Malatya
Giriş Tarihi : 27-03-2013 09:01   Güncelleme : 27-03-2013 09:01

8 köyün içme suyu sorunu çözülecek

Büyüksehiri anlatmak için merkez köylere giden Belediye Baskani Ahmet Çakir, 8 köyün içmesuyu sorununu çözme sözü verdi

8 köyün içme suyu sorunu çözülecek

Belediye Baskani Ahmet Çakir, beraberinde Belediye Baskan Yardimcisi Ahmet Ceyhan ve bazi daire müdürleriyle birlikte merkeze bagli bazi köyleri ziyaret ederek incelemelerde bulundu.
Merkeze bagli Haciyusuflar Köyü’nü ziyaret eden Belediye Baskani Ahmet Çakir, köy muhtari Nevzat Alan’in evinde bir toplanti yapti. Toplantida yörenin sorunlari görüsülerek, istisarelerde bulunuldu.
Haciyusuflar Köyü Muhtari Nevzat Alan, toplantida yaptigi konusmada, yöre köylerinin sorunlarini dinledigi için Belediye Baskani Ahmet Çakir’a tesekkür ederek, içme suyu ve kanalizasyon sorunlarinin giderilmesi talebinde bulundu.
Belediye Baskani Ahmet Çakir, su ve kanalizasyon sorunlarini çözüme kavusturacaklarinin müjdesini verdi. Çakir, Karatepe, Haciyusuflar, Bagtepe, Çiftlik, Yeniköy ve Yenice köylerinin içmesuyu kuyularinda sikinti oldugunu belirterek, sorunun çözümü için 2 aya yakin bir zamandir çalisildigini söyledi.
Yürütülen çalisma kapsaminda bölgenin cografi yapisinin incelendigini ve su depolari dahil olmak üzere kodlarin hepsinin tespitinin yapildigi bilgisini veren Baskan Çakir, sunlari söyledi: 
“Büyüksehir’le birlikte bütün içme sulari belediyemiz kontrolünde olacagi için simdiden incelemeler yapiyoruz. Ama biz Büyüksehir süresini beklemeden de buradaki sorunun aciliyetine binaen hemen önümüzdeki aylar içerisinde içme sulari ile ilgili altyapi, depo çalismalari, suyun bölgeye getirilmesi, dagilimi gibi bütün çalismalari tamamladiktan sonra evlere sayaçlarin hizli bir sekilde takilmasini saglamak suretiyle bu sistemi Malatya Belediyesi olarak simdiden devralmayi planliyoruz. Arkadaslarimiz bunun hazirligini yaptilar. Insallah su sorununu bu yaz sizlere yasatmayiz. Büyüksehir statüsüne Malatya’miz 2014’te kavusuyor ama biz simdiden Malatya’yla artik bütünlesmis köylerimizin simdiden bu sorununu çözmüs olacagiz.”
Baskan Çakir, bölgede kanalizasyon sorunu olduguna da isaret ederek, su açiklamayi yapti: 
“Malatya’nin dogu bölgesinde üniversite, yeni yapilan stat, oradaki birçok siteler, yeni yapilar, üniversite alaninda insa edilen Toki Konutlari, yine Beydagi, Yaygin Belediyelerimiz, Firinci Köyü var. Bütün bu bölgelerimizin tamamini içine alacak aritma tesisinden baslayarak yeni bir ana hat, kollektör projesini hazirladik. Geçtigimiz hafta da baskan yardimcimiz Ankara’ya götürdü. Avrupa Yatirim Bankasi’ndan bu projenin uygulanmasi ile ilgili müracaatlarimizi yaptik. Insallah önümüzdeki yil içerisinde buranin insaatini baslatmayi planliyoruz. Eger o kollektörle birlikte bu büyük projemizi hayata geçirdigimiz takdirde Malatya’nin dogusunun tamaminin kanalizasyon sorunu ortadan kalkmis olur. Dolayisiyla burada 8-10 köyümüzün oldugu kadar 2 belde belediyemiz de olmak üzere hem üniversite hem yeni yapilan stad basta olmak üzere tamamen bu bölgenin altyapi sorununu çözecegiz. Insallah Avrupa Yatirim Bankasindan bunun kaynagini saglamis olacagiz.”
Toplantiya AK Parti Il Baskan Yardimcisi Nevzat Diri, AK Parti Merkez Ilçe Baskani Osman Güder, Bagtepe Köyü Muhtari Ramazan Sahin, Yeniköy Muhtari Haci Bayram Baysal, Yenice Köyü Muhtari Abdulvahap Tankiz, Haci Haliloglu Çiftligi Köyü Muhtari Nedim Akbulut ve Karatepe Köyü sakinleri katildi.