firlamis durumda. Ve bunlar her köse basinda Adiyaman’dan getirdikleri tütünlerini satiyorlar. Bakkallarda veya büfelerde sigara satisi 18 yasindan küçüklere yasak oldugu için gençler daha çok buralari tercih ediyorlar ucuz oldugu ve kolay ulastiklari için” ifadelerini kullandilar.

1 LIRAYA 3-5 SIGARA

Çocuklarini uyusturucu ve sigaradan uzak tutmak için ellerinden gelen her seyi yapacaklarini ve yapilasi gerektigini vurgulayan aileler sunlari dile getirdiler: “Evlatlarimiza gidip bu açik tütünlerden almamalari için yeteri kadar para vermiyoruz. Ama gözünü para bürümüs bazi esnaflar ve kaçak sigara isi yapan tütüncüler sigaralari tek tek ögrencilere satiyorlar. 1 lira karsiliginda 3-5 adet sigara alabiliyorlar. Durum böyle olunca da çocuklarimiz genç yaslarda bu batakligin içine giriyor. Çünkü ucuz fiyata istedigi yerlerde bulabiliyorlar. Kimi zaman bir okul bahçesinde ya da kapisinda bekleyen bir kisi, bir esnafin çekmecesinde bulunan bir açik pakette kimi zamanda açikta satilan tütünlerde çocuklarimiz 1 lira ile kendilerini çok rahatlik ve kolaylikla zehirleyebiliyorlar. Normalde bunlarin yapmis oldugu yasak bir durumdur. Ama ne var ki denetimler noktasinda yetersiz kaliyor yetkililer. Bu duruma acil bir çözüm bulunmalidir yoksa çocuklarimiz göz göre göre bu batakligin içinde kayip gidecek diyerek konu hakkinda bir takim önlemler alinmasi gerekiyor.”