Malatya
Giriş Tarihi : 07-09-2017 18:55   Güncelleme : 07-09-2017 18:55

81 Ile Gönderildi!

Içisleri Bakani Süleyman Soylu, okullarin çevresinde alinacak güvenlik tedbirleri ve uyusturucuyla mücadele konusunu 81 il valisi, Il Emniyet Müdürleri, Il Jandarma Komutanlari, Bölge Jandarma Komutanlari ve Sahil Güvenlik Komutanliklari ile video konferans sistemi ile gerçeklestirilen toplantida kapsamli bir sekilde degerlendirdi

81 Ile Gönderildi!

Içisleri Bakanligi, okullarin açilisina az bir süre kala 81 il valiligini okullarda alinacak güvenlik önlemleri konusunda uyardi. Içisleri Bakani Süleyman Soylu imzasiyla valiliklere gönderilen “2017-2018 Egitim-Ögretim Döneminde Okullarin Çevresinde Alinacak Güvenlik Tedbirleri” genelgesinde çocuk ve gençlerin güvenli ve huzurlu bir ortamda egitim dönemi geçirmeleri için okullarda alinan güvenlik tedbirlerine bu yil da devam edilecegi belirtildi.

DETAYLI PLANLAMA YAPILACAK!

Içisleri Bakanligi, okullarda suç ve suçluyla mücadele kapsaminda egitim kurumlarini mercek altina alacak. Güvenlik tedbirleri yönünden öncelikli okullarin giris, çikis ve açik oldugu saatlerde ekipler görev yapacak. Okullarda çocuk, asayis, narkotik ve trafik birimlerinden ekipler bulunurken, kolluk kuvvetleri personelinden “Güvenli Egitim Koordinasyon Görevlisi” ise tüm okullar için görevlendirilecek.  Genelgede okullarin çevresinde alinacak güvenlik önlemlerinin planlamasi yapilirken önceki yillarda yasanan aksakliklarin tekrarlanmamasi uyarisinda bulunuldu. Okullarin bulundugu çevrelerde meydana gelen suç türleri, sayilari ve çevresel faktörler göz önünde alinarak risk analizine dayali planlama yapilmasi istendi. Genelgede 2017-2018 egitim-ögretim döneminde okul çevresinde alinacak tedbirler su sekilde siralandi: "Tüm okullarda bugüne kadar meydana gelen suç sayilari, suç türleri, okullarin fiziksel güvenligi ve mevkileri ile çevresel etkenler göz önünde bulundurularak güvenlik degerlendirmesi yapilacak ve okullar güvenlik yönünde öncelikli gruplarda degerlendirilecek.

'GÜVENLI EGITIM KOORDINASYON GÖREVLISI' ISE TÜM OKULLAR IÇIN GÖREVLENDIRILECEK

Öncelikli okullarda çocuk, asayis, narkotik ve trafik birimlerinden ekipler bulunurken, kolluk kuvvetleri personelinden 'Güvenli Egitim Koordinasyon Görevlisi' ise tüm okullar için görevlendirilecek. Birinci derecede öncelikli okullarda güvenli egitim koordinasyon görevlisi, sorumlu oldugu okul yöneticileri ile en az haftada bir, ikinci derece öncelikli okullarda güvenli egitim koordinasyon görevlisi en az 15 günde bir, üçüncü derece öncelikli okullarda ise güvenli egitim koordinasyon görevlisi en az ayda bir görüsme yapacak. Görüsmede dile getirilen sorunlar ve güvenli egitim koordinasyon görevlisince tespit edilen aksakliklara iliskin tutanaklar tutulacak, bu tutanaklar Çocuk Sube Müdürlükleri/Büro Amirliklerine gönderilecek. Güvenli egitim koordinasyon görevlilerince yapilan degerlendirmeler sonucunda okul ve çevresindeki risk faktörlerinin ortadan kaldirilmasina yönelik tedbirler diger kurum ve kuruluslarla isbirligi içerisinde gerekli önlemler Çocuk Sube Müdürlükleri koordinesinde alinacak

OKULLA ILISIGI BULUNMAYAN SAHISLARA IDARI YAPTIRIM UYGULANACAK

 

Okulla iliskisi bulunmayan sahislar uzaklastirilacak, gerekiyorsa cezai islem tabi tutulacak. Çocuklara sigara, alkol, bali, tiner vb. insan sagligini tehlikeye sokan maddelerin satisi siki denetlenecek ve aykiri hareket eden kisilere kesinlikle müsaade edilmeyecek. Gerekiyorsa cezai islem uygulanacak. Egitim-ögretimi olumsuz etkileyen metruk bina ve yapilar denetlenecek.

NARKOTIK TIMLERI OKUL ÖNLERINDE OLACAK

Genelge ile okul ve çevrelerinde çocuklarin bedensel ve cinsel gelisimini olumsuz yönde etkileyebilecek müstehcen ve diger olumsuz unsurlarin yani sira, yasa disi örgütlerin ve ideolojik faaliyetlerin etkilerinden uzak tutulmasi ve korunmasi saglanacak. Internet ve elektronik oyun salonlarinin ders saatlerinde ögrenci bulundurmamasi ve ders saatleri disinda yas sinirlamasina uymalari saglanacak. Çocuklarin girmesinin yasak oldugu kafe, bar, kiraathane, kahvene ve umuma açik yerlere ögrenciler alinmayacak. Park, bahçe vb. kamuya açik alanlarda ögrencilerin madde bagimliligi ve diger zararli aliskanliklara karsi korunmasi amaci ile diger kurumlarla koordineli Çocuk, Narkotim ve Asayis ekiplerince denetimler arttirilacak. Ayrica çocuklarin korunmasina yönelik çalismalara ek olarak caydiricilik olusturmasi amaciyla Motosiklet Polis Timleri ile Narkotik Suçlarla Mücadele birimleri tarafindan okul önleri ve çevresinde Narkotimler, NTP logolu kiyafet/magnetler ile görevlendirilecek. Narkotimler tarafindan uyusturucu, uyarici, uçucu ve sagliga zararli diger maddelerin kullanimi ve satisi yapilan bölgelerde mahalle sakinleri, muhtarlar, okul yöneticileri ve güvenli egitim koordinasyon görevlileri ile düzenli iletisim kurulacak, sorunlarin ilgili kurumlarla isbirligi halinde çözümüne çalisilacak.

ÖNCELIKLI OKULLARA GÜVENLIK KAMERASI KURULACAK

Genelgede yeni egitim- ögretim döneminde Il Emniyet Müdürlüklerince belirlenmis okullara Milli Egitim Bakanliginca güvenlik kamera sistemleri kurulacak. Kamera sistemleri okullarin kolluk birimleri bünyesinde bulunan Kent Güvenlik Yönetim Sistemlerine (KGYS) entegre edilecek. Yerel imkanlarla 1000 öncelikli okulda kamera sistemi kurulmasi hizlandirilacak. Polis Sube Müdürlerince çocuklarin kisisel güvenlik ve suçtan korunmasi hususunda egitim programlari hazirlanacak ve okul yöneticileri ile koordineli olarak ögrencilerin bu programlara katilmalari saglanacak.