Ekonomi
Giriş Tarihi : 13-01-2014 13:00   Güncelleme : 13-01-2014 13:00

AB standardinda tavuk çiftligi kuruldu

Darende ilçesinde, Avrupa Birligi (AB) standartlarinda kurulan tavuk isletmesi yöre ekonomisine büyük katki sunacak. Darende Kaymakami Bünyamin Kus, tavuk isletmesini inceledi. Kaymakam Kus, tarimsal isletmelerin yeniden yapilandirilmasi ve topluluk standartlarina ulastirilmasina yönelik yatirimlara destek vereceklerini söyledi

AB standardinda tavuk çiftligi kuruldu

Darende ilçesi Asagiulupinar kasabasindan Bünyamin Erdogan'in kanatli et üretim tesisi adli projeyle müracaat ettigini anlatan Kus, sunlari söyledi: "Toplam yatirim bütçesi 1 milyon 369 bin TL olan proje kabul görmüs ve suan bitme asamasina gelmistir. Yaklasik 27 bin baslik olan tavuk çiftliginde yilda 6 kesim için döngü kurulacak olup yillik yaklasik 162 bin bas tavuk üretilecektir. Isletme tam otomasyon sistemine sahip olup Avrupa Birligi (AB) standartlarindadir. Isletme 8 bin metrekare alan üzerine kurulu olup 2 bin 500 metrekare kapali alana sahiptir.”

Isletme sahibi Bünyamin Erdogan da su bilgileri verdi: “Tavukçuluk, Türkiye’de tarim kesiminin en güçlü sektörlerinden biridir. Geçimini bu sektörden saglayan insan sayisi iki milyona yakindir ve sektörün yillik cirosu 3 milyar ABD dolari civarindadir. Üretim kosullari gelismis ülkelerle hemen hemen ayni olmakla birlikte, ülkemizdeki piliç tüketimi gelismis ülkelerdeki tüketimin yarisi kadardir. Bu potansiyelin degerlendirilmesi gerekir."

Erdogan, hijyenik ve çagin gerektirdigi özelliklere sahip modern kümeslerde, girdileri ucuza mal olan ve pazarlanmasinda sorun yasanmayan broylerler üretilmis olacagini söyledi.

Bu sayede geleneksel ev tipi tavukçuluk yerine modern isletmecilik anlayisinin hakim olacagini anlatan Erdogan, söyle konustu: "Böylece kümes sahipleriyle entegre firmalar karsilikli menfaatlerini de gözetecek sekilde bir sözlesmeyle isbirligine gideceklerdir. Entegre firmalar ekonomik kapasitede çalisabilmeleri ve isletmecilerin de yeterli düzeyde gelir saglayabilmeleri için ihtiyaçlari olan miktarda broyler bu kapali kümeslerin varligiyla karsilanabilecektir