Malatya
Giriş Tarihi : 15-06-2016 18:11   Güncelleme : 15-06-2016 18:11

70’lik Dede ‘Bana misin’ Demiyor!

Yaz sicakliklarina denk gelen Ramazan ayinda bazi meslek gruplari için isler zorlasirken, özellikle demircilerin isleri ise zorluk derecesi olarak liste basinda yer aliyor. Malatya Bakircilar çarsisinda yaklasik 50 yildir demir ustaligi yapan Davut Çolak, meslegi geregi isisi 70 ile 100 derece arasinda degisen firinlarin önünde saatlerce çalismak zorunda kaliyor

70’lik Dede ‘Bana misin’ Demiyor!

Gün boyu ates basinda demir döverek, kaynak yaparak, kan ter içinde kalan 70 yasindaki Davut dede oruçlarini tutmayi da ihmal etmiyor. Bu yasina kadar kimseye muhtaç olmadigini ifade eden Davut dede, çocuklarinin da kimseye muhtaç olmamasi için isisi 100 dereceye kadar çikan firinin önünde bu yasina ragmen ve üstelik oruçlu bir halde çalisarak adeta gençlere tas çikartiyor.

Isinin çok zor oldugunu söyleyen Davut dede, “Yine de Allah’a hamd olsun. Biz Allah’a güveniyoruz onun emri ile her zorlukta bir kolaylik olur. Allah böyle zorluklar içinde oruç tutan bütün insanlara yardim etsin” diye konustu.
Islerinin biraz da müsterinin gelmesine bagli oldugunu dile getiren Davut dede “Eger müsteri gelirse 4 saat firinin basinda durdugumuzda oluyor, ama o gün müsteri gelmezse aksama kadar oturdugumuz da oluyor. Burasi bizim ekmek teknemiz, biz burada ekmek paramiz için çalisiyoruz, bazi zorluklara gögüs germek zorundayiz” seklinde konustu.