Malatya
Giriş Tarihi : 09-11-2021 15:57   Güncelleme : 09-11-2021 15:57

81 İlde E-Duruşma Uygulamasına Geçildi  

Yargı Reformu Stratejisi kapsamında hayata geçirilen e-duruşma dün itibariyle 81 ilde 1400 hukuk mahkemesinde uygulanmaya başlandı. 

81 İlde E-Duruşma Uygulamasına Geçildi  

Güven veren ve erişilebilir bir adalet sistemi hedefiyle Adalet Bakanlığınca yürütülen Yargı Reformu Stratejisi kapsamında hayata geçirilen e-duruşma dün itibariyle 81 ilde 1400 hukuk mahkemesinde uygulanmaya başlandı.  Konu ile ilgili Adalet Bakanı Abdulhamit Gül sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Duruşmalara sesli ve görüntülü katılmayı sağlayan "e-duruşma" bugün itibariyle 81 ilimizde uygulanmaya başladı. Bakanlık mühendislerimizce geliştirilen sistem sayesinde avukatlarımız 1400 hukuk mahkemesine bağlanabiliyor. Avukatlarımıza, vatandaşlarımıza hayırlı olsun” ifadelerine yer verdi.  

Konuya dair Adalet Bakanlığının resmi internet sitesinde de 15 Eylül 2020’de uygulanmaya başlayan ve pandemi sürecinde de oldukça ilgi gören e-duruşma sistemi için “E-duruşma bugün itibariyle Ankara’da 236 ve İstanbul’da 518 hukuk mahkemesinde uygulanıyor. Ayrıca 28 büyükşehirdeki 173 mahkemeye ek olarak 51 ilde 473 mahkemede aktif hale getirildi. Böylece 81 ildeki 1400 hukuk mahkemesinde sesli ve görüntülü duruşmalara katılım imkanı sağlandı. E-duruşma uygulandığı günden bu yana 36 bin 567 kez kullanıldı. Sistemin güçlendirilmesi ve etkinliğinin artırılmasıyla yıl sonuna kadar e-duruşma uygulayan mahkemeye sayısının 2 binin üzerine çıkarılması hedefleniyor. Sistemi kullanmak isteyen avukatlar, ilk olarak UYAP Avukat Portalı'ndan duruşmalarını sorguluyor ve gerekçesini yazarak e-duruşma talebi gönderiyor. Hakimin sistem üzerinden talebi kabul etmesi halinde avukat, duruşmaya video konferans ile bağlanabiliyor. E-duruşma, mahkemenin sistemi aktif hale getirmesiyle başlıyor. E-duruşma uygulaması, adalet hizmetlerine erişimin kolaylaştırılması bakımından büyük önem taşırken, avukatlar açısından da emek ve zaman tasarrufu sağlıyor.” sözleri kullanıldı.

Hanife Yiğit