Malatya
Giriş Tarihi : 13-12-2017 17:01   Güncelleme : 13-12-2017 17:01

ABD’de Türkiye’yi Temsil Edecekler

TÜBITAK tarafindan uygulamaya konulan TÜBITAK 48. Lise ögrencileri Arastirma Proje Yarismasinda dereceye girerek, Ülkemizi ve Ilimizi ABD’de temsil edecek ögrencileri makaminda kabul eden Il Milli Egitim Müdürü Ali Tatli, “ABD’de Türkiye adina 8 proje yarisacaktir. Malatya’dan da Biyoloji ve Kimya alaninda 2 proje yarisacak. Çocuklarimiz emek verdiler bir seyler ortaya koymaya çalistilar. Çocuklarimizin Bu çalismalari bizim için önemlidir.” dedi

ABD’de Türkiye’yi Temsil Edecekler

M. ALI GÜNAYDIN

Il Milli Egitim Müdürü Ali Tatli, TÜBITAK tarafindan uygulamaya konulan TÜBITAK 48. Lise ögrencileri Arastirma Proje Yarismasinda dereceye girerek, Ülkemizi ve Ilimizi 13-18 Mayis 2018 tarihinde ABD’nin Pittsburgh sehrinde temsil edecek ögrencileri kabul etti. Yarismaya katilacak olan ögrencilerle birlikte ögretmen ve idarecileri toplanti salonunda kabul eden Il Müdürü Tatli, Ilimizi temsil edecek ögrencileri basin ile tanistirarak, projeleri hakkinda bilgiler aldi. Tatli, “TÜBITAK 48.Lise ögrencileri Arastirma Proje Yarismasinda finalist projelerden seçilmistir. ABD’de Türkiye adina 8 proje yarisacaktir. Illere dagilimi su sekildedir. 2 Istanbul, 2 Izmir, 2 Ankara ve 2 projede de Malatya’dan seçilmistir. Çocuklarimiz emek verdiler bir seyler ortaya koymaya çalistilar. Çocuklarimizin Bu çalismalari bizim için önemlidir” dedi.

8 PROJE ABD’DE TÜRKIYE’YI TEMSIL EDECEK

ABD’nin Pittsburgh sehrinde Intel ISEF uluslararasi bilim yarismasina Türkiye’yi temsilen girmeye hak kazanan 8 Porje’den 2 tanesinin Malatya’dan seçildigini belirten Il Milli Egitim Müdürü Ali Tatli sunlari dile getirdi, “Intel ISEF Bilim ve Kamu Toplulugumun (Society) bir programi olan Intel Uluslararasi Bilim ve Mühendislik-Fuari (Intel ISEF), dünyanin en büyük ve en prestijli uluslararasi bilim yarismasidir. ABD’ de her yil farkli sehirlerde yapilan Intel ISEF uluslararasi bilim yarismasi, 13-18 Mayis 2018 tarihinde ABD’nin Pittsburgh sehrinde yapilacaktir. Her yil 75’ten fazla ülkeden, yaklasik 1.800 ögrenci, toplamda 4 milyon dolarlik ödül ve ödüller kazanmak için yarismaktadir. Projelerde gösterilen titizlik, beceri ve netlik gibi yaratici yetenekler ve bilimsel düsünceler üzerinde degerlendirme yapilmaktadir. Intel ISEF Uluslararasi Bilim Yarismasinda Türkiye’yi toplam 8 proje temsil edecektir. Bu projeler, TÜBITAK 48.Lise ögrencileri Arastirma Proje Yarismasinda finalist projelerden seçilmistir. ABD’de Türkiye adina 8 proje yarisacaktir. Illere dagilimi su sekildedir. 2 Istanbul, 2 Izmir, 2 Ankara ve 2 projede de Malatya’dan seçilmistir.”

MALATYA’DAN DA 2 PROJE YARISACAK

Bilimsel arastirma temelli çalismalarin ülkenin bilimine katki sunacagini belirten Il Milli Egitim Müdürü Ali tatli, “Türkiye'de 48 Incisi geçen yil düzenlenen lise ögrencileri arasi arastirma projeleri yarismalarinda bölgemiz olan Malatya'dan Ankara sergisine çagrilan projelerimizden iki tanesi Intel ISEF’in uluslararasi sergilenecek olan projeler de Türkiye'den katilacak olan TÜBITAK Ankara sergisinde sergilenen 8 proje ile Uluslararasi bir yarismaya katilacak. Uluslararasi yarismaya katilacak olan 8 proje den 2 tanesi Malatya bölgede sergilenen, Malatya Bilim Sanat Merkezi müdürlügümüzde 3 çocugumuzun hazirlamis oldugu projelerdi. Bu iki proje biri biyoloji dalinda digeri kimya dalinda projelerdir. Çocuklarimizin 2 tanesi su anda burada bir tanesi Eskisehir Üniversitesi tip fakültesinde okuyor. Ögrencimiz gelemedi ancak yarisma sürecinde yarisma merkezine katilacak. Ben öncelikle TÜBITAK bilim Olimpiyatlarinin yapilmasini saglayan emek veren bütün arkadaslarimiza tesekkür ediyorum. Ev sahipligini yapan Inönü Üniversitesi'nden Ibrahim Türkmen ve Emin hocaya tesekkür ediyorum. En fazla tesekkürü de bilim sanat merkezimiz ve bilim sanat merkezindeki ögretmen ve ögrencilerimize yöneticilerimize tesekkür ediyorum. Tane piril piril gencimiz Türkiye'ye TÜBITAK’in uluslararasi bilim yarismasinda temsil edecekler. Intel ISEF bilim ve kamu toplulugu tarafindan yarisma düzenleniyor.  Bu kurulusa Türkiye'den TÜBITAK araciligiyla katilacak. Malatya'dan 2 projemiz katilacak birincisi kimya dalinda, Fethi Gemuhluoglu Fen Lise’mizden katiliyor.   Kimya ve biyoloji alaninda 2 ögrencimiz bu yarismalara katilacaklar. Öncelikle çocuklarimizla ögretmenlerimize, onlari hazirlayan ekibimize, Bilim Sanat Merkezi müdürlügümüze, Il Milli Egitim Proje koordinasyonuna ve Rehberlik Arastirmadan sorumlu sube müdürümüze tesekkür ediyorum. Çocuklarimiz emek verdiler bir seyler ortaya koymaya çalistilar. Çocuklarimizin Bu çalismalari bizim için önemlidir. Özellikle bilimsel arastirma temelli çalismalar ülkenin bilimine katki sunacagini inaniyorum Bundan dolayi arkadaslarimiza tesekkür ediyorum” seklinde konustu.

INTEL ISEF YARISMASINDAKI PROJELERIMIZ

Malatya’dan Intel ISEF uluslararasi Bilim Yarismasi’nda Türkiye’yi temsil edecek 2 proje tanitildi. 1. proje Kimya alaninda Malatya Bilim ve Sanat Merkezinden, danismanligini Savas Zafer Güler’in yaptigi, Muhammed Melih Dogan’in (Fethi Gemuhluoglu Fen Lisesi 12.sinif ögrencisi) hazirladigi “DSSC panellerinde, indiyum kalay oksit ile flor kalay oksit kaplamalarin karsilastirilmasi ve farkli organik boyalarla verim artirimi” adli proje temsil edecek. 2. Projede ise Biyoloji alaninda, Malatya Bilim ve Sanat Merkezinden danismanligim Güler Karaaslan’in yaptigi, Ögrencilerden Zeynep coskun Fethi Gemuhluoglu Fen. Lisesi: 12. Sinif ve Ali, Umut güler ’in (Eskisehir Osmangazi Tip Fakültesi) ortak hazirladigi “Fosfat ve petrol türevi maddeler içeren ve içermeyen temizleme ürünlerin sucul ve karasal ekosistemdeki canlilar üzerindeki toksititesi ve letalitesinin karsilastirilmasi” adli projedir.