Malatya
Giriş Tarihi : 09-03-2012 12:04   Güncelleme : 09-03-2012 12:04

Aç kalan kekliklere köylüler sahip çikti

Arguvan'da, kar yagisi nedeniyle aç kalan kekliklere köylüler sahip çikti.

Aç kalan kekliklere köylüler sahip çikti
Arguvan'da, kar yagisi nedeniyle aç kalan kekliklere köylüler sahip çikti.
Yiyecek bulamayinca ilçeye bagli Eymir köyüne kadar gelen keklik sürüsüne, köyde yasayan Hasan Çelik ve Ismail Özalp bir süre önce yem atmaya basladi. Köye alisan kekliklere köyün diger sakinleri de sahip çikti.
Hasan Çelik, keklik sürülerinin köye gelmeye baslamasiyla birlikte onlara yem atmaya basladiklarini söyledi.
Kekliklerin zamanla köye alistigini belirten Çelik, ''Köy halkimiz da keklikleri çok sevdi. Aralarinda güzel bir dostluk olustu. Artik herkes keklik süreleri gelince köyün çesitli yerlerine yem birakiyor. Açliktan zayif kalan keklikler, köye gelmeye baslayinca güzellesmeye basladilar'' dedi.
Ismail Özalp de, Arguvan'in diger köylerinde de buna benzer güzel davranislarin oldugunu belirterek, ''Kisin agir kosullarinin zorda biraktigi hayvanlara böylesi bir yaklasim, insani açidan anlamli ve önemlidir. Arguvan insaninin hosgörüsü bu açidan örnek teskil etmeli'' diye konustu.

Arapgir'de kanatli hayvanlara balik artiklari birakiliyor

Arapgir ilçesinde balikçilik yapan Hüseyin Görgöz de, yogun kar yagisi nedeniyle yiyecek bulamayan kanatli hayvanlara balik parçalarini birakarak, örnek bir davranis sergiliyor.
Ilçenin belirli merkezlerine balik artiklarini birakan Görgöz, ''Günlük satilan balik parçalari ve kalan baliklarimi dogaya açik alana birakiyorum. Kanatli hayvanlarin faydalanmasini, aç kalip nesillerinin tükenmemesini istiyorum'' dedi.