Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
04 TEMMUZ Pazartesi 18:24
Advert

Advert

9. Malatya Anadolu Kitap Fuarı'nı 387 Bin Kişi Ziyaret Etti

Malatya Valiliği ve Büyükşehir Belediyesince düzenlenen 9. Malatya Anadolu Kitap Fuarı sona erdi. Büyükşehir Belediyesi Fuar Merkezi'nde 13 Mayıs'ta açılan ve merhum şair, yazar ve fikir adamı Sezai Karakoç anısına düzenlenen fuarda, 300'ü aşkın yazar ve 320 yayınevi kitapseverlerle buluştu. Bu yıl 387 bin 739 kişinin ziyaret ettiği fuarda 500 bini aşkın kitap okuyucuya ulaştı

Malatya
Giriş Tarihi : 23-05-2022 12:42   Güncelleme : 23-05-2022 14:31
9. Malatya Anadolu Kitap Fuarı'nı 387 Bin Kişi Ziyaret Etti

Pandemi nedeniyle son iki yıldır yapılamayan Malatya Kitap ve Kültür Fuarı’nın 9’uncusu Malatya Valiliği, Malatya Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Malatya Ticaret ve Sanayi Odası, Yeşilyurt Belediyesi, Battalgazi Belediyesi, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, İnönü Üniversitesi, Malatya Turgut Özal Üniversitesi ve KOSGEP işbirliği ile 13-22 Mayıs 2022 tarihleri arasında düzenlendi.

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılarak hizmete sunulan Yeni Fuar ve Kongre Merkezi’nde 10 gün süren fuar kapsamında 1000’den fazla etkinlik imza günü, söyleşi, panel, yazar okur, yazar STK, yazar öğrenci etkinliği gerçekleştirildi.

9. Malatya Anadolu Kitap Fuarı'nın kapanış töreni ise Pazar günü gerçekleştirildi. Tören Vali Hulusi Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, İl Kültür ve Turizm Müdürü Çetin Şişman, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Ercan Altın, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, İl Milli Eğitim Müdürü Hatice Özdemir, İl Müftüsü Veysel Işıldar, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Cemal Noğay, Kültür A.Ş. Genel Müdürü Akif Özbildirici, STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

9’uncu Malatya Anadolu Kitap ve Kültür Fuarı kapanış programında açıklamalarda bulunan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “13 Mayıs’ta açılan fuarımızın kapanışını yaptık. Gerek ilçe belediyelerimiz gerek Büyükşehir Belediyesi olarak bizler kitapla ilgili imkânı olmayan çocuklarımıza kitap almaları için imkân sağladık. Anne ve baba olarak çocuklarımıza kitap okutmamız gerekir. Bazen kariyer günlerine katılıyoruz bana sorduklarında her türlü kitabı okuyun derim. Kitabın iyisi kötüsü olmaz. Acıyı tatmazsanız tadın kıymetini bilir misiniz? Muhakeme dediğimiz, mantık dediğimiz hadise orada devreye giriyor. Neyin iyi neyin kötü olduğunu o şekilde kavrarız. Yol haritamızı kişilik, benlik anlamında şahsiyetimizin, karakterimizin oluşması da ancak o şekilde belli olur. Bütün kitapları okuyunuz, okuduğunuz bütün kitapları egemenliğinizin altına alın. Sadece bir kitaba teslim oluruz o da Kur’an-ı Kerim. Okumanın önemini biliyoruz. Okumanın gerekli olduğunu ve doğru okuma sitili ve metoduyla okumayı bütün çocuklarımıza teşvik etmemiz gerekir. Kitap fuarında emeği geçen başta Kültür A.Ş. Genel Müdürlüğümüze, Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığımıza ve diğer birimlerdeki arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Fuarımız süresince yayın yapan televizyonlarımıza, radyolarımıza ve bütün basın mensubu arkadaşlarımıza, ayrıca Fuara katılım sağlayan yayın evlerine ve tüm yazarlara teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

Kitap Fuarı kapanış programı sırasında Kitapla yoğrulmanın ve kitapla hemhal olmanın meşgalelerin en güzeli olduğunu ifade eden Malatya Valisi Hulusi Şahin ise, “10 günlük sürede Malatya böyle bir meşgaleyle hemhal oldu bu çok kıymetli. İnsanlar kitap konuştular, fikir ürettiler, fikir üzerinde kafa yordular. İnsanı başka yaratıklardan ayıran biriktirmek. Okuyorsunuz biriktiriyorsunuz bir sonraki nesle aktarıyorsunuz. Nesle aktarmazsanız yine bir anlamı yok. İnsan bir eğitim sürecinde insan olur. Bu süreci iyi taşırsak kendi kültürümüzü de daha ilerilere götürürüz ve insanlık ailesine bir katkımız olur. İnsanlık ailesinin şerefli bir ferdiyiz. Bu ferdin, bu parçanın hizmet etmesi lazım. İnsanların hayırlısı insanlara faydası olandır. Kitap fuarları çok kıymetli. Kitap fuarını şehrin dışında bir fuar alanında yaparak riskli bir iş yapmışsınız. Genelde çok uygulanan bir şey değildir. Genelde şehrin ortasına bir çadır kurulur, gelen geçen çarşıya pazara giderken bakayım burada ne varmış diye uğrar dolayısıyla kalabalığı garanti altına almış olursunuz. Ama fuar alanında yaparak nitelikli ziyaretçi hedeflenmiş. Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum. Muhteşem bir fuar alanı. Türkiye’de bu şekilde çok yok. Çok güzel bir fuar alanı. Kitap fuarlarının adresi burası. Herkes tarafından benimsendi. İyi bir şekilde organize edildi ve neticelendi” ifadelerini kullandı.

9’uncu Malatya Anadolu Kitap ve Kültür Fuarı’nın kapanış programında yapılan konuşmaların ardından, bu yıl ilk kez ilimizin yazım hayatına ve kültürel kimliğine yapmış oldukları katkılar için yazarlardan; Araştırmacı Yazar Celal Yalvaç’a, Gazeteci Kamuran Sezer’e, Eğitimci Araştırmacı Yazar Orhan Toğrulca’ya, Araştırmacı Yazar Atilla Kantarcı’ya, Gazeteci Yazar Asım Demirkök’e, Araştırmacı Yazar Şair Kemal Deniz’e, Araştırmacı Yazar Nezir Kızılkaya’ya, Yazar Adil Akkoyunlu’ya ve Yazar Ali Yiğit’e Vali Hulusi Şahin, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ve protokol üyeleri tarafından plaket takdim edildi.

Ebubekir AtillaEbubekir Atilla

YORUMLAR