Malatya
Giriş Tarihi : 15-06-2010 11:15   Güncelleme : 15-06-2010 11:15

90 köyde sulama sorunu çözülüyor

Malatya Il Özel Idaresi, ekonomisi kayisiya dayali olan Malatya’nin 90 köyündeki sulama sorununu, sulama seferberligi kapsaminda hazirlanan 70 projeyle çözecek.

90 köyde sulama sorunu çözülüyor

Malatya Il Özel Idaresi, ekonomisi kayisiya dayali olan Malatya’nin 90 köyündeki sulama sorununu, sulama seferberligi kapsaminda hazirlanan 70 projeyle çözecek.

 

KÖYDES.ten destek gelmedi

 

Il Özel Idaresi Genel Sekreteri Sami Er, konuyla ilgili yaptigi açiklamada, Köylerin Altyapisinin Desteklenmesi Projesi’nden (KÖYDES) sulama suyu için bir destek gelmedigini belirtti.

 

“Bu sorunu çözmeye karar verdik”

 

Er, ’’Iller Bankasindan 10 milyon TL borçlanma yolu ile Malatya’nin sulama sorununu çözmeye karar verdik. 2010 yilini sulama seferberligi yili ilan ettik’’ dedi.

 

Yesil doku kuruma noktasinda

 

Kuraklik nedeniyle kayisi bahçelerinin ve kentteki diger yesil dokunun kuruma noktasina geldigini ifade eden Er, kaynak sularinin çekildigini, sondajla su çikarmaya çalistiklarini, bunun da yeterli olmadigini söyledi.

 

Sulama sorunu çözülmeli

 

Er, su bilgiyi verdi: ’’Kurumumuz rezervlerinde bulunan ve uzun zamandan bu yana ödenek yetersizligi ile uygulayamadigimiz sulama projelerini Iller Bankasi.ndan borçlanma yoluyla aldigimiz 10 milyon TL ve kurumumuz bütçesinden ayirdigimiz 10 milyon TL ile hayata geçirdik. Bir köyün yolu, içme suyu sorun olabilir ancak ekonomik bagimsizliginin olmamasi çok daha büyük bir sorun olur. Bir köyün ekonomik bagimsizligi olmazsa, köyden kente göçü engelleyemeyiz. Köylüyü topraginda tutmanin tek yolu sulama sorununu çözmektir.’’

 

Farkli sulama yöntemleri

 

Sulama projelerini Malatya’nin geneline yayacaklarini dile getiren Er, bu projelerden 35’inin ihale asamasinda oldugunu kaydetti. Er, sunlari ifade etti: ’’Projelerin her biri farkli sulama yöntemlerini içeriyor. Bunlarin içerisinde gölet ihalelerimiz de var. Sulama sorumlarini çözmek üzere bütçemizi ilk defa çok yüksek seviyeye çikardik. 20 milyon TL’lik bütçemizi 55 milyon TL yaptik. Projelerimizin bir kismini gerçeklestirdik, bir kismi heyet okumada, bir kismi da ihale asamasinda. Asagi yukari 70 projemiz var. Ilimizin ekonomisi kayisiya dayali oldugu için her projemizi ayri ayri önemsiyoruz. Akarsular ve barajlardan alinacak sularla, 90 köyün sulama sorununu çözecegiz.’’