Asayiş
Giriş Tarihi : 16-06-2021 17:40   Güncelleme : 16-06-2021 17:40

9,5 Milyonluk İnşaat Vurgunu İddiası

Malatya’da bir inşaat firmasının 75 daireyi birden fazla kişiye satarak 9,5 milyonluk vurgun yaptığını iddia eden vatandaşlar Adliye Sarayı önünde toplandı.  Müvekkilleri adına açıklamada bulunan Avukat Elmas Karakış, “Basında da çıkan haberlerde görmüş olduğunuz gibi inşaat yetkilileri başta olmak üzere ve onların işbirlikçileri hakkında cumhuriyet başsavcılığımıza yapmış olduğumuz başvurular neticesinde savcılık sesimizi duymuş ve bu kişilerin cezalandırılması adına önemli adımlar atılmıştır.” dedi.

9,5 Milyonluk İnşaat Vurgunu İddiası

İnşaat Şirketinin 100 ila 150 arasında kişiyi dolandırarak mal varlıklarını paravan şirketler ve şahıslar aracılığıyla kaçırma girişimlerinin olduğunu belirten Avukat Elmas Karakış,” Öncelikle savcılığımızın titizlikle büyük bir özveri ile yürüttüğü bu denli geniş kapsamlı soruşturmanın nihayete erdiği için mutluyuz. Adalet ve hukukun tecellisinin bundan sonraki aşamamada da devam edeceği hususunda inancımız tamdır.  Malatya da bir dairenin birden fazla kişiye satılarak ve tapuları daire sahiplerine verilmeyerek 100 - 150 sayıda kişinin mağduriyetine yol açtıran inşaat yetkililerinin işlemiş oldukları suç nitelikli dolandırıcılık kapsamındadır. Bir ev birden fazla kişiye satılmış aynı zamanda bu şahısların paravan şirketler ve üçüncü kişileri kullanarak mal varlıklarını kaçırma girişimleri olmuştur. Halihazırda dahi Ankara ve bazı illerde inşaat faaliyetleri devam etmektedir. Takdir sayın hakim ve savcılarımızındır.   Fakat daha fazla mağduriyetlerin artmaması ve başka insanların dolandırılmaması adına bu kişilerin serbest kalmaması ve tutuklanması arzumuz vardır. Birden fazla kişinin nitelikli olarak dolandırıldığı kimi mağdurdan 100 bin 150 bin 200 bin kimisinden de toplam daire bedelini almış olmalarına rağmen daire iadesi olmak bir tarafa çoğu inşaatlar başlamamıştır bile, Zincirleme suç vardır. Suçluların en ağır ceza ile yargılanması talebimiz vardır. Hem biz avukatları hem de mağdurları defalarca kez bu mağduriyetlerin giderileceği hususunda kandırmışlardır.” ifadelerine yer verdi.

Arsa sahiplerinin paravan şirketlere devirlerin yapılmasından haberdar olduklarını iddia eden Avukat Elmas Karakış,” Ayrıca Arsa sahipleri dairelerin tapuları kendilerinde olmasına rağmen daireler birden fazla kişilere verilirken neden imza atma hususunda hassas davranmadılar. Paravan şirketlere devirler yapılırken arsa sahiplerinin de bilgileri vardı, sayın savcılığımızca bu durumunda incelenmesini talep ediyoruz.  Bu saatten sonra adaletin ve hukukun doğru tesisi için başta başsavcılığımız ağır ceza komisyonumuza inancımız tam olmak ile birlikte biz de hukukçular olarak gerekeni yapacağımızın sözünün verip bu kişilerin en ağır ceza ile yargılanmalarını sağlayacağız.” sözlerini kullandı. 

Ebubekir Atilla