Genel
Giriş Tarihi : 16-12-2016 16:07   Güncelleme : 16-12-2016 16:07

AB, PKK’li Teröristlere Kol Kucak Açiyor

Kalkinma Bakani Lütfi Elvan, "Avrupa Birligi demokrasiden, insan haklarindan, gelismislikten, baristan bahsediyor ama PKK’li teröristlere kol, kucak açiyor. Türkiye’de ne olursa olsun diyorlar. Türkiye için terörist olabilir ama benim dostum diyorlar. Bu gelismis dedigimiz ülkeler artik terörist besleyen, teröristlerin para toplamalarina izin veren, teskilatlarina izin veren bir kita konumuna geldi" dedi.

AB, PKK’li Teröristlere Kol Kucak Açiyor

Bakan Elvan, Istanbul'da yasanan hain terör saldirisini kinayarak, "Istanbul’da hain saldiriyi gerçeklestirilen bu alçaklar, ülke sevgisi, vatan sevgisi olmayan, insana ait hiçbir duygusu olmayan, vahsice bu girisimi yapan hem terör örgütünü hem de bu terör örgütünü kullananlari lanetliyoruz. Türkiye gerçekten önemli bir süreçte geçiyor. Türkiye üzerinde oyun oynamaya çalisanlar var. Türkiye'nin gelecegini karartmaya çalisanlar var. Türkiye’nin gelismesinden, büyümesinden, özgürce karar almasindan rahatsiz olan ülkeler var, kesimler var. Bizim birligimiz, bizim beraberligimiz ne kadar güçlü olursa bu mücadelemizde o kadar güçlü olacak, o kadar kisa sürede bunlari def edecegiz. Kim ne yaparsa yapsin, kim ne derse desin, kim hangi emelleri güderse gütsün o sizin güçlü desteginiz sürdügü müddetçe, bunlarin kökünü kaziyacagiz ve mücadele edecegiz" ifadelerini kullandi. Türk milletinin 15 Temmuz gecesi demokrasiye olan bagliligini, ülkeye olan bagliligini, vatan sevgisini tüm dünyaya gösterdigini vurgulayan Elvan, “Milletimiz 2. istiklal mücadelesi o gece gerçeklestirdi. Biz öyle bir milletiz ki vatan, devlet, millet dendigi andan her sey durur. Ne gerekiyorsa onu yapariz, yapmaya da devam edecegiz. Bizi baskalariyla karistiriyorlar. Bizi gerçek anlamda tanimayanlar bundan sonra bizi görecekler. Teröristlere, terör örgütlerine, bu terör örgütlerini kullananlar karsi da mücadelemiz devam edecektir” diye konustu.

NEREDE SIZIN TERÖRE KARSI MÜCADELENIZ?

Terör konusunda AB'yi de elestiren Elvan, “PKK bir terör eylemi gerçeklestirmesine ragmen bu terör örgütünü koruyan, kollayan ülkeler var. Avrupa Birligi demokrasiden, insan haklarindan, gelismislikten, baristan bahsediyor ama PKK’li teröristlere kol, kucak açiyor. Avrupa’nin hangi ülkesinde PKK terör örgütleri mensuplarini yasakladi? PKK terör örgütünün amblemleri, flamalari, terörist basinin resimleri sokaklarda var. Mitingler düzenleniyor. Avrupa’nin parlamentolarinda bunlar cirit atiyorlar. Nerede sizin teröre karsi mücadeleniz? Nerede sizin teröriste karsi mücadeleniz? Islerine gelmiyor. Türkiye’de ne olursa olsun diyorlar. Türkiye için terörist olabilir ama benim dostum diyorlar. Böyle bir anlayis olamaz. Maalesef bu gelismis dedigimiz ülkeler artik terörist besleyen, teröristlerin para toplamalarina izin veren, teskilatlarina izin veren bir kita konumuna geldi. Bu teröristlere ve bunlara kucak açanlara yönelik mücadelemiz devam edecek. Yeter ki bizim birlik, beraberlik ve dayanismamiz devam etsin. Allah’in izni ile bizim bilegimizi kimse bükemeyecek” seklinde konustu.

 

"DÜNYA HALEP’TE YASANAN KATLIAM KARSISINDA DA SESINI ÇIKARMIYOR"

Halep’le ilgili de konusan Elvan, “Halep’te çocuklarin, kadinlarin nasil katledildigini, her gün iskenceler yaptiklarini birlikte görüyoruz. Dünya Halep’te yasanan katliam karsisinda da sesini çikarmiyor. Halep’te katliam yapiliyor, insanlar öldürülüyor ama o güçlü devletlerden, o demokrasi asigi olan devletlerden ses çikmiyor. Insani yardim götürülmesi konusun da bile çaba sarf etmiyorlar. Böyle bir anlayis olabilir mi? Biz insani her zaman insan olarak, deger olarak gördük. Cumhurbaskanimiz, Basbakanimiz oradaki insanlarin kurtulmasi için çareler aradilar. Türkiye disinda sesini güçlü bir sekilde yükselten baska bir ülke var mi? Iste onun için Cumhurbaskanimiza diktatör diyorlar. Mazlumun yanindaysaniz, zalimlere karsiysaniz ve o mazlumlar için her türlü fedakarligi yapiyorsaniz sizin adiniz diktatör oluyor, çünkü islerine gelmiyor. Insanlar kiyiliyor orada görmüyor musunuz? Sizin çocuklariniz, sizin esleriniz, sizin analariniz, sizin babalariniz, sizin aileniz yok mu? Ayni sey sizin ailenizin basina gelse yine susacak misiniz? Maalesef öyle bir dünya. Iste öyle bir dünyada mazluma kucak açan tek bir ülke var oda Türkiye. Tek bir lider var Cumhurbaskanimiz Recep Tayyip Erdogan. Biz özellikle BM, AB’den net tavir bekliyoruz, adim atmalarin bekliyoruz. PKK terör örgütü konusunda somut adim atmalarini bekliyoruz. Insan haklarindan bahsediyorlar, nerede kaldi insan haklari. Hangi insan hakkindan bahsediyorsunuz. Insan haklari kendileri açilarindan, kendileri için geçerli. Gerisine ne olursa olsun bir anlayisin içerisindeler” diye konustu.

"TÜRKIYE'NIN HEDEFLERINI ULASMASI IÇIN BU AÇMAZI ÇÖZMEMIZ GEREKIYOR"

Yeni Anayasa ile ilgili de Elvan, “2023, 2053, 2071 hedeflerimize ulasabilmemiz için Türkiye’deki bu açmazi çözmemiz gerekiyor. Mevcut sistemle gerçekten ciddi bir tikaniklik söz konusu. Karar alma süreci epey bir uzun. Mecliste saatlerce kanun tasarilarinin geçirilmemeleri için çaba sarf eden bir muhalefet var. Öyle bir süreçten geçiyoruz ki bizlerin çok hizli karar almasi ve bu kararlari bir an önce uygulamasi gerekiyor. Ülkemizin istikrarinin güvence altina alinmasi gerekiyor. Bu nedenledir ki Cumhurbaskanligi Sistemi için Anayasa’da bir degisiklik tasari içeren maddelerimizi TBMM’sine sunduk. Buradaki temel amacimiz ülkemizin istikrari devam etsin, ülkemizde istikrar kalici hale gelsin. Ülkemiz o belirlemis oldugumuz hedeflere ulassin. Artik geçmiste yasadigimiz o koalisyon süreçlere, sikintili süreçlere Türkiye girmesin. Türkiye kurmus oldugu hedef dogrultusunda hizla ilersin istiyoruz. Bu nedenle biz bu anayasa degisikligini hazirladik” ifadelerini kullandi.