Genel
Giriş Tarihi : 04-08-2021 18:51   Güncelleme : 04-08-2021 18:56

8 İle Orman Fidanı Gönderiliyor

Elazığ Orman Bölge Müdürlüğü’ne Bağlı Malatya Orman İşletme Şefliği Dilek ve Kökpınar bölgelerinde yer alan üretim sahalarında bölge illerinin fidan ihtiyacını karşılamak amacıyla üretim yapılıyor.  Fidanlar, Bingöl, Bitlis, Elazığ, Hakkari, Malatya, Muş, Tunceli ve Van olmak üzere 8 il ile 70 İlçeye gönderiliyor

8 İle Orman Fidanı Gönderiliyor

Bölgenin fidan ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılayan Malatya Dilek ve Kökpınar Orman Fidanlık Şefliği Elazığ Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı olarak hizmetlerini yürütüyor. Yapılan çalışmaları gazetecilere değerlendiren Malatya Fidanlık Şefi İhsan Karanfil,  bölgede yapılan çalışmaları şu şekilde aktardı. “Malatya Orman Fidanlık Şefliği’ne bağlı Dilek ve Kökpınar fidanlığımızda fidan üretim çalışmalarımız devam ediyor.  Fidanlık şefliğimiz 2011 yılında 37 dönüm alan üzerine kurulu bir yer. Burada önceliğimiz Malatya'nın asıl türü olan ardıç fidanı yetiştirmektir. Bu amaçla 2021 yılı programı kapsamında 750 bin kök ardıç, 850 bin kök aşılı alıç,  Alıç 400 bin adet de lavanta üretimimiz programımız vardı. An itibariyle bütün programlarımızı tamamlamış bulunuyoruz.

ÇEVRE İNSANI İŞ ORTAMI BULUYOR

Kökpınar Fidanlık şefliğimiz Pütürge ilçesi Poskıran Mahallesi sınırları içinde kurulu.  Civar köylerden gelen işçilerimiz de var. Burada aynı zamanda orman köylülerimize ek gelir sunarak onların gelir oranını yükseltmeyi hedefliyoruz. Köyün nüfusu şu an tahminimce 500 kişi civarı. Belli dönemlerde iş bulma imkânlarına sahip oluyorlar. Fidanlık sayesinde de kendi köylerinde kalıyorlar. Yani köyden şehire göç etmiyorlar. Bu da ayrı bir güzellik oluyor.  Tabii burada İnsanlar hem kendi bahçesi hayvancılık uğraşıyorlar hem de burada gelip günlük yevmiye, orman kanundaki bulunan kaydı fiyat dediğimiz fiyatlarla arkadaşlar da istihdam etmiş oluyoruz. Şu anda bizim bakım zamanınız. İşçilerimiz tarafından ot alma, çapalama işlemleri devam ediyor. Fidanların düzgün büyümesi, hızlı büyümesi ve de zarar görmemeleri için şu an bakım çalışmaları yapıyoruz. Şu an fidanlıkta zaten fidanların bakım zamanı. Ayrıca sulama çalışmalarımız devam ediyor.

4.5 MİLYON FİDAN ÜRETTİK

Dilek fidanlığımızda ise yaklaşık 3 milyon civarında bir Fidan üretimimiz var.  Biz buradaki Kökpınar fidanlığındaki fidanları çıplak köklü olarak üretiyoruz. Dilek fidanlığında kabına, ambalajına alıp o şekilde ağaçlandırma sahalarına,  kamu kurumların ihtiyaçlarına ve vatandaşa da ücretli olarak, zaman zaman da bedelsiz bir şekilde veriyoruz. Bu yıl dilek fidanlığımızda yaklaşık 40 tür çalışma yaptık oradaki çalışmalarımızda bitti. Toplamda 4.5 Milyon civarında bir fidan üretimi gerçekleştirdik. Yani şu an itibariyle bütün çalışmalarımızı bitirdik bakım çalışmalarımız devam ediyor. Ürettiğimiz üretimimiz bu fidanları da bizim kurum olarak önceliğimiz ağaçlandırma sahaları içindir. Önceliğimiz kurumun ihtiyaçlarını karşılamak, yanan alanları ağaçlandırmak,  ikinci önceliğimiz kamu kurum kuruluşların ihtiyaçlarını karşılamak, üçüncüsü diğer kurumların ve de vatandaşın ihtiyaçlarını karşılamaktır. Fidanlarımız ücretlidir ancak, yılın belli dönemlerinde şehir merkezlerinde AVM yanında ya da cami yanlarında belli dönemlerde bedelsiz Fidan dağıtımlarımız oluyor. Diğer yandan Kökpınar işletmemizde ayrıca lavanta sahamız var. Burada lavanta üretimi yapıyoruz. Bu sahada 400 bin adet lavanta tohumla işlemi yaptık. Şu an lavanta durumunda ortalamaya baktığımızda iyi görünüyor. Sonbahara doğru hedeflerimize yaklaşacak gibi görünüyor.  İnşallah yılsonunda böyle güzel bir görüntünün oluşmasını bu alanda güzel bir görüntü oluşmasını bekliyoruz.

Devam eden Orman yangınlarına da değinen İhsan Karanfil, “Biz kurum olarak yıllardır yanan alanların yeniden rehabilite edilmesi konusunda çok tecrübeliyiz.  Ormanla ilgili türlü yani hiç çalışmayı yapacak tecrübeye sahibiz.  İnşallah en kısa zamanda yanan yerlerin hepsi ağaçlandırılacak.  Tohumdan Fidan üreten kapasitesi yüksek tesislerimiz var. Yani yanan alanların fidan ihtiyacını karşılayacak kapasitesi yüksek yetiştirme sahalarımız var” diye konuştu.

FİDANLIK KÖYLÜLERİMİZE EKONOMİK KATKI SAĞLIYOR

Mevsimlik olarak orman işçiliği yapan orman işçisi Vahap Toker ise bölgedeki fidanlığın çevre köylerin insanlarına ekonomik anlamda katkı sunduğunu ifade ederek; “Kökpınar orman fidanlığı da çavuşluk yapıyorum. Burada fidanlıkta diktiğimiz fidanların bakımlarını yapıyoruz. Bu bakımlar içinde yabancı otları ayırıyoruz. Bakımlarını yapıyoruz.  Yani bir fidanın neye ihtiyacı varsa her şeyini yapıyoruz. köyümüze burada yaklaşık 50 kişiye yakın insan da çalışıyor evine bir ekmek parası götürüyor. Bizim için aynı zamanda Burası bir de ekmek kapısı. Buna rağmen boş işçilerimiz çok,  burada bir iş bekliyorlar.

A.Vahap Kaygusuz –Ali Nihat Yavuz