Ekonomi
Giriş Tarihi : 06-09-2021 17:54   Güncelleme : 06-09-2021 17:54

66. Dönem Pancar Alım Kampanyası Törenle Başladı

Geçen yıl son 40 yılın üretim rekorunu kırarak Türkşeker ’in en iyi performans gösteren fabrikası olan Malatya Şeker Fabrikası’nda 2021 – 2022 66’ıncı üretim dönemi düzenlenen törenle başladı. Günlük 3 bin 800 ton pancar işleme kapasitesine sahip olan Malatya Şeker Fabrikasında bu dönem 450 bin ton pancar işlenecek. İşlenen pancarlardan ise bu yıl ki hedefin 60 bin ton şeker üretimi olduğu belirtildi.

66. Dönem Pancar Alım Kampanyası Törenle Başladı

 

Malatya Şeker Fabrikası 66. Dönem Pancar alım ve işletme startı düzenlenen törenle verdi. Fabrika bahçesinde düzenlenen törene Vali Aydın Baruş, Ak Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Türkşeker Genel Müdürü Mücahit Alkan, MHP İl Başkanı Mesut Samanlı, Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, il protokolü ve çiftçiler katıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan tören, Kuranı Kerim tilaveti ile devam etti. 1956 yılında açılan ve o günden bugüne aralıksız olarak hizmet veren fabrikada bu yılki hedefin 60 bin ton şeker üretimi olarak belirledi.

Açılış töreninde konuşan Türkşeker Genel Müdürü Mücahit Alkan, ”2020 yılında üretimini 14 şeker fabrikasıyla kesintisiz bir şekilde sürdüren Türkşeker, 1 milyon 73 bin ton şeker üretimi ile son 20 yılın rekor üretimini gerçekleştirmiştir. Ayrıca üretim döneminde 11 bine yakın kişiye istihdam sağlayarak faaliyette bulunduğu tüm bölgelerde ekonomiye değer katmanın önemini bir kez daha gösteren Türkşeker, şeker üretiminin yanı sıra yan ürün olarak elde ettiği ürünlerle daha iyi hayat standardının oluşmasına lokomotif olmuştur” dedi. Türkşeker ’in etil alkol üretimi ile birçok sektörde öncü olduğunu ve üretim rekorları kırdığını kaydeden Alkan,”35 ilde 1405 köyde 124 bin 279 hektar alanda 38 bin 238.  Pancar çiftçisi ile 8 milyon 582 bin 38 ton şeker pancarı üretilmiştir.  Böylelikle Türkşeker tüm zamanların üretim rekorunu kırmıştır.” ifadelerine yer verdi.

ÇALIK’TAN ÖVGÜ!

Malatya Şeker Fabrikasında gerçekleştirilen üretimle ülke ekonomisine 600 Milyon TL’lik katkı sağlandığını söyleyen Ak Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık,” Sayın Cumhurbaşkanımızın 2012 yılında vermiş olduğu Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi de iptal edilmesi bugün Malatya'daki şeker fabrikasının bu başarısının en önemli vesilesidir bu kararı Dolayısıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Allah ondan razı olsun Cumhurbaşkanımız öğreten yerli ve milli üretim bütün vatandaşlarımıza üreticilerimizin yanında oldu olmaya da devam edecek. Ziraat Odası başkanları ölmüş oldukları mücadeleyi aynı şekilde vermeye devam ediyor. Bugün Malatya'nın 15 fabrikanın içerisinde üretime imza atıyor. O rekorlara imza atan gecesini gündüzüne katan şeker fabrikası Genel Müdürü Mücahit Altan başta olmak üzere bütün yöneticilere canı gönülden teşekkür ediyorum. Sonuca baktığımızda şu anda 80000 dönüm alanda Yaklaşık 1500 çiftçimizin istifade ettiği bir süreci yaşıyoruz. Yaklaşık 600 milyonluk sadece üreticilerimize değil farklı sektörlerde aile edilmesine ülkemizin ekonomisine 600 milyon TL'lik bir katkı sunuyor. Bu esnada Malatya muz için çok önemli olan üretime de devam ediyoruz. Recai Kutan barajını yapmamız ve sulama yarışmamıza ne birlikte Yazıhan Ovası yemyeşil bir ovaya dönüştü. Şeker pancarı üretiminde Türkiye ekonomisine çok ciddi katkı bulundu. Recai Kutan Barajı faaliyete geçti Yazıhan Yetiş yeşillendi oradaki şeker pancarı Malatya şeker fabrikasında üretime şekere dönüştü. Ülke ekonomisine çok ciddi manada katkıda bulundu.” diye konuştu.

VALİ BARUŞ,”REKORUN TEKRARLANMASINI ARZU EDİYORUZ”

Şeker Fabrikasının 66. dönem pancar alımına ilişkin yapılan konuşmaların ardından söz alan Vali Baruş; ”2020 yılında gurur duyacağımız bir birincilik aldık, Malatya şeker fabrikası olarak. Verimlilik açısından 14 fabrika arasında en verimli üretim yapan fabrika seçildi. Üretim sürecinde emeği geçenlere çok çok teşekkür ediyorum. Şeker pancarı üretiminin artması hem çiftçilerimiz için hem de hayvancılarımız için önemli, bu anlamda geçen yıl gerçekleşen rekor düzeydeki üretimin bu yıl tekrarlanmasını arzu ediyoruz. Bu yıl kuraklık nedeniyle üretimin azalacak olması, fabrikamızda üretilecek şeker miktarının azalacak olmasının ön görüldüğünü söyledi arkadaşlarımız. Bu yılki üretimin hem kaliteli hem de verimli olarak gerçekleşerek 58 bin ton öngörülen miktardan daha fazla olmasını ümit ediyoruz.” dedi.

66. dönem pancar alım kampanyası kurdele kesimiyle başladı ve Şeker Fabrikasına pancar getiren ilk üç çiftçilere hediyeler verildi.

A.Vahap Kaygusuz - Ebubekir Atilla