Dünya
Giriş Tarihi : 28-10-2018 12:16   Güncelleme : 28-10-2018 12:16

Abdde Sinagog Saldırısının Sorumlusu Tutuklandı

ABD'NİN PENSİLVANYA EYALETİNİN PİTTSBURGH ŞEHRİNDEKİ SİNAGOGA SALDIRAN ROBERT BOWERS'I TUTUKLADI.

Abdde Sinagog Saldırısının Sorumlusu Tutuklandı
ABD’nin Pensilvanya eyaletinin Pittsburgh şehrindeki sinagoga saldıran kişi tutuklandı. ABD medyası, saldırıda 8 kişinin hayatını kaybettiğini iddia etti.

ABD’nin Pensilvanya eyaletinin Pittsburgh şehrinde bulunan Squirrel Hill semtindeki Hayat Ağacı Sinagogu’na saldıran kişinin tutuklandığı öğrenildi. Eyalet yetkilileri saldırıyı gerçekleştirenin kimliğini 46 yaşındaki Robert Bowers olarak aktardı. Saldırgan, sakallı, beyaz biri olarak tarif edildi. Silahlı saldırganın polise teslim olduğu belirtildi. Pittsburgh polisi ise resmi sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada birden fazla ölü olduğunu, 6 kişinin yaralandığını ve yaralılardan 4’ünün polis memuru olduğunu aktardı. Henüz resmi açıklama yapılmamasına karşın ABD medyası polise dayandırdıkları kaynaklarda, saldırıda 8 kişinin hayatını kaybettiğini ileri sürdü.

Sinagogdaki saldırının haftalık ibadet sırasında meydana geldiği ve binanın hafta sonu olması nedeniyle dolu olduğu belirtildi. Pensilvanya Valisi Tom Wolf, saldırıyı ‘mutlak bir trajedi’ olarak nitelendirdi. Wolf, “Hepimiz daha fazla kaybı olmadığı için dua etmeliyiz. Çok uzun süredir tartışıyoruz, tehlikeli silahlar vatandaşlarımızı zarara sokuyor” ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Donald Trump ise gazetecilere yaptığı açıklamada yaşananları nefret suçu olarak nitelendirdi. Sinagogun içerisinde bir silahlı güvenlik görevlisinin olması gerektiğini belirten Trump, “Eğer içeride bir koruma olsaydı, sonuç bundan çok daha iyi olurdu, ama yoktu” ifadelerini kullandı.

Donald Trump’ın eşi Melania Trump da yaşananlardan dolayı çok üzgün olduğunu belirten bir paylaşımda bulundu.